Çözüldü MSI MPG X570 Gaming Plus ekran donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

silent21

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 32Gb (2x16Gb) 3600 MHz CL18
SSD veya HDD modeli
M.2 500Gb Samsung 970 EVO Plus
Ekran kartı
ASUS Radeon RX 5700 OC, 8Gb GDDR6, PCIe 4.0
Anakart
MSI MPG X570 Gaming Plus
İşlemci
Ryzen 9 3900x
Herkese merhaba, öncelikle.

Şöyle bir sorunum var 1 sene önce aldığım bir kasada ilk aldığım hafta bir sorun yaşamış idim. Bilgisayarı açtıktan sonra bazen 20 bazen 50 dakikada bir ekran en son kaldığı görüntüde donup kalıyordu. Mesela şu anda diyelim ki bu yazıyı yazıyorum forum sayfasında kaldıysa en son dönüp geldiğimde bu görüntüde donuyordu reset atıyordum. Sonra bu sorun çözülmüştü ama dün tekrar nüksetti ama farklı şekilde. PC bu sefer 15-20 dakika sonra yavaş yavaş işlevi kesiyor yani diyelim donma zamanı geldi programlara pencerelere tıklıyorum ama sadece simge durumuna küçültüp ekranı kapla yapıyorum herhangi bir şekilde programı kapatamıyorum ya da program çalışmıyor, bilgisayarı kapatamıyorum oturumu kapata basınca yine işlev görmüyor.

Donanımım:
RAM: Corsair Vengeance 32 GB (2x16 GB) 3600 MHz CL18.
SSD M.2 500GB Samsung 970 EVO Plus.
CPU: Ryzen 9 3900X (12 Core, 24 threads)
Anakart: MSI MPG X570 Gaming Plus.
Ekran kartı: ASUS Radeon RX 5700 OC, 8 GB GDDR6, PCI-e 4.0
Sıvı soğutma: Corsair H115i, 280mm (2 lüfter X 140mm)
Power Supply: Be Quiet! 9, 700W.
Kasa: Be Quiet! Pure base 600.

Denediğim çözümler:

* RAM'ların yerini değiştirdim.
* Bütün yazılımsal çözümleri denedim ( format, BIOS ve driver güncelleme, Windows güncelleme, CMD kodları SFC vs. )
* BIOS pilini çıkarıp taktım.
* HDD ve SSD testlerini yaptım = temiz.
* RAM testlerini yaptım = temiz.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Çözüm
OCCT ile Power testi yaptınız mı? Genelde en son PSU akla gelir de, çoğunlukla hiç şüphelenilmez.

İnanın ne olduğunu bile bilmiyorum hemen araştıracağım eve gittiğimde deneyeceğim.
Arkadaşlar çok teşekkürler yardım için sorunu şu şekilde çözdüm.

Aslında hangisinden bilmiyorum ama adımlar şunlar.

AMD Adrenalin programını kaldırdım driver ile birlikte daha uzun süre gitti ama düzelmedi.

Ardından şu adımdan sonra düzeldi;

BIOS'tan TPM desteklerini kapattım ve Corsair lınk programını sildim ve hiçbir sorun yok şu anda.
Çok özür dilerim konuyu hortlatmak istemedim ama çok önemli çözüm tam olarak şu Corsair link programı sebep oluyor çünkü yüklemek istedim tekrar fan kontrolu için ve aynı sorun oldu problem Corsair linkte.
OCCT ile Power testi yaptınız mı? Genelde en son PSU akla gelir de, çoğunlukla hiç şüphelenilmez.

İnanın ne olduğunu bile bilmiyorum hemen araştıracağım eve gittiğimde deneyeceğim.
Arkadaşlar çok teşekkürler yardım için sorunu şu şekilde çözdüm.

Aslında hangisinden bilmiyorum ama adımlar şunlar.

AMD Adrenalin programını kaldırdım driver ile birlikte daha uzun süre gitti ama düzelmedi.

Ardından şu adımdan sonra düzeldi;

BIOS'tan TPM desteklerini kapattım ve Corsair lınk programını sildim ve hiçbir sorun yok şu anda.
Çok özür dilerim konuyu hortlatmak istemedim ama çok önemli çözüm tam olarak şu Corsair link programı sebep oluyor çünkü yüklemek istedim tekrar fan kontrolu için ve aynı sorun oldu problem Corsair linkte.

Son düzenleme:
Çözüm
Adınıza sevindim, AGESA 1207 tabanlı BIOS'u yüklediyseniz TPM kapatmanıza gerek yok. Ayrıca, Corsair'de de yazılımsal sorunlara (Void Elite serisindeki yazılımsal saçmalıklar vs.) alıştık.

Adınıza sevindim, AGESA 1207 tabanlı BIOS'u yüklediyseniz TPM kapatmanıza gerek yok. Ayrıca, Corsair'de de yazılımsal sorunlara (Void Elite serisindeki yazılımsal saçmalıklar vs.) Alıştık.

AGESA 1207 nedir nasıl yani? Beni yönlendirebileceğiniz bir link var mı? Bilgi sahibi olmak istiyorum, googleladım fakat bir şey bulamadım.

Anakartınız için söz konusu BIOS (7C37vAH) sürümü: https://download.msi.com/bos_exe/mb/7C37vAH.zip
Konuyu hortlattığım için özür dilerim ama aynı sorun tekrardan baş gösterdi. Corsair Link programı sorun çıkarıyordu ya onun yerine Icue programını kullanıyordum şu an bu programdan şüpheleniyorum çünkü içinde clink diye bir eklenti var yani corsair link dediğimiz şeyi gömmüşler sanırım.
1695974795519.png

Yeni konular

Geri
Yukarı