MSI MAG Shield 110R kasada işlemci fanını kasa fanı olarak kullanma

3718Ahmet

Centipat
Makaleler
1
Merhaba. Sistem özelliklerim:
  • MSI MAG Shield 110r kasa
  • i7 11700K işlemci
  • DeepCool AK400 Zero Dark Plus soğutucu.
Kasamda 2 tane fan var. Varsayılan gelen fanlar, arka tarafta takılı olan MSI 12v DC 0.2A ve ön taraftaki de MSI 12v DC 0.15A.
Soğutucumda da 2 tane FC120P fan var. Düşündüğüm şey, kasanın varsayılan 2 fanını öne taşısam ve soğutucunun arka fanını egzoz fanı olarak kullansam, kasayı 3 fanlı yapsam ne gibi bir etkisi olur? Ekran kartım MSI GTX 1660 Super Ventus XS (overclock veya V2 modeli değil) bu modeli overclocklayarak kullanıyorum ve fazla fan sesi var diye fan hızını biraz kısıtlamıştım. Macunu yeniledim ona rağmen 78'lere kadar çıkabiliyor tam kullanımda ve testlerde vb. ben de diyorum ki ön fanı 2 tane yapsam ekran kartına da temiz hava girse, ekran kartı daha soğuk çalışsa...

Bunun için düşünmüştüm. Fikriniz nedir? Olabilir mi yoksa nasıl yapmalıyım öneri verir misiniz?

Şu anki kullandığım şekil böyle:

IMG_20230930_113953.jpg

IMG_20230930_114004.jpg

IMG_20230930_114125.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani gerekli olmaz mı diyorsun 2 fan önde olsa daha iyi soğutmaz mı? Sıcaklıklar gayet iyi bence de ancak oyunlarda biraz sıcak gibi onu biraz daha düşürmek ve kasa içi hava akışını iyileştirmek için mantıklı olmaz mı?

Yani gerekli olmaz mı diyorsun 2 fan önde olsa daha iyi soğutmaz mı? Sıcaklıklar gayet iyi bence de ancak oyunlarda biraz sıcak gibi onu biraz daha düşürmek ve kasa içi hava akışını iyileştirmek için mantıklı olmaz mı?
ben olsam uğraşmazdım tam yükte 100 derece civarına kadar kabul edilebilir zaten. İlla takmak istiyorsanız da (soğutucu fanları havayı soğutucudan dışarıya doğru üflüyor sanırım)soğutucunun ön taraftaki fanını söküp kasanın önüne takın, soğutucunun arka tarafındaki fan zaten egzoz fanıyla aynı hizada olduğundan aynı işlevi görüyor.

Ben olsam uğraşmazdım tam yükte 100 derece civarına kadar kabul edilebilir zaten. İlla takmak istiyorsanız da (soğutucu fanları havayı soğutucudan dışarıya doğru üflüyor sanırım)soğutucunun ön taraftaki fanını söküp kasanın önüne takın, soğutucunun arka tarafındaki fan zaten egzoz fanıyla aynı hizada olduğundan aynı işlevi görüyor.

Bir denerim olmadı. Benim düşündüğüm de arkadaki kasa fanını öne takıp önde 2 RGB yaparım işlemcinin arka fanı da egzoz fanı yaparım. Benim bilgisayarı kullandığım yere göre de egzoz fanının RGB'si geceleri falan biraz rahatsız ediyordu bence öyle de takabilirim.

Arkadaşlar şuan düşündüğüm şeyi yaptım durum böyle:
Şuanki boşta değerler de ekran kartı 44 işlemci 41 42 bi gelişme var 3 5 derece oyunda da test ederim sonra.
IMG_20231007_224334.jpg

IMG_20231007_224310.jpg

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı