MSI MAG X670e Tomahawk vs MSI MAG B650 Tomahawk

Merhabalar B650 tomahawk aldım. Ayardan kastınız işlemci ve fan ayarlarıysa kullanıma göre değişebilen bir durum.

Biraz daha detay lazım.. Mesela işlemciyi de Ram gibi kullanıyor musunuz Expo gibi açıyor musunuz. Tdp ve undervolt ayarları yaptınız mı

Biraz daha detay lazım.. Mesela işlemciyi de Ram gibi kullanıyor musunuz Expo gibi açıyor musunuz. Tdp ve undervolt ayarları yaptınız mı
AMD R5 7600x işlemci kullanıyorum, 1.16 Voltaj verdim normalde 1.25 olarak geliyor deneme yanılma olarak yapman lazım.

AMD expo açık çünkü ramlerim expo destekli. Overclock kapalı işlemci ayarlarında hız olarak da sabit 5.00 yaptım. Bu senin kullandığın parçalara göre değişir biliyorsun.

EXPO kullanmanız faydanıza olur. RAM voltaj ayarını 1.25V olarak kullanabilirsiniz. Curve optimizer işlemini uygulayabilirsiniz. (bios üzerinden yapmanızı öneririm) TDP değerleri tamamen size bağlı. Ben şu an için;

TDP manuel: 100W değerinde kullanıyorum.
Curve optimizer per core, negatif -25 olarak kullanmaktayım. Thermal T: 85⁰ ile sınırlı. CPU boost clock override pozitif +150.

Bunlara ilaven kendi fan eğrinizi oluşturabilirsiniz. Mevcut ayarlarım doğrultusunda CB R23 testinde:
Ortalama 74⁰ sıcaklık olmakta. Uzunca bir süredir bu şekilde kullanıyorum.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Sıcaklık değeriniz çok iyi. Profilinizi uygulayacağım. Bu konuda sizden ayrıntılı destek isteyebilirim başaramazsam.

Merhaba B650 Tomahawk aldım. Ayardan kastınız işlemci ve fan ayarlarıysa kullanıma göre değişebilen bir durum.

Hocam hayırlı olsun öncelikle bir X670e Tomahawk kullanıcısı olarak iyi ki B650 Tomahawk almışsınız diyorum. Bütçenizi zorlayacağını belirtmişsiniz, bir arkadaş da VRM'lerin daha iyi olduğu konusunda yanlış bir bilgi vermiş. B650 Tomahawk ve X670e Tomahawk birebir aynı VRM'leri kullanıyor. Farkları.

B650 tomahawaktaki ses kartı daha iyi ( ne alaka ben de bilmiyorum,)

B650 6 katmanlı PCB X670e 8 katmanlı (RAM overclocklarken faydası oluyor)

B650'de 3 M.2 slotu var X670 4.

PCI-e 5.0 desteği: Bana sorarsanız önemli değil, RTX 4090 PCI-e 3.0'ın sınırına yeni dayandı, PCI-e 4.0 iki katı genişliğinde yani RTX 4090'ın iki katı gücünde bir ekran kartı çıkması lazım. RTX 5090 %66 daha güçlü olacak deniyor, 4090 3090'dan %66 daha güçlü. Yani 6080'den itibaren PCI-e 4.0 sınırına dayanmış olur.

Geri
Yukarı