MSI RTX 3080 ekran kartı kurulumu

uk2727

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Cooler Master 650W PSU/İntel i5 12400f/MSI Gaming Trio Z RTX 3080 10 GB/8X2 Ram/H610M-K Anakart/C.M. 120mm şeklinde bir sistemim var. Ekran kartını bugün sisteme yerleştirdim. Daha önce MSI bir GPU kullanmadım. Şu an sorunsuz bir şekilde sistem çalışmakta. Ancak bazı sorularım olacak.

İlki MSI ekran kartlarına özgü MSI'nin kendi GPU programı var mı? Ekran kartı değerleri ve fan ayarlarını yapabileceğim resmi bir uygulama? (benim bildiğim MSI Afterburner ve AI Suite 3 programları var sadece)
İkincisi ise, sistemimim harcadığı tüm watt değerlerini gösteren bir uygulama var mı? 650W beni biraz endişede bıraksa da 1 2 ay idare etmeliyim.

Bunların haricinde yeni bir ekran kartına geçiş yapıldığında (nvidia>nvidia) hangi ayarları yapmak gerekir?
MSI 3080 Gaming Trio Z modeline sahip arkadaşlar ekran kartlarını hangi senaryolarda kullanıyorlar?
Bu arada 8 pin bağlantıları doğru mu takılı?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-09-29 at 20.09.16 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-29 at 20.09.16 (1).jpeg
    66,1 KB · Görüntüleme: 67
  • WhatsApp Image 2022-09-29 at 20.09.16.jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-29 at 20.09.16.jpeg
    73,3 KB · Görüntüleme: 55
  • WhatsApp Image 2022-09-29 at 20.09.15 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-09-29 at 20.09.15 (2).jpeg
    137,1 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
Dragon Center vardı hatırladığım kadarıyla fan ve RGB ayarları için.

Güç bağlantılarını güç kaynağından 3 ayrı PCI-E kablosu geliyorsa o şekilde yapmanı öneririm. Eğer sadece 2 kablo geliyorsa ve bu kabloların ucu 2'ye ayrılıyorsa yapacağın bir şey yok zaten.

MSI Dragon Center var, Asus Armoury Crate benzeri bir uygulama. İki uygulamayı da kullandım, ikisi de çöp, gerek yok hiç.

Sistemin tüm tüketimini görmen zor ama HWinfo64 ile GPU ve CPU’nun tüketimini görebilirsin.

3080 için 650W de yeterli olur ama kaliteli bir PSU olması önemli. Kablolamada bir sıkıntı yok.

MSI Dragon Center var, Asus Armoury Crate benzeri bir uygulama. İki uygulamayı da kullandım, ikisi de çöp, gerek yok hiç.

Sistemin tüm tüketimini görmen zor ama HWinfo64 ile GPU ve CPU’nun tüketimini görebilirsin.

3080 için 650W de yeterli olur ama kaliteli bir PSU olması önemli. Kablolamada bir sıkıntı yok.
Hocam 73 derecede fanlarının %60'ını anca kullanıyor ekran kartı. Hangi uygulamadan değiştirebilirim bu ayarları. Dragon Center'da göremedim

MSI Afterburner'dan yapabilirsiniz. Afterburner arayüzünde ayarlar butonuna tıklayın, Fan bölümü çıkacak. Oradan sıcaklığa göre kademe kademe fan ayarını kendiniz belirleyebilirsiniz. 3080 Gaming Z kullanmıştım bir günlüğüne. Dragon Center'dan fanları %100'de test etme özelliği vardı, fanları bir hayli sesliydi. Çok gürültülü çalışmasın diye fabrika çıkışında curve ayarını sessizlik odaklı yapmış MSI.

Ben de bir gün kullanabildim. Hem sesli hem fazla ısınıyor hem de coil whine sorunlu (cw sadece kişiden kişiye değişen bir ses sorunudur). Fabrika ayarlı auto (hiçbir fan ayarına dokunulmadan tak çalıştır halinde) 80 derecelerde fan ayarını %55-60'larda tutuyor. Bu haliyle mesh kasanın temperli camı cidden çok ısındı. Korkunç bir ısı bu. Fan ayarlarını yapıp 70 derece=%70 fan ayarı dahi pek çözüm olmuyor. 75'i illa görüyor kart ısı olarak. Kaldı ki ilk oyunda (Valhalla) coil whine ile hüsrana uğradım. Sanırım 3000 serisinde bir daha MSI tercih etmem. Vatan'dan almıştım. 2. gün servise yolladım, umarım iade alırlar. Bu kartın fan ayarlamaları ısısına pek çözüm değil. Güçlü kart elbette ısınacak ama ısıyı bertaraf edebilecek donanıma da sahip olmalı. Kasa içinde uçak uçtuktan sonra da 75-80 dereceleri görmek can sıkıcı. Deneyimim MSI Gaming Z Trio RTX 3080 10 GB versiyonuna ilişkindir.
Anlamadığım nokta, bu youtubeda incelemelerini yapan kanallar neden bu ince noktalara değinmezler. Herşey FPS sayılarından ibaret değil. 4000 serisini detaylı olarak inceleyecek olan Recep ve Ali beylere de birer uyarı olsun. Yalnızca referans-kendilerine gönderilen ekran kartını test etmek yetersiz. MSI, Asus, Gigabyte ve hatta Palit, Zotac, Galax gibi markaların ürünlerini de kısa da olsa test etmek gerekir. Çünkü insanlar bunları alıyor deneyimliyor. Genel olarak 3080'i test etmek başka, MSI 3080, Asus 3080 vs'yi test etmek başka. Hatta bu ürünleri 650-750-850W gibi çeşitli değişkenlerle test etmek başka. Bari, Ali ve Recep beyler bu konuya öncülük etsinler. Bu husus yeni 4000 serisi ve İntel'in yeni ekran kartları için önümüzdeki testlerde uygulanmalı. Markayı veya ürünü kötüleyin demiyorum, ürün sağlayıcınızla ters düşün demiyorum, kritik noktalara değinin istiyorum. Bu ülkede hala Zotac, Palit gibi markalara eksi gözüyle bakanlar var. Ama marka algısı olarak Asus ve MSI daha üstün. Buna rağmen aynı sorunlar bu markalarda da var ve hatta daha fazla. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Umarım yazdıklarım burada kalmaz da birilerinin dikkatini çeker. İnsanlardan temennim de bir ürünü aldıktan sonra bu gibi mecralarda yorumlarınızı, deneyimlerinizi, sorunlarınızı paylaşmanızdır.

Merhaba Dragon Center yerine MSI Center adlı uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederim. Buradan birçok aracı indirip ayrı ayrı kontrol.
Edebilirsiniz Dragon Center yerine artık MSI Center üzerinden devam ediyor MSI.

Yeni konular

Geri
Yukarı