MSI Thin GF63 yeni RAM takınca mavi ekran

Keraerem

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba;
Birkaç gün önce MSI Thin GF63 12VE-082xtr Intel Core i5 12450H 8 GB 512 GB SSD RTX4050 FreeDOS 15.6" FHD 144Hz laptopu satın aldım. Windows 11 kurulumu yaptım. Cihazda halihazırda 8 GB Samsung RAM bulunmaktaydı. Bugün Kingston marka 16 GB RAM ilave etmek istedim. Cihazı açtım RAM'i yerleştirdim her şey düzgün bir şekilde çalıştı(RAM'i takarken laptop kapalıydı ancak laptopun altındaki pilin güç soketini sökmeden taktım.).bu işlemden yaklaşık 2 saat sonra ilk mavi ekranı aldım. Kendiliğinden aç kapa yaptı. İlk mavi ekrandan 1 saat geçmeden 2. mavi ekranı aldım. Ve sonraki birkaç saat içerisinde mavi ekranlar almaya devam ettim. Bu olaylardan sonra DMP dosyalarının bir kaçını kaydettim.
Bundan sonra yeni aldığım RAM'de bir problem var mı diye var olan RAM'i slotundan söküp takmış olduğum Kingston RAM'i önceden Samsung'un olduğu slota taşıdım(slotları da kontrol etme amaçlı.).ve bu şekilde de yine mavi ekran aldım(sadece Kingston 16 GB RAM varken.).
Bu durumun üzerine flash belleğe Memtest86 kurup sadece Kingston RAM'e Memtest86 testi yaptım. Memtest86 sonucunu PDF olarak atmayı beceremedim. O yüzden ekran görüntüsü olarak yükledim.

Screenshot 2023-04-13 at 06.16.38.png

Screenshot 2023-04-13 at 06.16.58.png

Bu problemlerden sonra Kingston RAM'den dolayımı bilmiyorum(sanırım arka panel tam oturmamıştı.) Laptopu kapadığım halde kendi kendine açıldı. En son korumaya aldı kendini. Kendini korumaya alınca Kingston RAM'i söküp Samsung RAM'i geri taktım. Güç kablosu takıp çalıştırdım(korumaya aldığı için.).Samsung takılıyken mavi ekran henüz almadım(umarım daha almam.).CPU-Z'den Samsung RAM ve diğer özellikleride alta yükledim.

Ekran görüntüsü 2023-04-13 054734.png

Ekran görüntüsü 2023-04-13 054832.png

Ekran görüntüsü 2023-04-13 054917.png

Ekran görüntüsü 2023-04-13 054805.png

Sorumun özeti Kingston'da 3200 MHz Samsung'ta ikisinin de voltajları aynı Memtest86'da da aldığım Kingston RAM sorunsuz görünüyor. Benim sorunum nereden kaynaklanıyor. RAM'i yükseltmek istiyorum ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
ram kaynaklı olacağını sanmıyorum. Öyle olsa başta bu hataları verirdi. Bios güncellemesi yapmayı deneyin. Eski versiyon da ram leri mhz leri frekans limitleri anakart üzerinde düşük olabilir. Yeni bios güncellemesi faydalı olabilir.

An itibari ile BIOS güncellemesini yaptım. Problem çıkartan RAM'i de taktım. Şu anda bir problem yok gözüküyor. Bir sıkıntı çıkmazsa konuyu çözüldü olarak kapatacağım. Teşekkürler.

Bugün dediğiniz BIOS güncellemesini yaptıktan sonra problem çıkartan rami laptoba taktım.Laptobumda BIOS güncellemesinden sonra hem Samsung 8GB hem de KINGSTON 16GB RAM varken 2 kez mavi ekran aldım.İlk mavi ekranı KINGSTON rami taktıktan yaklaşık 2 saat sonra aldım.Bu 2 saatlik süreçte bilgisayar sadece masaüstünde boşta çalışmaktaydı.Sonrasında Discord uygulamasını görev yoneticisinden kapatınca ilk mavi ekranı aldım.İkinci mavi ekranı da Red Dead Redemption 2 'de kulaklık jak girişine kulaklığı takar takmaz aldım.Cevabımı yazarken bir kez daha mavi ekran aldım.Aldığım bu 3 mavi ekran minidumplarını aşağıya bırakıyorum.
İlave olarak şöyle bir problemle daha karşılaşıyorum.Bilgisayar yavaşladı.24GB RAM olmasına rağmen görev yöneticisinden performans sekmesine girdiğimde RAM kullanımı sıkıştırılmış gözüküyor.
Ekran görüntüsü 2023-04-24 221759.pngEkran görüntüsü 2023-04-24 221829.png
Sorun nerden kaynaklanıyor yardım edebilirseniz çok sevinirim.Sanırım yazılımsal bir durum çünkü Memtest86 'da bir problem gözükmemişti.
Minidumplar : minidump 24 nisan - Google Drive

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı