MSI B650 Carbon Wi-Fi vs MSI MAG X670e Tomahawk Wi-Fi

Dalessandro

Kilopat
Birkaç port girişi, PCI-e 5 dışında aralarında çok fark göremedim. Hatta Carbon Wi-Fi modelinin üstün olduğu daha fazla konu var. B650 olmasına rağmen faz sayısı X670e Tomahawk'tan daha fazla. Bu X670'nin B650'den artısı nedir hala anlamış değilim. Siz bu iki modelden hangisini önerirsiniz?

Not: ASUS, Gigabyte tarzı önerilerde bulunmazsanız sevinirim. Tercih etmediğim markalar.

B650 Carbon Wi-Fi üst seviye bir sistem için tüm özelliklere sahip zaten. AM4 soketinde de X serisi anakartları tercih etmek için devasa farklar bulunmuyordu. Haliyle B serisi anakartlara yönelme olmuştu. Ben bile zamanında B550 almıştım.
Aynı mantıkla bakıyorum hocam. X670'lerin anakarttan 4K 120hz desteği pcie 5 destekleri artıları. Bunlar dışında teknik olarak performans açısından bir farkları var mı öğrenmek için sordum.

Hangisini almaya karar verdiniz bir de ASUS'larda BIOS sorunu varmış MSI dada var mı bu sorun.
Hocam Carbon olanı almayı planlıyorum. Tek eksiği pcie 5.0 ekran kartı bağlantısının olmaması. Ama şöyle bir gerçek var ki Pcie 5 ekran kartları çıkana kadar bu anakartlar zaten eskir. (Rtx 4090 bile pcie 4) O yüzden bir eksiklik olarak görmüyorum.

Asus konusuna gelecek olursak Rog Strix B550 deneyimlerim çok kötü olduğu için -2 defa bozuldu- artık Asus tercih etmemeyi düşünüyorum. YouTube'da yapılan incelemelere baktığımda MSI'ın b650'lerde çok iyi iş çıkardığını gördüm. Bu nedenle tercihim bu yönde olacak.

Hocam Carbon olanı almayı planlıyorum. Tek eksiği PCI-e 5.0 ekran kartı bağlantısının olmaması. Ama şöyle bir gerçek var ki PCI-e 5 ekran kartları çıkana kadar bu anakartlar zaten eskir. (RTX 4090 bile PCI-e 4) o yüzden bir eksiklik olarak görmüyorum.

ASUS konusuna gelecek olursak ROG STRIX B550 deneyimlerim çok kötü olduğu için -2 defa bozuldu- artık ASUS tercih etmemeyi düşünüyorum. YouTube'da yapılan incelemelere baktığımda MSI'ın B650'lerde çok iyi iş çıkardığını gördüm. Bu nedenle tercihim bu yönde olacak.

Soruma cevap verdiğin içinteşekkürler bende MSI B650 Carbon alacağım soğutma performansı, kaliteli ve çok şık bir anakart, bu arada anakart ve RAM'in uyumlu olmasına dikkat et yoksa BIOS'ta sıkıntı yaşarsın.

Senin PC bileşenlerin nelerdir? Ne almayı planlıyorsun.

Ben
İşlemci Ryzen 5 7500F

Anakart MSI B650 Carbon Wi-Fi

RAM G.Skill F5-6000J3238F16GX2-TZ5NR
Anakart ile uyumlu bir RAM

Ekran kartı aklımda 2 fikir var

ASUS Dual 4070 OC
MSI Gaming X Trio 4070 OC

SSD Samsung 990Pro 1tbveya 2TB

Kasa Cooler Master TD500V2 700W PSU'lu kasa
Kasa bayağı iyi içindeki PSU da kaliteli alabilrsin tavsiye ederim

Soğutma Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB 240mm siyah işlemci sıvı soğutucu.

Ram uyumluluğu bios ve driver için site bu

Soruma cevap verdiğin içinteşekkürler bende MSI B650 Carbon alacağım soğutma performansı, kaliteli ve çok şık bir anakart, bu arada anakart ve RAM'in uyumlu olmasına dikkat et yoksa BIOS'ta sıkıntı yaşarsın.

Ben.
İşlemci Ryzen 5 7500F.

RAM G.Skill F5-6000J3238F16GX2-TZ5nr
Anakart ile uyumlu bir RAM.

Ekran kartı aklımda 2 fikir var.

ASUS Dual 4070 OC.
MSI Gaming X Trio 4070 OC.

SSD Samsung 990Pro 1tbveya 2TB.

Kasa Cooler Master TD500V2 700W PSU'lu kasa.
Kasa bayağı iyi içindeki PSU da kaliteli alabilrsin tavsiye ederim.

Soğutma Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB 240mm siyah işlemci sıvı soğutucu.

RAM uyumluluğu BIOS ve driver için site bu.

Chipset Samsung ise alma diyecektim anakart uyuymlulukta SK Hynix gördüm büyük olasılık ile tam verim alırsınız.

Ben
İşlemci Ryzen 5 7500F

RAM G.Skill F5-6000J3238F16GX2-TZ5NR
Anakart ile uyumlu bir RAM

Ekran kartı aklımda 2 fikir var

ASUS Dual 4070 OC
MSI Gaming X Trio 4070 OC

SSD Samsung 990Pro 1tbveya 2TB

Kasa Cooler Master TD500V2 700W PSU'lu kasa
Kasa bayağı iyi içindeki PSU da kaliteli alabilrsin tavsiye ederim

Ram uyumluluğu bios ve driver için site bu
Benim sistem hazır hocam. R7 7700 işlemci var. Ekran kartını da Asus rtx 4070 Dual tercih ettim. Sıcaklık bakımından Asus Tuf ve MSI Gaming X Trio ile aynı değerlere sahip. 60 derecelerde geziyor. Tabi senin bütçeni aşmıyorsa sen MSI'ı tercih et çünkü o kart daha sessiz çalışarak bu değerleri sağlıyor.

Fury Renegade 1 tb m2 SSD'yi tercih ettim. Ama sen zorlayabiliyorsan 2 TB almanı öneririm çünkü 6-7 tane oyun yüklediğinde kapasite epey zorlanıyor. Ben yıllar sonra oyun piyasasına baktım depolama alanları arşa çıkmış. Bir tık pişman oldum 1 TB aldığıma. Ayrıca Samsung Pro'yu tercih etmen çok daha doğru olur çünkü Kingston bu modelde vaadettiği hızlara çıkamıyor.

Güç kaynağında ise MSI'ın Mpg a850g modelini aldım. (Cashback kampanyası da vardı hala var mı bilmiyorum. Belli bir tutarı MSI iade ediyordu) Devam ediyorsa bir bak derim.

Ram konusunda ise karar vermedim henüz. Piyasada çok fazla seçenek yok. Senin önerdiğin ramler benim de dikkatimi çekmişti. AMD Expo olan GSkill ramlere baktım. Ya Flare olanı ya da Trident olanı tercih edeceğim o da 1-2 güne belli olacak.

Sen 7500F işlemciden bahsetmişsin ama o rtx 4070 ile 2K'da zaman zaman darboğaz yapabilir. En azından 7600'ü tercih etmen senin adına iyi olabilir.

Chipset Samsung ise alma diyecektim anakart uyuymlulukta SK Hynix gördüm büyük olasılık ile tam verim alırsınız.
Samsung olunca ne oluyor dostum? Aydınlatır mısın?

Son düzenleme:
Benim sistem hazır hocam. R7 7700 işlemci var. Ekran kartını da ASUS RTX 4070 Dual tercih ettim. Sıcaklık bakımından ASUS TUF ve MSI Gaming X Trio ile aynı değerlere sahip. 60 derecelerde geziyor. Tabii senin bütçeni aşmıyorsa sen MSI'ı tercih et çünkü o kart daha sessiz çalışarak bu değerleri sağlıyor.

Fury Renegade 1 TB M.2 SSD'yi tercih ettim. Ama sen zorlayabiliyorsan 2 TB almanı öneririm çünkü 6-7 tane oyun yüklediğinde kapasite epey zorlanıyor. Ben yıllar sonra oyun piyasasına baktım depolama alanları arşa çıkmış. Bir tık pişman oldum 1 TB aldığıma. Ayrıca Samsung Pro'yu tercih etmen çok daha doğru olur çünkü Kingston bu modelde vadettiği hızlara çıkamıyor.

Güç kaynağında ise MSI'ın MPG A850G modelini aldım. (cashback kampanyası da vardı hala var mı bilmiyorum. Belli bir tutarı MSI iade ediyordu) devam ediyorsa bir bak derim.

RAM konusunda ise karar vermedim henüz. Piyasada çok fazla seçenek yok. Senin önerdiğin RAM'ler benim de dikkatimi çekmişti. AMD EXPO olan G.Skill RAM'lere baktım. Ya flare olanı ya da Trident olanı tercih edeceğim o da 1-2 güne belli olacak.

Sen 7500F işlemciden bahsetmişsin ama o RTX 4070 ile 2K'da zaman zaman darboğaz yapabilir. En azından 7600'ü tercih etmen senin adına iyi olabilir.

Samsung olunca ne oluyor dostum? Aydınlatır mısın?

Reddit'te gördüm Samsung chip RAM'lar SK Hynix göre sorunluymuş sanırım. Benim RAM'lar içinde bitik demişler. EXPO ve voltaş düşürme ayarlarında Hynix daha iyi deniliyor.

3,4 ay önce anakart aldıydım geçen gördüm kampanya varmış Steam kodu verdiler bana da.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı