MSI müşteri hizmetleri 15 A4DEK Resizable BAR desteğini bilmiyor

mypoh

Hectopat
Makaleler
1
Bi' firma düşünün kendi ürettiği ürün hakkında gram bilgisi yok, cihaz tanıtıldığından beri çeşitli sorunlara sahip olmasına rağmen BIOS güncellemesi yayınlamamaktadır. Böyle şeyleri genelde bilinmedik markalardan bekleriz ama bunu yapan MSI. Cihaz donanım olarak Resizeable BAR desteğine sahip olmasınra rağmen gerekli BIOS güncellemesi ile resmi destek gelmediği için etkinleştirememekteyiz. Bunu MSI'ya ticket atarak sordum ama resmen cihazın desteklemediğini söylerek yalan söylediler. Umarım yanılıyorumdur çünkü durduk yere en azından kimsenin günahını almak istemiyorum ama aldığım cevap sinir bozucu olduğu için tepkiliyim. Eke ekran görüntüsünü bırakıyorum:

gpu z.png

Screenshot 2022-02-21 194734.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bi' firma düşünün kendi ürettiği ürün hakkında gram bilgisi yok, cihaz tanıtıldığından beri çeşitli sorunlara sahip olmasına rağmen BIOS güncellemesi yayınlamamaktadır. Böyle şeyleri genelde bilinmedik markalardan bekleriz ama bunu yapan MSI. Cihaz donanım olarak Resizeable BAR desteğine sahip olmasınra rağmen gerekli BIOS güncellemesi ile resmi destek gelmediği için etkinleştirememekteyiz. Bunu MSI'ya ticket atarak sordum ama resmen cihazın desteklemediğini söylerek yalan söylediler. Umarım yanılıyorumdur çünkü durduk yere en azından kimsenin günahını almak istemiyorum ama aldığım cevap sinir bozucu olduğu için tepkiliyim. Eke ekran görüntüsünü bırakıyorum:

Eki Görüntüle 1312173

Eki Görüntüle 1312174

Ben bu konuda pek bilgili degilim ama AMD Smart Access Memory destekliyor Resizable Bar degil sanirim.

Eki Görüntüle 1312173

Eki Görüntüle 1312174
Resizable Bar requires a Nvidia GeForce 30-Series GPU in order to function, so you'll need a graphics card such as the RTX 3060, RTX 3070, RTX 3080 or RTX 3090. It doesn't stop there though, as the technology only supports certain CPUs and motherboards too.

Smart Access Memory hardware requirements​

• AMD 500 series motherboard (X570, B550, etc.)
  • AMD Ryzen 5000 series CPUs (5600x, 5800x, etc.)
  • AMD Ryzen 3000 select CPUs (excluding 3200G and 3400G)
  • AMD Radeon RX 6000 GPUs (6800, 6800XT, etc.)
  • AMD Radeon Software (20.11.2 or newer)
  • AMD latest BIOS (AGESA 1.1.0.0 or newer)
Yani kisaca GPU'n desteklenmiyor.

AMD RX 5000 serilerinde SAM etkinleştirilebiliyor, hatta resmi olarak 21.9.1 sürücüsünde destek geldi. Bu da demek oluyor ki mobil taraf da SAM için uygun. Sonuçta tamamen aynılar, sadece güç-amper gibi limitler çok daha aşağıda. Ancak dizüstü üreticisinin destek sunması gerekiyor, ki herhangi bir Renoir sisteme destek geldiğini henüz görmedim. Eğer RU.EFI kullanmayı biliyorsan BIOS dosyanı inceleyip "belki" ayarını bulup aktifleştirirsin ancak hiç sanmıyorum. Yine de destek yok diyip geçmeleri hoş olmamış. En azından açıklama yapsalarmış.

Ben bu konuda pek bilgili degilim ama AMD Smart Access Memory destekliyor Resizable Bar degil sanirim.

Resizable Bar requires a Nvidia GeForce 30-Series GPU in order to function, so you'll need a graphics card such as the RTX 3060, RTX 3070, RTX 3080 or RTX 3090. It doesn't stop there though, as the technology only supports certain CPUs and motherboards too.

Smart Access Memory hardware requirements​

• AMD 500 series motherboard (X570, B550, etc.)
  • AMD Ryzen 5000 series CPUs (5600x, 5800x, etc.)
  • AMD Ryzen 3000 select CPUs (excluding 3200G and 3400G)
  • AMD Radeon RX 6000 GPUs (6800, 6800XT, etc.)
  • AMD Radeon Software (20.11.2 or newer)
  • AMD latest BIOS (AGESA 1.1.0.0 or newer)
Yani kisaca GPU'n desteklenmiyor.
NAVI 10 serisi tüm GPU lar destekleniyor diye biliyorum.

AMD RX 5000 serilerinde SAM etkinleştirilebiliyor, hatta resmi olarak 21.9.1 sürücüsünde destek geldi. Bu da demek oluyor ki mobil taraf da SAM için uygun. Sonuçta tamamen aynılar, sadece güç-amper gibi limitler çok daha aşağıda. Ancak dizüstü üreticisinin destek sunması gerekiyor, ki herhangi bir Renoir sisteme destek geldiğini henüz görmedim. Eğer RU.EFI kullanmayı biliyorsan BIOS dosyanı inceleyip "belki" ayarını bulup aktifleştirirsin ancak hiç sanmıyorum. Yine de destek yok diyip geçmeleri hoş olmamış. En azından açıklama yapsalarmış.
Oyle ama bir etkisi olmuyormus.

@gen2 RX Vega 56 ve 64'te etkinleştirip faydasını görenler olmuş. RX 5000'de de fark yaratmıştır muhtemelen. Belki de ufak farklardır, değer mi değmez mi kullanıcıya sormak gerek.

MSI laptopumda ctrl+shift+alt+f2 kombinasyonu ile tüm BIOS ayalarını kontrol edebiliyorum, yani sanırsam BIOS a eklenmesi gereken bi özellik olabileceğini düşünüyorum ama haklısınız belki girdi değerlerini RU.EFI ile ayarlamam gerekiyordur. oldukça gelişmiş ve kapsamlı ayarlar var gözünüzde canlanması için video linki atacağım.

Aynı BIOS değil ama bu videoda buna benzer yapıda ve gelişmiş ayarlar mevcut.

Yeni konular

Geri
Yukarı