MSI Prestige 15'e M.2 SSD takılır mı?

WEDNEXQUARELL

Centipat
İnternet üzerinden "MSI prestige 15 A10SC-023TR Intel Core i7 10710U 8 GB 256 GB SSD GTX1650 " model bilgisayarı aldım. Bu üründe 2 adet SSD yuvası bulunmakta ve ben 1TB hızlı bir SSD alarak yükseltme yapmak istiyorum. Fakat resmi sitede anlayamadığım bir ifade var:
1X M.2 SSD slot (NVMe PCI-e gen3)
1X M.2 SSD combo slot (NVMe PCI-e gen3 / SATA)

Ayrıca bir kullanıcının yorumunda şu ifade bulunmakta; "NVMe disk PCI-e X2 olduğu için en fazla 1800MBIT destekliyor, SSD değiştirirken buna dikkat edin. Enerji tasarrufu için yapmışlar ama kötü yapmışlar, boşta pcix4 varken."

Ben bu durumda en hızlı SSD performansı için ne yapmalıyım?
Tek slot 1TB kullanmak, boş slota 1TB aldığım SSD'yi takmak, içinde bulunan 256 GB SSD'yi çıkartıp o slota yeni 1TB SSD'yi takmak ya da benim aklıma gelmeyen başka bir seçenek varsa o.

• Slotlardan bir tanesi sadece NVMe SSD destekliyor. Diğeri ise hem NVMe hem de M.2 SATA SSD destekliyor.
  • Slotların Gen3 olduğu yazılı ama x4 mü x2 hızında mı olduğunu yazmamışlar. Eğer x2 ise en fazla 2000 MB/s okuma-yazma hızını geçemezsiniz. x4 desteği varsa 3000-4000 MB/s arası hızları elde edebilirsiniz. Teknik servise danışın veya laptopun incelemelerini araştırın. Bir yerde dediğim bilgiyi bulursanız ona göre SSD alabilirsiniz.
15.png

Öncelikle çok teşekkür ederim hızlı cevabınız için. Ama ürüne yapılan yorumlardan yola çıkarak şunu söyleyebilirim:
"Evet, X2 en fazla 2000 MB/s okuma-yazma hızını geçemem" diye düşünüyorum. Bu durumda bana ne önerirsiniz? Yani tek slot daha mı hızlı olur? 2 slot hızları mı paylaşıyor? O kısmı tam anlayamadım.

• Cihazın içinde gelen SSD düşük hızda bir model olabilir. Bu yüzden yüksek hıza çıkamıyor olabilir. Esas önemli olan slotun desteklediği hız.
  • Slotların PCIe versiyonları PCIe 3.0 x4 ise en hızlı SSD'leri takabilirsiniz. Eğer PCIe 3.0 x2 ise hız olarak 1500-2000 MB/s arası bir değer alırsınız.
  • Bu slotların ayrıntıları kitapçıkta yazmıyor. Sadece PCIe 3.0 olduğu yazıyor.
  • Slotlar hızı paylaşır mı paylaşmaz mı bilmiyorum. Anakart ile ilgili bir bilgi yok. O yüzden teknik servise sorun diyorum.
  • Cihazı kullanmadım veya kullanıcı yorumlarını okumadım. Eğer en fazla dediğim x2 desteği varsa gidip en pahalı SSD'leri almanıza gerek yok. Gerçek hızını alamazsınız. Eğer x4 desteği varsa alabilirsiniz.
  • İki tane M.2 slotu var. İki tane NVMe SSD takabilirsiniz.

Yine bir kullanıcı yorumunda şöyle bir ifadeye denk geldim;
" the biggest disadvantage on this laptop is that the Drive PCI-e Controller dedicated for the M.2 ssds are just NVMe 3RD generation X 2, so we can not take Advantage of the High Speed ssds with link width of X 4. "

Anladım teşekkür ederim. Peki 2. slot X2 şeklindeyken 1. slot X4 olabilir mi? Yani burada benim merak ettiğim; hızlı olan SSD 1. slotta olursa verim alınabilir gibi bir durum olabilir mi?

Son oalrak, hız paylaşımlı X2 ise eğer, diğer slota SSD takmanın(combo) yapanın ne mantığı var? Tek parça SSD takılıp geçilebilir, nasılsa bir performans artışı olmayacak değil mi?

• Anakart özellikleri ile ilgili bilgimin olmadığını söylemiştim. Hızlar paylaşılıyor mu, birisi x4 diğeri x2 mi, yoksa ikisi de mi x4 veya ikisi de mi x2 bilmiyorum. O yüzden teknik servise sorun diyorum.
  • Bir slota 1 TB SSD taktınız. Sonrasında daha fazla depolamaya ihtiyacınız oldu. Diğer slota da 500 GB SSD takabilirsiniz. Eğer sadece bir tane slot olsaydı gidip 2 TB yeni bir SSD alıp içindekini çıkarmanız gerekecekti.

Bilgi almak istediğiniz için bir ürün alma arifesinde olduğunuzu düşünerek size bu mesajı yazıyorum:
Toplamda 4 farklı ürün aldım son 10 gün içerisinde. Hepsini iade ettim. Bana göre eksi olan yönler alınmama sebebiydi çünkü.
1-) MSI PS14 aldım 11bin TL. Süper bir ürün, eksisi yok bana göre dedim ve sipariş verdim. Ürün geldi hafifliği gücü kasası vs. kusursuz derken USB 2.0 girişi görünce inanamadım... Type-C var ama USB 3.0 yok. Anında paketleyip iade ettim. (Her türlü testi kendimce yaptım ve çok başarılı buldum, burada uzatmak istemiyorum)
2-) MSI modern 14 aldım 8bin TL. Çok güzel bir ürün hafifliği batarya süresi, ekranı çok iyi. Ama menteşeler kısa ömürlü. Bluetooth speaker bağlantısı çok kötü, sürekli kopmalar yapmaktaydı. Aynı ürün bir öğretmen arkadaşımda varmış, aldıktan sonra öğrendim. Menteşeleri çatlamıştı.

3-) Dell 5401 8bin TL. Ağır ve ekranı çok çok kötü. Anında iade ettim.

4-) MSI PS 15, konumda bahsettiğim ürün 12bin TL. Çok iyi. Bence kusursuza yakın bir ürün. İade sebeplerim: Menteşeleri modern 14 gibiydi, yeni nesil PS 14 gibi olsaydı çok iyi olurdu, yani kasayı 5frece kadar kaldıran, bu tarz menteşelerde ekranı açınca laptop hafifçe havaya kalkıyor bunları çok seviyorum. Diğer bir iade sebebim bana büyük geldi, 14inch sevdiğim için, bana büyük ve ağır geldi.
Not: 14 model adı olanların hepsi 14 inch, 15 model adı olan MSI modelleri ise 15 inch bilginiz olsun.

Son kararım, ASUS expertbook oldu. 20saat üzeri batarya, çok iyi ekran, 850GR civarındaki ağırlığı beni benden aldı. 11250 TL 16 GB RAM, i7 10. nesil modelini aldım. Çok memnunum. 2. bilgisayarımı MSI PS 15 olarak almayı düşünüyorum, eğer ki menteşeler açılı bir şekilde klavyeyi kaldıran şekilde olursa. Çünkü cihazı çok daha küçük göstermekte bu yeni nesil menteşeler. 14 inch boyutuna alışmış biri olarak, ağırlık ve boyuta çok önem veren biri olarak, ekranın gündüz dışarıda görünürlüğüne önem veren biri olarak benim görüşlerim bu şekilde.

Bilgi almak istediğiniz için bir ürün alma arifesinde olduğunuzu düşünerek size bu mesajı yazıyorum:
Toplamda 4 farklı ürün aldım son 10 gün içerisinde. Hepsini iade ettim. Bana göre eksi olan yönler alınmama sebebiydi çünkü.
1-) MSI PS14 aldım 11bin TL. Süper bir ürün, eksisi yok bana göre dedim ve sipariş verdim. Ürün geldi hafifliği gücü kasası vs. kusursuz derken USB 2.0 girişi görünce inanamadım... Type-C var ama USB 3.0 yok. Anında paketleyip iade ettim. (Her türlü testi kendimce yaptım ve çok başarılı buldum, burada uzatmak istemiyorum)
2-) MSI modern 14 aldım 8bin TL. Çok güzel bir ürün hafifliği batarya süresi, ekranı çok iyi. Ama menteşeler kısa ömürlü. Bluetooth speaker bağlantısı çok kötü, sürekli kopmalar yapmaktaydı. Aynı ürün bir öğretmen arkadaşımda varmış, aldıktan sonra öğrendim. Menteşeleri çatlamıştı.

3-) Dell 5401 8bin TL. Ağır ve ekranı çok çok kötü. Anında iade ettim.

4-) MSI PS 15, konumda bahsettiğim ürün 12bin TL. Çok iyi. Bence kusursuza yakın bir ürün. İade sebeplerim: Menteşeleri modern 14 gibiydi, yeni nesil PS 14 gibi olsaydı çok iyi olurdu, yani kasayı 5frece kadar kaldıran, bu tarz menteşelerde ekranı açınca laptop hafifçe havaya kalkıyor bunları çok seviyorum. Diğer bir iade sebebim bana büyük geldi, 14inch sevdiğim için, bana büyük ve ağır geldi.
Not: 14 model adı olanların hepsi 14 inch, 15 model adı olan MSI modelleri ise 15 inch bilginiz olsun.

Son kararım, ASUS expertbook oldu. 20saat üzeri batarya, çok iyi ekran, 850GR civarındaki ağırlığı beni benden aldı. 11250 TL 16 GB RAM, i7 10. nesil modelini aldım. Çok memnunum. 2. bilgisayarımı MSI PS 15 olarak almayı düşünüyorum, eğer ki menteşeler açılı bir şekilde klavyeyi kaldıran şekilde olursa. Çünkü cihazı çok daha küçük göstermekte bu yeni nesil menteşeler. 14 inch boyutuna alışmış biri olarak, ağırlık ve boyuta çok önem veren biri olarak, ekranın gündüz dışarıda görünürlüğüne önem veren biri olarak benim görüşlerim bu şekilde.

Hocam çok teşekkürler yardımlarınız için.

Msi prestige 15 alacağım ben de. Şuan 10499 TL'ye düşmüş durumda. Fakat bir sorum daha olacak, notebooklar açılınca iade sürecinde sıkıntı yaşamadınız mı? prosedür tam olarak nasıl işliyor.

Tekrardan teşekkür ederim.

Hocam çok teşekkürler yardımlarınız için.

MSI prestige 15 alacağım ben de. Şu an 10499 TL'ye düşmüş durumda. Fakat bir sorum daha olacak, notebooklar açılınca iade sürecinde sıkıntı yaşamadınız mı? Prosedür tam olarak nasıl işliyor.

Tekrardan teşekkür ederim.

Hayır iadelerde sorun yaşamadım. Neticede ürünü görmeden alıyorsunuz. Ürün açıklamalarına ters düşen ya da hiç bahsedilmemiş bir eksi yönle karşılaştığınızda iade edebilirsiniz, bu sizin kanuni hakkınız. Bu durum alınan her şeyde geçerli. Tıraş MAK. Tutunda telefondan evinizdeki perdeye terliğe kadar...

Yeni konular

Geri
Yukarı