MSI RTX 3080 Ti Ventus 3X 74 derece oluyor

\\\Phoenix///

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, MSI RTX 3080 Ti Ventus 3X ekran kartı kullanıyorum. 1 senelik kart ve furmak 1080p 8X MSAA stres testinde default fan ayarları ile 82 dereceleri görüyor. Manuel ayarlar ile fan hızını 70 derecede %100 olarak ayarladığım zaman 74 dereceyi geçmiyor. Test süresi 20 dakika. Bu sefer de kasanın içerisindeki diğer 8 fan ile birlikte vantilatör gibi hava sesi geliyor. Oyun içerisinde sorun var mı derseniz garip bir şekilde sadece New World oyununda ormanlık ve sisli alanlarda 72 derecelere geliyor diğer oyunlarda ortalama 65 derece fan %70 (manuel fan ayarları ile) MSI Afterburner ile bir miktar undervolt yapıp aynı ısıyı %70 fan ile yakalamaya çalıştım ama 1000 mvdan 935'e kadar stabil olarak çeke bildim.
Bu da çok bir şey değiştirmedi. Termal macun yeni değiştirdim hatta belleklerin üzerine termal pad yerine termal macun ile bakır plaka koydum durum hiç fark etmiyor diyebilirim. Z11 Neo kasanın yan kapağında bulunan pleksi pencereyi çıkarmadan önce bu ısılar tam 12 derece daha yüksekti. Bu ısılara düşmek için pencereyi söküp ince gözenekli sunroof güneşliği gerdim. Şu anda ekran kartı sıcak havayı doğrudan dışarı ata biliyor toz da giremiyor. Ama bu şekilde bu değerlerin normal olduğunu düşünmüyorum. Konu hakkında destek olur musunuz?

Kasa: Zalman Z11 Neo.
Anakart: ASUS Z370-E Gaming.
İşlemci: Intel i7 8700K (delid+5GHz OC)
Ekran kartı: MSI RTX 3080 Ti Ventus 3X.
RAM bellek: Kingston HyperX Predator 8 gbx2 300 MHz CL15 (CL 16 3600 MHz OC)
SSD: Samsung 960 EVO NVMe M.2 SATA 250 GB.
HDD: Toshiba 3.5" 2TB SATA 3.0 64MB önbellek 7200RPM.
Power: Zalman zm 700 LX 700 watt.
Soğutucu: Aerocool P7-L240 sıvı soğutma.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    721,6 KB · Görüntüleme: 84
  • WhatsApp Image 2023-01-04 at 18.47.15.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-04 at 18.47.15.jpeg
    73,6 KB · Görüntüleme: 79
  • WhatsApp Image 2023-01-05 at 13.24.28.jpeg
    WhatsApp Image 2023-01-05 at 13.24.28.jpeg
    113,9 KB · Görüntüleme: 79
Gayet normal sıcaklık değerleri. Şikayet etmenizi gerektirecek bir durum yok bence.
74-75 DERECE Takıntı etmiyorum aslında. Tek sorun bu ısılara anca %100 fan devri ile düşebiliyor olmam. Galiba kasayı 3 hayırla uğurlamam gerekiyor.

Kasanın ön plastiği çıkıyorsa çıkarın ve fan eklenecek yerler varsa fan ekleyin önden hiç hava alamıyor kasa. U.V yapmışsınız tek yapabileceğiniz şey daha iyi hava akımı sağlamak
Ön plastik çıkıyorda arkasını görmek istemiyorum :D bildiğin rögar kapağından hallice bir görüntü :D

74-75 DERECE Takıntı etmiyorum aslında. Tek sorun bu ısılara anca %100 fan devri ile düşebiliyor olmam. Galiba kasayı 3 hayırla uğurlamam gerekiyor.
Kapak kısımları sökebilirsen birde öyle dene. Alacağın kasalar görüntü ve soğutma olarak güzel olur ama fiyatı da öyle olacak. 8 fanın olduğu kasanın soğutması güzel olmak zorunda.

Ön plastik çıkıyorda arkasını görmek istemiyorum :D bildiğin rögar kapağından hallice bir görüntü :D
Görüntü önemliyse yeni kasa şart.

Kapak kısımları sökebilirsen birde öyle dene. Alacağın kasalar görüntü ve soğutma olarak güzel olur ama fiyatı da öyle olacak. 8 fanın olduğu kasanın soğutması güzel olmak zorunda.

Görüntü önemliyse yeni kasa şart.
Bakalım bir de kartı başka kasada deneyeceğim. Hiç ummadığım yerden sorun yaşıyorum. 1070 im le mutlu mesut yaşıyorduk ne güzel

Kart yapısına bağlı bence. Her kartın optimal fan devri farklıdır. Benim gigabyte kart %70 ile 74-75 derecelerde. Önceki kartım sapphire %100 ile 80 derece falan oluyordu mesela.

Geri
Yukarı