Çözüldü MSI R9 380 Oyunlarda %100 GPU olup, tutarsız frekans sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Ryniesta

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. MSI R9 380 Gaming 4G ekran kartım var. Oyunlarda genelde MHz sabit kalıp kullanım yüzdesi değişiyor diye biliyorum eski kartımda da öyleydi. Lakin yeni kartımda kullanım hep %100, duruma göre frekans değişiyor. Tam tersi bir durum söz konusu yani. Normal midir bu?

Not: MSI Afterburner ile bakıyorum değerlere.

GPU kullanımı normal. Frekans ise sinematik sahneler de azalabilir. Çünkü bu sahnelerde genelde grafik yoktur ve ekran kartı tasarruf için frekansı düşürür. Grafikler çizilmeye başlandığında frekans yükselir.

Ne güzel kimse sorduğum şeyi anlamadan ezbere yorum yapmış... Çok normal başlığı saçma sapan bir şekilde değiştiriyorlar onay verirken benim anlatmak istediğim o değil ki. Kaçıncı oldu bu yahu! Resmen başka bir anlama çekiyorlar konu başlığını. Sonra da alakasız yorumlar...

Benim anlatmak istediğim o değil. Normalde ekran kartlarının frekansı olur. Biri boşta, diğeri yük altında. Örneğin 300Mhz ve 1000Mhz. Bu durumda oyuna girdiğinizde ekran kartınız 1000MHz de çalışır ve bir kullanım %'si olur sahne yoğunluğuna göre.

Bende durum biraz farklı. Kartım her sahnede %100. Ancak frekans değişiyor. Kafamı çeviriyorum %100 kullanım 700Mhz, tekrar sahneyi değiştiriyorum yine %100 kullanım 1000MHz. Yani kullanım değişeceğine frekans artıp azalıyor bilmem anlatabildim mi?

GPU kullanımı normal. Frekans ise sinematik sahneler de azalabilir. Çünkü bu sahnelerde genelde grafik yoktur ve ekran kartı tasarruf için frekansı düşürür. Grafikler çizilmeye başlandığında frekans yükselir.

Sizin dediğiniz boost frekansında çalışmaması normal masaüstü frekansına alması sinematiklerde. Benim anlattığım o değil.

Son düzenleme:
Siz OverDrive üzerinden sabitlemezseniz frekans değişimi olacaktır mutlaka.

Ne güzel kimse sorduğum şeyi anlamadan ezbere yorum yapmış... Çok normal başlığı saçma sapan bir şekilde değiştiriyorlar onay verirken benim anlatmak istediğim o değil ki. Kaçıncı oldu bu yahu! Resmen başka bir anlama çekiyorlar konu başlığını. Sonra da alakasız yorumlar...

Benim anlatmak istediğim o değil. Normalde ekran kartlarının frekansı olur. Biri boşta, diğeri yük altında. Örneğin 300Mhz ve 1000Mhz. Bu durumda oyuna girdiğinizde ekran kartınız 1000MHz de çalışır ve bir kullanım %'si olur sahne yoğunluğuna göre.

Bende durum biraz farklı. Kartım her sahnede %100. Ancak frekans değişiyor. Kafamı çeviriyorum %100 kullanım 700Mhz, tekrar sahneyi değiştiriyorum yine %100 kullanım 1000MHz. Yani kullanım değişeceğine frekans artıp azalıyor bilmem anlatabildim mi?

Konu kapanabilir veya silinebilir. Zira sorumu yanlış yerde sorduğumu anladım.

Gidip bay Jimmy Keller'la konuşmalısın durumu lakin açıklayıcı olmayışın onunda yardım sever ruhunu boğabilir üstüne alıntıda yaptığın atarla adamı kendinden soğutabilirsin.

"Ekran kartı kullanımı hep %100 ama frekans değerleri tutarsız" mı demek istiyorsunuz?

Gidip bay Jimmy Keller'la konuşmalısın durumu lakin açıklayıcı olmayışın onunda yardım sever ruhunu boğabilir üstüne alıntıda yaptığın atarla adamı kendinden soğutabilirsin.

Benim anlatmak istediğim dışında bir imaj zaten başlıkta veriliyor. Çok sık sorulan soru ekran kartım neden %100 olmuyor veya %100de çalışması iyi bir şey mi gibi bir imaj yaratıyor insanda. Giren adamda doğal olarak konuya öylesine göz atıp asıl demek istediğimi anlayamıyor. İlk mesajım gayet açıklayıcı. Eğer başlığı okumazsanız tabi...

Bir de açıklayıcı olmayışın demişsiniz. İtirazımı bile anlayamamışsınız. Başlığın farklı bir yöne çekilerek değiştirilmesi karşı tarafa sorunun net bir biçimde iletilmesini zorlaştırıyor bilmem anlatabildim mi?

"Ekran kartı kullanımı hep %100 ama frekans değerleri tutarsız" mı demek istiyorsunuz?

Şu şekilde örnekle açıklıyorum. Daha da nasıl açıklayabilirim bilmiyorum.

Oyuna girdim diyelim. Vsync açtım. 60 FPS sabitledim. Ekran kartımda üst düzey olsun. FPS sabitlediğim için ekran kartım %100 çalışmasına gerek kalmaz değil mi? Frekansı yine boost hızında olur ama kullanım yüzdesi %60-70 gidiyor diyelim.

Bende durum tam tersi. Kullanım yüzdesi hep %100. Ama frekansı düşürüyor vsync açınca veya FPS limitleyince. Normalde kullanım yüzdesini düşürmesi gerekirken frekans düşürüyor. Bu normal bir şey mi diye sordum. Yoksa başlıktaki gibi "%100 ekran kartı kullanımı" değil sorunum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı