MSI OC Genie 4 güvenli mi?

Pierry

Decapat
Makaleler
1
Arkadaşlar selam,
İnternette araştırdığım üzere OC Genie 4’ün voltajı normal manuel overclock’a göre daha fazla arttırıyormuş. Sizce güvenli midir? MSI gibi bir marka tehlikeli bir şeyi müşteriye sunar mı?
Cevaplar için teşekkürler şimdiden.

OC Genie'ye güvenmeyin. Ben yaptığımda OCCT'de saçma şekilde bir ton çekirdek hatası almıştım. Yaptığı overclock da overclock değil. Yüke soktuğun zaman frekans düşüyor yine. İşlemcinin Boost'u ne işe yarıyor o zaman.

Peki overclock yapmayı nasıl öğrenebilirim? Önerdiğiniz kanal ya da videolar var mı?
Overclock konusunda otomatiğin o'su olan hiçbir şeye güvenmemek lazım.
Peki overclock yapmayı nasıl öğrenebilirim? Önerdiğiniz kanal ya da videolar var mı?

Mesela 200 MHz arttırdığımızda voltajı ne kadar arttırmalıyız bunları nereden öğrenebilirim? Demek istediğim bu.
Türkçe kaynaklarda çok iş yok maalesef. İngilizce biliyor musunuz?
Evet biliyorum. Güzel bir kaynak olması yeterli internette tonlarca video var.

Onun için garanti bir şey yok. Şans ve hislerine güvenmen gerek. Biraz da tecrübe. Yan yana duran aynı model iki işlemci bile farklı voltajlara ihtiyaç duyabiliyor. Silikon piyangosu var. Kaliteli silikon gelirse daha iyi overclock yapılabilir. Şanssızsan geçmiş olsun. Anakart da önemli. Yüksek fazlı, güçlü kartlar voltajı ve akımı daha dengeli iletebiliyor.

Onun için garanti bir şey yok. Şans ve hislerine güvenmen gerek. Biraz da tecrübe. Yan yana duran aynı model iki işlemci bile farklı voltajlara ihtiyaç duyabiliyor. Silikon piyangosu var. Kaliteli silikon gelirse daha iyi overclock yapılabilir. Şanssızsan geçmiş olsun. Anakart da önemli. Yüksek fazlı, güçlü kartlar voltajı ve akımı daha dengeli iletebiliyor.

Anakartım MSI B450M PRO- M.2 Max.
Ve önerebileceğiniz bir kanal var mı?

Alttaki linke bakabilirsin. Ayrıca YouTube'da Actually Hardcore Overclocking kanalına da bakabilirsin. Özellikle Xplained with paint gibi videolarından LLC ve VRM'nin çalışma mantığına bakmanı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı