MSI thermal limit kullanarak Ryzen CPU'larda sıcaklık azaltma

Makaleler
2
MSI X670/B650 anakartlarda profil ve TDP ayarları

Ryzen 7000 CPU, tüm çekirdeklerinde tam yükle –üst sınıf bir 360mm sıvı soğutucuyla bile 95°c'ye çıkacak şekilde üretildi. AMD'ye göre Ryzen 7000 işlemci 95°c sıcaklıkta 7/24 çalışabilecek şekilde tasarlandı. Ama isterseniz undervolt (hızdüşürme) yaparak veya eco mode (65W) ile daha düşük CPU sıcaklıklarında performanstan çok da taviz vermeden çalıştırabilirsiniz.

MSI BIOS, CPU sıcaklığını sınırlandırarak farklı tpd ayarları arasında geçiş yapabileceğiniz, böylece kendi sisteminiz için en iyi performans/termal dengesini kurabileceğiniz özel kolay erişimli seçenekler sunuyor.

MSI PBO thermal limit profilleri - CPU sıcaklığını 85°c, 75°c ve 65°c ile sınırlandırın

CPU sıcaklığını sınırlandırmak için MSI PBO thermal limit profillerini kullanabilirsiniz. Profiller Max CPU sıcaklığını 85°c, 75°c ve 65°c limitlerine çekebilir.

Termal limit seçeneklerini "OC\Advanced CPU Configuration\AMD Overclocking\Precision Boost OverDrive" altında bulabilirsiniz.

1.png

PBO thermal limit profilleri - 85°c – varsayılan ayarlardan biraz daha iyi bir performans için
PBO thermal limit 85°c profili ile Max CPU sıcaklığı 85°c ile sınırlandırılır. Cinebench R23 performansı stok değerlere çok yakın veya biraz daha yüksek (~%1 civarı) olabilir. CPU sıcaklığı 85°c ve 75°c ile sınırlandırıldığında performansta bir değişiklik olmazken CPU sıcaklığı daha düşük olacaktır.

2.png

*Ryzen 7 7700X değerleri gösterilmiştir. Gerçek performans, sistem yapılandırmasına göre değişiklik gösterebilir.

Config TDP - MSI X670/B650 BIOS içinden eco mode ve TDP 170W/125W/105W/95W/65W/45W seçin.

Eco mode (65W) veya farklı TDP (PPT/TDC/EDC) ayarlarıyla test etmek isterseniz MSI X670/B650 BIOS size farklı TDP ayarları için birkaç profil sunuyor. Her TDP için ayarları teker teker değiştirmenize gerek yok. Farklı ayarlar için Config TDP içinden seçim yapmanız yeterli.
Config TDP altında yer alan TDP ayarları şu şekilde:

3.jpg

Config TDP seçeneklerini overclocking\ Advanced CPU Configuration altında bulabilirsiniz.

4.png

5.png

curve optimizer – Ryzen 7000 işlemcilerde undervolt (hız düşürme)

Curve optimizer ayarlarını OC\Advanced CPU Configuration\AMD Overclocking\Precision Boost OverDrive altında bulabilirsiniz.

curve optimizer ile Ryzen 7000 işlemcinizde UV yaparak daha iyi bir performans alabilirsiniz. Curve optimizer ile “-30” değerinde yapılan kısa test, Cinebench R23 performansının stok değerlerden %5 daha yüksek olduğunu gösterdi. CPU sıcaklığı da 91.9°c derecede kaldığı gözlemlendi. Fazla düşük UV değerlerinde işlemcinizin kararsız hale gelebileceğini unutmayın.

6.png

* Ryzen 7 7700X değerleri gösterilmiştir. Gerçek performans, sistem yapılandırmasına göre değişiklik gösterebilir.

7.jpg

Test konfigürasyonları.
CPU AMD Ryzen 7 7700X / Ryzen 5 7600X.
Anakart MSI MAG B650M Mortar Wi-Fi
CPU soğutucu MSI MEG CoreLiquid S360.
MSI MAG CoreLiquid P240.

MSI MEG CoreLiquid S360

8.png

MSI MAG CoreLiquid P240

9.png

Son düzenleme:
Evet aynı işlemciyi kullanıyorum boşta 50 dereceden düşmüyor.
MSI Mag B650 Mortar
termal limit "OC\Advanced CPU Configuration\AMD Overclocking\Precision Boost OverDrive" termal thorttle limit 65 yaptım. sonrasında (ilk bios resmi)
"Curve optimizer ayarları OC\Advanced CPU Configuration\AMD Overclocking\Precision Boost OverDrive" altında config TDP yide (ikinci bios resmi) 65w olarak yaptım. başka bir ayar gerekiyormu acaba biosta. bu arada en son bios sürümü yüklü.

MSI Mag B650 Mortar
termal limit "OC\Advanced CPU Configuration\AMD Overclocking\Precision Boost OverDrive" termal thorttle limit 65 yaptım. sonrasında (ilk bios resmi)
"Curve optimizer ayarları OC\Advanced CPU Configuration\AMD Overclocking\Precision Boost OverDrive" altında config TDP yide (ikinci bios resmi) 65w olarak yaptım. başka bir ayar gerekiyormu acaba biosta. bu arada en son bios sürümü yüklü.
Sadece 1. resimdekini yapmak yeterli diye biliyorum ben 2. resimdekini (TDP) yaptım işe yaramadı nedense.

Merhaba, işlemci sıcaklığını düşürmek için anladığım kadarıyla 3 farklı seçenek var. PBO Limit, Config TDP ve Curve Optimizer (undervolt). Benim sormak istediğim sorular var. Bilgilendirirseniz sevinirim.
1. 3 seçeneği aynı anda kullanmak mümkün mü? Mümkünse faydalı mı- Gerekli mi?
2. Bu seçeneklerden herhangi bir seçeneği seçmek yeterli mi işlemci sıcaklığını düşük tutmak için?
3. Sadece bir seçenek seçmemiz gerekiyorsa en mantıklı seçim hangisi olur?

Merhaba, işlemci sıcaklığını düşürmek için anladığım kadarıyla 3 farklı seçenek var. PBO Limit, Config TDP ve Curve Optimizer (undervolt). Benim sormak istediğim sorular var. Bilgilendirirseniz sevinirim.
1. 3 seçeneği aynı anda kullanmak mümkün mü? Mümkünse faydalı mı- Gerekli mi?
2. Bu seçeneklerden herhangi bir seçeneği seçmek yeterli mi işlemci sıcaklığını düşük tutmak için?
3. Sadece bir seçenek seçmemiz gerekiyorsa en mantıklı seçim hangisi olur?
Merhaba hocam ben internetten bi video görerek yaptım. Hem işlemcimin sıcaklığı düştü (10-15 derece) hem de performans cinebench'te 500 puan arttı.

Benim ki Ryzen 7700 (x olmayan model)

Yaptığım ayar;

Curve Optimize - all core - negative - 30
BPO Limit - PPT Limit 85w - Platform Thermal Throttle Limit 75

Merhaba, cevabın için teşekkür ederim. Bende 7700 kullanıyorum. Sen iki seçeneği kullandın sanırım. Curve optimizer ile negative - 30 yaptın ve PBO ile Thermal limti 75 e getirdin. Doğru mu anladım? (ppt 85w kısmı kafamı karıştırdı)

Geri
Yukarı