Msi PC Mate H97 her açılışta BIOS sıfırlanma sorunu

40724

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Bilgisayarı her açtığımda BIOS kendini sıfırlıyor, BIOS pilinde herhangi bir sorun yok. Bilgisayarı 3 ay önce topladım. Bir sıfırlama yöntemi daha olduğunu biliyorum ismini yanlış hatırlamıyorsam. CMOS'u çıkarmış olabilirim fakat anakarttaki Cmos yerini bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Anakart modeli : Msi PC Mate H97
1.png

Cmos'u takacağım yeri kırmızı ile gösterirseniz çok sevinirim. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
@40724 , sistemi her açtığında BIOS restliyorsa pil bitmiştir, pil doludur ama bağlantısında bir hata vardır yada sorun direkt olarak anakarttadır.

Hard reset yani anakart üzerinden CMOS reset yaptığın zaman BIOS üzerinden saate bak. Eğer her seferinde aynı saati gösteriyorsa pilde sorun vardır. Saat değişiyor ama BIOS hala her açılışta sıfırlanıyorsa sorun ankarttadır.

gösterdiğin alana cmos taktığımda anakarttaki tüm güç kesiliyor (power tuşu bilgisayarı açmıyor anlayacağın)
3PODpp.jpg

JBAT1 = Anakart a güç gitmiyor (bilgisayar açılmıyor)
J1 = Anakart a güç veriyor fakat kasanın arkasındaki soğutma fanına güç gitmiyor
JC11 = Anakart a güç gidiyor herşey çalışıyor fakat sorunumun çözümünün jc11 olup olmadığını kesin bilmediğim için çıkardım bilgi aldıktan sonra takarım.

bios_anakart_pil.jpg

bu fotoda jp2 ye takmış sanırım, anakarttan anakarta bu değişiyor mu ?

Senin anakartının kullanma klavuzunda yazan JBAT1 yazan yerdir.
Destek sayfasından indirip görebilir ve nasıl clear CMOS yapılır öğrenebilirsin.
Anakart üzerinde her gördüğün pini denemeni önermem.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı