MSI MPG B550 GAMING Plus ile R5 3600 OC yapma

M.Arda Solmaz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu anakart ile R5 3600'e OC yapmak istiyorum. Kasamın hava sirkülasyonu iyidir. MSI Core Frozr L kullanıyorum. Ön taraf yarı mesh. Şimdi benim bu anakart ile bu işlemciye yapabileceğim en garanti ayar hangisidir? Bu ayar silikon seçmez, kesinlikle güvenebilirsin dediğiniz bir ayar var mı?

Hocam OC baştan aşağı silikon kalitesiyle alakalıdır. Bazı arkadaşlarımız 1.15V da 4.20GHz'de stabillik yakalarken bazıları 1.40V da bile 4.20GHz'de stabillik yakalayamadı hiçbir şekilde garanti bir ayar yoktur her işlemci kendine has özelliklere sahiptir. Bu sadece AMD için değil Intel içinde böyledir. Aşağıda konum var birkaç deneme yaparak bulabilirsiniz sizin ayarlarınızı yoksa direk 1.3 4.20GHz gir diye bir şey olmaz OC işinde.

D.

Hocam OC baştan aşağı silikon kalitesiyle alakalıdır. Bazı arkadaşlarımız 1.15V da 4.20GHz'de stabillik yakalarken bazıları 1.40V da bile 4.20GHz'de stabillik yakalayamadı hiçbir şekilde garanti bir ayar yoktur her işlemci kendine has özelliklere sahiptir. Bu sadece AMD için değil Intel içinde böyledir. Aşağıda konum var birkaç deneme yaparak bulabilirsiniz sizin ayarlarınızı yoksa direk 1.3 4.20GHz gir diye bir şey olmaz OC işinde.

İyelim 1.3v de 4.20 yemiyor benim işlemci, bir sıkıntı çıkma şansı var mı?

D.

İyelim 1.3v de 4.20 yemiyor benim işlemci, bir sıkıntı çıkma şansı var mı?

Sıkıntı şu olur hocam yüksek sıcaklıkta çalışır voltaj ne kadar artarsa sıcaklık o kadar artar. Bu işlemcinin sorununu değil tamamen silikon kalitesiyle alakalı. Bir saat sürmez bulmanız hocam bence deneyim belki 1.15Vlara kadar sizde düşeceksiniz :) Şu an stock voltaj 1.475V oradan hesabınızı yapın hocam.

işlemcinizi üzerinde örnek veriyor bf 1920stu gibi bir yazı vardır o yazıyı paylaşırmısını. ayrıca işlemcininiz stock ayarlarda iken biosa girin işlemciniz kaç volt çekiyor onuda paylaşın. Hatta işlemcinizi 1.4 ve üzeri voltaj çekiyorsa kuvvetle muhtemel 2019 üretimi bir işlemciye sahipsiniz bunlar o.c pek yatkı değil. Biosta 1,3 civarında çekiyorsa işlemciniz 2020 üretiminidir büyük ihtimal. bu noktada bi takım şeyleri hatalı yapıyor olabilirsiniz. 2020 üretim işlemciler 1.22v de 4.2 yapıyor

Benim işlemci de aynı sizinle ben şu şekilde kullanıyorum; 1.15V 4 GHz olarak da oluyor oyunlar için ama R20'de crush yiyorum mesela yetmiyor yani Max kullanımda.

Dosya Ekleri

• IMG_20200915_224526.jpg
    IMG_20200915_224526.jpg
    263,3 KB · Görüntüleme: 38
İşlemcinizi üzerinde örnek veriyor BF 1920STU gibi bir yazı vardır o yazıyı paylaşır mısını. Ayrıca işlemcininiz stock ayarlarda iken BIOS'a girin işlemciniz kaç Volt çekiyor onu da paylaşın. Hatta işlemcinizi 1.4 ve üzeri voltaj çekiyorsa kuvvetle muhtemel 2019 üretimi bir işlemciye sahipsiniz bunlar o.c pek yatkı değil. BIOS'ta 1, 3 civarında çekiyorsa işlemciniz 2020 üretiminidir büyük ihtimal. Bu noktada bir takım şeyleri hatalı yapıyor olabilirsiniz. 2020 üretim işlemciler 1.22V de 4.2 yapıyor.

Bugün toplarken bakmıştım. 2010SUS yazıyor.
Sıkıntı şu olur hocam yüksek sıcaklıkta çalışır voltaj ne kadar artarsa sıcaklık o kadar artar. Bu işlemcinin sorununu değil tamamen silikon kalitesiyle alakalı. Bir saat sürmez bulmanız hocam bence deneyim belki 1.15vlara kadar sizde düşeceksiniz :) şu an stock voltaj 1.475V oradan hesabınızı yapın hocam.

Peki BIOS değil de Ryzen Master'dan yapsam bir fark olur mu? Sizce hangisi daha kolay?
İşlemcinizi üzerinde örnek veriyor BF 1920STU gibi bir yazı vardır o yazıyı paylaşır mısını. Ayrıca işlemcininiz stock ayarlarda iken BIOS'a girin işlemciniz kaç Volt çekiyor onu da paylaşın. Hatta işlemcinizi 1.4 ve üzeri voltaj çekiyorsa kuvvetle muhtemel 2019 üretimi bir işlemciye sahipsiniz bunlar o.c pek yatkı değil. BIOS'ta 1, 3 civarında çekiyorsa işlemciniz 2020 üretiminidir büyük ihtimal. Bu noktada bir takım şeyleri hatalı yapıyor olabilirsiniz. 2020 üretim işlemciler 1.22V de 4.2 yapıyor.

İşlemcim 1 Volt çekiyor tam.

1.15 voltajda 4.30 GHz boşta ve Google gezinirken 39'a inip birden 49'a sıçrıyor. Sürekli tekrar ediyor. Ama stres testinde 20 dakikada 68-69 gidip geldiüstüne çıkmadı. Yarım saattir Full Ultra'da v-Sync kapalı 1080P'de 60'ı geçmedi.

Hocam şu konuya bir bakın isterseniz. Sonuçlarım orada.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı