MSI MPG27CQ Color Banding Sorunu

Alonly

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Şu anda MSI MPG27CQ model monitör kullanıyorum ve film izlerken renklerde (özellikle siyah ve gri renk geçişlerinde) banding oluşuyor. Bir arkadaş yorumlarda DP kablosu ile alakalı olabileceğini söylemiş. Sizce kutudan çıkan DP kablosundan dolayı mı bu sorun oluşmaktadır?

Ekran Alıntısı.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçek 8 bit içerik pek yok. Monitör 8 bit olsa bile içerik 8 bit olmayınca bir anlamı kalmıyor. Sebebi bu. 8 bit bir monitörde eğer içerik 10 bit değilse Banding olmaz.
hayır efendim kesinlikle söylediğinizin tam tersi. eğer görüntünün bit değeri monitörden az ise banding olur. fazlası sorun olmaz. örneğin 8 bit monitörde 8bit den düşük görüntü banding oluşturur. eğer monitörün kontrast aralığı yüksek ise banding göze çok batar, düşükse çoğu zaman dikkatle bakmadıkça farkedilmez. bandingi kısaca, küçük bir fotoğrafı ekranda köşesinden tutup büyüttüğümüzde resim kalitesinin kare kare olmasına benzetebiliriz. ancak bandingde olan boyutun değil renklerin genişletilmesidir.

Hayır efendim kesinlikle söylediğinizin tam tersi. Eğer görüntünün Bit değeri monitörden az ise banding olur. Fazlası sorun olmaz. Örneğin 8 Bit monitörde 8Bit'den düşük görüntü banding oluşturur. Eğer monitörün kontrast aralığı yüksek ise banding göze çok batar, düşükse çoğu zaman dikkatle bakmadıkça farkedilmez. Bandingi kısaca, küçük bir fotoğrafı ekranda köşesinden tutup büyüttüğümüzde resim kalitesinin kare kare olmasına benzetebiliriz. Ancak bandingde olan boyutun değil renklerin genişletilmesidir.

Merhaba. Yani bu colour banding sorununu, 8 Bit monitörler açısından tamamı ile videolardan ya da filmlerden mi kaynaklı? Benim monitör 144Hz, 1440P, VA panel monitör var o bakımdan sordum. Oyunlarda falan hiç olmuyor, ama bazı filmlerde siyah ve gri tonlarda mozaik kare kare görüntüler oluşuyor. Ama sanki aynı özellikli önceki monitörümde, aynı filmlerde ya yoktu bu sorun ya da ben hatırlamıyorumdur.

Yeni konular

Geri
Yukarı