Çözüldü MSI MPG Z590 anakartta turuncu DRAM ışığı yanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bugo123

Centipat
Daha fazla  
Merhaba yaklaşık 5 aydır sorunsuz bir şekilde kendi topladığım sistemimi kullanıyordum.
MSI sıvı soğutmayı stok fan ile değiştirdiğimde ekran gelmedi ve anakartım da turuncu renk dram(DDR) ışığı yanmaya başladı.
Tek yaptığım şey stok fan yerine sıvı soğtucu takmaktı ve bu işlemden önce sistemim sorunsuz bir şekilde çalışıyordu.
Bu sorunun düzelmesi için yapılabilecek her ihtimali denedim fakat olmadı.
Kasayı çalıştırdığımda mouse, klavye, ve kasa ışıkları sorunsuz bir şekilde yanıp çalışıyor.
RAM'leri tek tek taktım, 1-3 2-4 kombinasyonlarını denedim. RAM'leri silgiyle sildim. kurutma makinesiyle slotların tozlarını aldım.
Anakart BIOS pilini söküp taktım. static elektrik vardır diye kasa fişi takılı değilken güç düğmesine bastım.
İşlemciyi kontrol ettim pinler düzgün içime sinmedi bütün kasayı söküp tekrar taktım yine olmadı.
Ne yaparsam yapayım olmadı.
Tek deneyemediğim çözüm kaldı oda flashback atmak. Sistemi ilk aldığımda gayet kolay ve başarılı bir şekilde flashback atmıştım. Fakat şu an onu da atamadım bayağı tepki vermedi flashback e bilgisayar.

Anakart modelim: MSI MPG Z590 Gaming Edge Wi-Fi
Sıvı soğutucu modelim: MSI CoreLiquid 240r.
RAM modelim: Adata XPG Spectrix D60G 3200MHz DDR4.

Dosya Ekleri

• foto1.jpeg
    foto1.jpeg
    138,2 KB · Görüntüleme: 233
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, işlemci soğutucusu da baskı uyguluyor olabilir. İlk olarak biraz gevşetip deneyin. Olmazsa söküp kontrol edin. Pinlere de bakın.

Hocam, işlemci soğutucusu da baskı uyguluyor olabilir. İlk olarak biraz gevşetip deneyin. Olmazsa söküp kontrol edin. Pinlere de bakın.
Sıvı soğutucuya taktıktan sonra tekrar söktüm ve stok taktım belki sıvı soğutucu yapıyordur diye fakat sorun yine devam etti. Pinlere baktığımda da bir yamukluk göremedim.

Sokete macun falan girme ihtimali var mı hocam?

Dosya Ekleri

• r1.jpeg
    r1.jpeg
    215,6 KB · Görüntüleme: 62
  • r2.jpeg
    r2.jpeg
    241,6 KB · Görüntüleme: 60
Pinler sağlam, sokette bir şey gözükmüyor, RAM için gerekenler yapılmış. BIOS resetlenmiş. Statik elektrik alınmış. İnşallah işlemcide bir sıkıntı yoktur. Bir kez daha fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

Pinler sağlam, sokette bir şey gözükmüyor, RAM için gerekenler yapılmış. BIOS resetlenmiş. Statik elektrik alınmış. İnşallah işlemcide bir sıkıntı yoktur. Bir kez daha fişten çekin ve BIOS pilini söküp 10 dakika sonra takıp deneyin.

Tamamdır hemen deniyorum fakat bu da işe yaramaz ise anakartı mı servise yollamalıyım, işlemciyi mi? Bir de flashback atamamam çok ilginç değil mi, hiç tepki vermiyor PC o sırada.

Olmazsa anakartı da gönderebilirsiniz. BIOS Flash ile olması gerekir. Bu esnada RAM ve işlemci takılı olmuyor diye biliyorum. En azından hep böyle gördüm.

Geri
Yukarı