MSI RTX 2080 Ti GPU Fan Sesi

Synerqix

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar; bir kaç sorum olacak. Ekran kartımı kış aylarında aldım. Kış aylarındayken oda sıcaklığı yüksek değildi, fakat şuanda malum yaz aylarındayız ve sıcaklıklar artmış durumda. Benim şöyle bir sorunum var resimleri de aşağıya bırakacağım.

Ekran kartım oyunlarda iken örneğin PUBG oynarken ultra ayarlarda fan hızını arttırıyor. Bunu sürekli yapmıyor 1-2 dakika da bir olmak üzere ve 5-10 saniye süreyle fanlar son hızda dönmeye başlıyor ve buda ses yapıyor. Resimlerde görüldüğü üzere ekran kartı 1700 RPM'de iken sıcaklık 78 derece de ve bu hızda ses yapmıyor fakat birden diğer resimde görüldüğü gibi 3400 RPM'e çıktığında ses yapıyor ama ısıda değişme olmuyor. 80 dereceyi geçmiyor. NZXT Cam ve Afterburner ile baktığımda sıcaklık 80 dereceyi hiç geçmiyor. (2K 144 Hz ile oynuyorum ve ikinci bir monitörüm var ikinci monitör 60Hz).
Kış aylarındayken hiç böyle fan hızlarını yükseltip ses yapmıyordu. Şu anda yaz ayındayken oyun ayarlarını ultra değil de orta ya da düşüğe çektiğim zamanda yine fanları hızlandırıp ses sorunu yapmıyor.

Şimdi sorum şu ekran kartı en fazla kaç derecede olmalı ve bu ani ses artmalarının bir zararı olur mu? Bu aniden fan hızlarını yükseltmesi ve ses yapması beni korkutuyor.

Ek olarak kasa resmimi de aşağı bıraktım kasam NZXT s340 elite. Bunda kasa içinde gelen kendi fanları sanırım 1100 RPM hızda dönüyormuş sizce yeterli mi yoksa arka ve üst fanı değiştirmeli miyim? 1500 RPM alsam fark eder mi? Kasa içi sıcaklığı daha iyi tutmak için? (Sıvı soğutma pompası ön yüzeyde radyatörü. Ve fanlar dışarıdan kasa içerisine üfleyerek radyatörü soğutmakta diğer kasa içi iki fanım arka ve üsttekiler dışarıya hava vermekte sanırım doğru bu. Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim.)

Herkese teşekkürler.
1.jpg2.jpg5.jpg6.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ekran kartının 80 dereceye çıkması bir sorun teşkil etmez. Ayarlardan biraz kısın ya da 120 fps sabitleyin. Yaz ayları fanları performans moduna alıyorum oynadığım oyuna göre.
Bir de kasanız kullandığınız sisteme göre ufak ve havalandırması kısıtlı bir kasa. Kullandığınız ekran kartı ve işlemcinin(anakart z 370 olduğuna göre ya 8700k ya da 9700k) tdp değerleri yüksek. O kasa içerisinde 2000 rpm fan döndürseniz bile kısıtlı hava sirkülasyonu olacaktır.
Ekran kartının 80 dereceye çıkması bir sorun teşkil etmez. Ayarlardan biraz kısın ya da 120 fps sabitleyin. Yaz ayları fanları performans moduna alıyorum oynadığım oyuna göre.
Bir de kasanız kullandığınız sisteme göre ufak ve havalandırması kısıtlı bir kasa. Kullandığınız ekran kartı ve işlemcinin(anakart z 370 olduğuna göre ya 8700k ya da 9700k) tdp değerleri yüksek. O kasa içerisinde 2000 rpm fan döndürseniz bile kısıtlı hava sirkülasyonu olacaktır.

Çözüm
Değerleriniz normal. Sıvı soğutmayı üst tarafta yeriniz varsa oraya almanız daha iyi olabilir.
Üste olmuyor 280mm olduğu için

Zaten 80 derecenin üzerine çıkmıyor. Ama beni korkutan bu fanları hızlandırdığında çıkan o 5-10 saniyelik yüksek fan sesi bu ses bir sıkıntı yaratır mı ileride ?
Kasa evet ufak kaldı ekran kartını aldıktan sonra anladım büyük bir kasa alsam daha ferah olur mu ? Vede önerebileceğiniz full tower kasa varmı kasa içi sıcaklığını iyi ayarlayan serin bir kasa lazım bana.
Teşekkürler yanıtlarınız için

Üste olmuyor 280mm olduğu için

Zaten 80 derecenin üzerine çıkmıyor. Ama beni korkutan bu fanları hızlandırdığında çıkan o 5-10 saniyelik yüksek fan sesi bu ses bir sıkıntı yaratır mı ileride ?
Kasa evet ufak kaldı ekran kartını aldıktan sonra anladım büyük bir kasa alsam daha ferah olur mu ? Vede önerebileceğiniz full tower kasa varmı kasa içi sıcaklığını iyi ayarlayan serin bir kasa lazım bana.
Teşekkürler yanıtlarınız için
Kesinlikle yeni kasaya geçmen daha iyi olur. Çünkü sıvı soğutmanın sıcak havası ile ekran kartın kendini soğutmaya çalışıyor şuan. CM kasa

@Synerqix
Kullandığım kasa; PHANTEKS P600S TEMPERED GLASS BLACK Eclipse P600S (PH-EC600PSTG_BK01) Mid-Tower Pencereli Güç Kaynaksız Siyah Kasa - inventus
Almaya karar verdiğim inceleme videosu ve diğer kasalarla sıcaklık değerleri karşılaştırması ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kasayı almamdaki en büyük etken hibrit olması ve ekran kartı soğutmasının başarılı olması. Kapaklarını açtığınızda soğutma,kapattığınızda sessizlik. Oldukça memnunum ve tavsiye ederim.
asus 2080(yük altında max 64-65 derece) 9700k(yük altında max 55-60 derece)
Kısa süreliğine fanların hızlanıp ses çıkarmasının ileride teknik bir problem yaratacağını düşünmüyorum. Ses rahatsız edici olur o kadar.

@Synerqix
Kullandığım kasa; PHANTEKS P600S TEMPERED GLASS BLACK Eclipse P600S (PH-EC600PSTG_BK01) Mid-Tower Pencereli Güç Kaynaksız Siyah Kasa - inventus
Almaya karar verdiğim inceleme videosu ve diğer kasalarla sıcaklık değerleri karşılaştırması ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Kasayı almamdaki en büyük etken hibrit olması ve ekran kartı soğutmasının başarılı olması. Kapaklarını açtığınızda soğutma,kapattığınızda sessizlik. Oldukça memnunum ve tavsiye ederim.
asus 2080(yük altında max 64-65 derece) 9700k(yük altında max 55-60 derece)
Kısa süreliğine fanların hızlanıp ses çıkarmasının ileride teknik bir problem yaratacağını düşünmüyorum. Ses rahatsız edici olur o kadar.
Hemen bakıyorum çok teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı