Rehber MSI MEG B550 Unify vs Gigabyte B550 Aorus Master

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
MSI MEG B550 Unify
Gigabyte B550 Aorus Master
1652976628306.png
1652984296616.png
Boyut
ATX
ATX
CPU Güç Beslemesi
2 adet 8 pin
1 adet 8 pin 1 adet 4 pin
BIOS Flashback Tuşu
Var
Var
CMOS Tuşu
Var
Yok
DEBUG Hata Kodu
Q-Code mevcut.
Q-Code mevcut.
Anakart Aydınlatması
Yok
I/O Shield'da var, yazılımdan kontrol edilebiliyor.
Backplate
Yok
Var
PCI-E X16 Slotu
2 tane var, 1 tanesi güçlendirilmiş, sadece 1 tanesi PCI-e 4.0
3 tane var, 1 tanesi güçlendirilmiş, sadece 1 tanesi PCI-e 4.0
M.2 Slotu
4 slot var, 3 tanesi PCI-e 4.0.
3 slot var, hepsi PCI-e 4.0 destekliyor.
M.2 Soğutma
Bütün slotlarda var.
Bütün slotlarda var.
SATA Portu
6 adet
6 adet
Ses Yongası
ALC 1220P
ALC1220VB
Fan Port Sayısı
6 SYS_FAN, 1 PUMP_FAN, 1 CPU_FAN
6 SYS_FAN, 1 CPU_OPT, 1 CPU_FAN
Görüntü Çıkışları
Yok
HDMI
USB Port Sayısı
7 adet USB, 1 adet Type-C
11 adet USB, 1 adet Type-C
Wi-Fi
Wi-Fi 6 Intel AX200
Wi-Fi 6 Intel AX200
Ethernet Girişi
RTL 8125B (2.5 GbE)
RTL 8125BG Dragon (2.5 GbE)
Type-C Header
Var
Var
ARGB Portu
2 adet
2 adet
RGB Portu
1 adet
3 adet
Arka Aynalık
Tümleşik
Tümleşik
Reset Butonu
Var, anakartın üstünde.
Yok
Power Butonu
Var, anakartın üstünde.
Yok
Yazılım
MSI Dragon Center, MSI Center, Mystic Light
RGB Fusion 2.0
JCORSAIR1 Portu
1 adet
Yok
Güç Beslemesi
14+2 True Phase 90A (DrMOS) Toplam 1440A güç beslemesi
14+2 True Phase 70A (DrMOS) Toplam 1120A güç beslemesi
Fiyat
∞ TL
∞ TL

MSI MEG B550 Unify'ın kutu içeriğinde dikkatinizi çekecek bir detay bulunuyor.

1652979166715.png

Bunun ne olduğunu soracaksınız. Uzay montaj sistem kullanmanıza olanak sağlayan, anakartı ayakta tutan bir test bench kiti. Altına fan da koyabiliyorsunuz.

1652979753391.png

Normal kullanıcı için gereksiz ama kutu içeriğinden çıkması tam bir pazarlama taktiği ve oldukça başarılı olmuş.

Gigabyte B550 Aorus Master'da da bonus olarak sıcaklık sensörü kablosu ve ses tespit kablosu çıkıyor kutu içerisinden. Ek olarak anakartın arkasında da backplate bulunuyor. Bunun amacı anakartı daha serin tutmak. Anakartların en çok arka kısımları ısındığı için oraya doğrudan metal bir plaka yerleştirmek hem tasarımsal olarak çok iyi, hem de sıcaklık bakımından çok iyi bir ek özellik.

1652980053795.png

PWM Kontrolcü ve Faz Yapısı Şeması

MSI MEG B550 Unify'ın faz yapısı görseli yoktu, ben ekledim. PWM kontrolcüleri aynı, MOSFET'leri farklı. B550 Aorus Master faz başına 70A iken B550 Unify faz başına 90A güç sunuyor. Toplamda B550 Unify 1440A, B550 Aorus Master 1120A.

1652980098229.png

1652981360919.png

Sıcaklık Karşılaştırması

İkisinin aynı anda bulunduğu bir sıcaklık karşılaştırma testi bulunmuyor, ayrı ayrı koyacağım. İki anakart da yeterince serin tabii.

MSI MEG B550 Unify testinde Ryzen 9 5950X takılmış işlemci olarak.

1652982075778.png
1652982088496.png

1652982101900.png
1652982112672.png

Gigabyte B550 Aorus Master'a ise Ryzen 9 3950X takılıp hem OC'li hem OC'siz test edilmiş.

1652982170046.png

1652982196240.png

Yazılım
Dragon Center, Mystic Light ve MSI Center olarak 3 farklı yazılım var. En güncel yazılım MSI Center'dır. Bunu yüklemenizi öneririm. MSI Center'da istediğiniz özellikleri indirip istemediklerinizi indirmeme gibi seçeneğiniz var. Anakarta bağladığınız fanların ışıklandırmasını, hızını, işlemci gücünü vs. kontrol edebiliyorsunuz.

RGB Fusion 2.0 hakkında pek konuşmak istemiyorum, iyi bir yazılım değil. Gigabyte kullanıcıları da RGB Fusion 2.0'dan çok yakınırlar genel olarak.

Değerlendirme
  • Güç beslemesi olarak MSI MEG B550 Unify (1440A), Gigabyte B550 Aorus Master'dan (1120A) daha güçlü. MSI MEG B550 Unify'da 2x8 EPS12V bağlantısına sahip olması ve B550 Aorus Master'ın 1x8 + 1x4 bulunması var bir de. Tabii ki şunu söylemekte fayda var, 5950X'i takıp OC yapsanız dahi bu kadar fazla faza ve güç beslemesine ihtiyacınız yok. Fazlasıyla overkill.​
  • B550 Unify'ın 4 adet M.2 slotu bulundurması ve hepsinde M.2 soğutmaya sahip olması çok iyi bir artı. Bir de bunun üstüne ilk 3 slotunun PCI-e 4.0 desteğinin olması mükemmel ve neredeyse 2-3 model haricinde hiçbir B550'de göremeyeceğimiz bir artı. B550 Aorus Master'da 3 tane M.2 slotu var, 3'ünde de M.2 soğutma var. B550 Unify'da olduğu gibi üç slotta PCI-e 4.0 desteği mevcut. Ama toplamda B550 Unify'da 4 slot olması daha iyi.​
  • Ses yongasında ALC1220VB daha iyi, yani kazanan B550 Aorus Master.​
  • B550 Unify'da JCORSAIR1 portu var, Corsair ekosistemciler için çok güzel düşünülmüş bir artı.​
  • B550 Unify'ın arka giriş çıkış portlarında CMOS ve BIOS Flashback tuşu bulunuyor. B550 Aorus Master'da sadece BIOS Flashback tuşu bulunuyor. B550 Unify kazanan.​
  • B550 Unify'ın üzerinde 1 adet Reset Butonu ve 1 adet Power Butonu yer alıyor. Uzay montaj sistem kullananlar için hem güzel düşünülmüş hem de premium hava katan bir özellik. B550 Aorus Master'da ikisi de yok, kazanan B550 Unify.​
  • B550 Aorus Master tahminimce aynı koşullarda B550 Unify'dan biraz daha serin çalışıyordur backplate sayesinde. O kadar devasa fark olur mu, bilmiyorum. Kıyaslamaları yok.​
  • İki anakartta da Q-Code bulunuyor. Üst seviye anakartlarda sıklıkla gördüğümüz bir özellik. Q-Code, sistemde bir sorun yaşadığımızda dijital ekranda bir hata kodu belirtir. Ve anakart üreticilerinin paylaştığı Q-Code listesine girip aldığımız hatayı orada arayıp hata tespitinde bulunabiliyoruz.​
  • İki anakarta da deliler gibi overclock yapabilirsiniz istediğiniz işlemciyle.​
  • B550 Unify'ın kutusundan çıkan uzay montaj kiti çoğu kullanıcı için gereksiz olsa da ufak da olsa uzay montaj sistem kullanan kesim için güzel bir artı. Kullanmasanız bile kutu içerisinden böyle bir şeyin çıkması mutlu ediyor insanı.​

B550 Unify'ın Artıları
Overkill güç beslemesi.
14+2 True Phase.
CMOS tuşu.
BIOS Flashback tuşu.
Kutu içerisinden çıkan uzay montaj kiti.
VRM soğutması başarılı.
4 tane M.2 slotunun bulunması.
4 M.2 slotunun da soğutmalı olması.
İlk 3 M.2 slotunun PCI-e 4.0 desteği olması.
Çok iyi RAM ve CPU overclock performansı.
Q-Code bulunması.
Power Butonu ve Reset Butonu bulunması.
2 adet ARGB portu.
1 adet JCORSAIR1 portu.
Bol bol fan portu bulundurması.
B550 Unify'ın Eksileri
2x8 EPS12V kablosu, her güç kaynağında olmayabilir. Buna dikkat ederek PSU seçimi yapmak gerekir.
Bazı kullanıcılar anakartın coil whine problemi olduğunu belirtmiş. BIOS güncellemeleriyle ve ikinci parti üretimde bu sorunun giderildiği belirtilmiş ancak yine de dikkat etmekte fayda var.
Dahili gelen Wi-Fi anteninin performansı kötü.
B550 Aorus Master'ın Artıları
Overkill güç beslemesi.
14+2 True Phase.
BIOS Flashback tuşu.
VRM soğutması başarılı.
3 tane M.2 slotunun da PCI-e 4.0 desteklemesi.
3 M.2 slotunun da soğutmalı olması.
Çok iyi RAM ve CPU overclock performansı.
Q-Code bulunması.
2 adet ARGB portu.
Bol bol fan portu bulundurması.
Backplate sayesinde ekstra serin çalışıyor.
ALC1220VB ses yongası oldukça başarılı.
I/O Shield'da bulunan aydınlatmanın yazılımla kontrol edilebilmesi.
11 adet USB portu bulunması.
3 adet PCI Express X16 slotunun bulunması.
B550 Aorus Master'ın Eksileri
RGB Fusion 2.0, kötü bir yazılım.
Dahili gelen Wi-Fi anteninin performansı kötü.
1x8 + 1x4 EPS12V kablosu, her güç kaynağında olmayabilir. Buna dikkat ederek PSU seçimi yapmak gerekir.

Sonuç
İki anakartın da birbirlerine göre eksileri ve artıları var. Açıkçası bu noktada sizin ne istediğiniz çok büyük önem taşıyor. Benim bu ikilide şahsi tercihim MSI MEG B550 Unify olurdu.

Kaynaklar
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anladığım kadarıyla yeşil daha iyi, kırmızı daha kötü anlamında ve siyahlar eşit. Burada kaliteden dolayı mı renkler farklı ?
1652984697122.png

Vrm soğutması olarak en iyi B550 kart Aorus master diyebilir miyiz?

Ayrıca MSİ B550 unify - B550 Aorus master - Rog B550 xe 3lüsü birbirine yakın. Hem 3 güzel markadan alınmış 3 tepe kart olurdu yakışırdı.

Daha önce x570s anakart kıyaslaması istemiştim. Yineliyorum isteğimi 😂

Elinize sağlık böyle karşılaştırmaları çok severek okuyorum.

Anladığım kadarıyla yeşil daha iyi, kırmızı daha kötü anlamında ve siyahlar eşit. Burada kaliteden dolayı mı renkler farklı ?
Eki Görüntüle 1393025
Siyah, karşılaştırılan kriterin ne olduğu anlamına geliyor. Yeşil diğerinden üstün olan, kırmızı diğerinden düşük olan.
VRM soğutması olarak en iyi B550 kart Aorus Master diyebilir miyiz?
İkisini yan yana koyup kıyaslayan birisi olmadan diyemeyiz ama teorikte en serin o gibi duruyor.
Ayrıca MSİ B550 Unify - B550 Aorus master - ROG B550-XE 3'lüsü birbirine yakın. Hem 3 güzel markadan alınmış 3 tepe kart olurdu yakışırdı.
B550-XE'nin de çeşitli artıları ve eksileri var. Onu da yapacağım.
Daha önce X570S anakart kıyaslaması istemiştim. Yineliyorum isteğimi 😂
Yapacağım :D
Elinize sağlık böyle karşılaştırmaları çok severek okuyorum.
Teşekkürler.

B550 Unify uzay montaj sistemler için tek kelimeyle mükemmel. Ama eğer kasa içinde kullanılacaksa ve 4. M.2 slotu şart değilse ben tercihimi Aorus'tan yana yaparım. Unify da az RGB portu bulunmasıda RGB seven kullanıcılar için kötü olmuş bence.
Ayrıca anakartlara backplate benim her üst modelde görmek istediğim bir özellikle. Sıcaklığın yanında özellikle kasaya yerleştirirken ekstra korumada sağlıyor ister istemez.
Her şekilde ikiside oldukça güzel anakartlar.

Unify'da az RGB portu bulunması da RGB seven kullanıcılar için kötü olmuş bence.
Eski teknoloji olduğu için minimum seviyede tutmuşlar. Hiç olmamasındansa en azından 1 tane koyalım ayıp olmasın gibi düşünmüşler. Yakında komple kalkabilir bu port. Artık kullanıcılar ARGB varken RGB aramıyor.

Eski teknoloji olduğu için minimum seviyede tutmuşlar. Hiç olmamasındansa en azından 1 tane koyalım ayıp olmasın gibi düşünmüşler. Yakında komple kalkabilir bu port. Artık kullanıcılar ARGB varken RGB aramıyor.
Doğru fakat en azından ARGB port bitince RGB de hiç yoktan iyidir diye RGB bileşenler alınabilir.
Mesela benim şuan ARGB portlarım tükendi sanırsam RGB portumda yok yeni fan alırsam ARGB siz kullanmak zorundayım. Ama ben zaten sabit renk kullanmayı seviyorum RGB port olsa RGB fan alır mora çevirir kullanırım farkı kalmaz mesela.
Eğer o port kaldırılıraa yokluğu ARGB portlarıyla doldurulmalı bence.

Bugün bi' çılgın attın he sen 3-4 tane rehber attın herhalde, eline sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı