Çözüldü MSI X370 Gaming Pro Carbon VGA Debug LED yanıyor

• Konuyu başlatan ytsg1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 142
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ytsg1

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara-Türkiye
Daha fazla  
Herkese selam, birkaç gün öncesine kadar sorunsuz kullandığım sistemimde VGA Debug LED yanıyor. Ekran kartımı başka sistemde denedigimde görüntü aldım. RAM'leri başka sistemde denedim onlarda da sorun yok. Başka bir PSU ve başka bir ekran kartı ile denedim fakat sorun devam ediyor. Sistemi söküp tekrar topladım o da işe yaramadı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi Sosyaller.

• MSI X370 Gaming Pro Carbon
  • R5 1600X
  • XFX Swift 210 RX6600
  • XPG D41 2x8 3200 MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İşlemci soğutucusunu biraz gevşetip deneyin, bir değişiklik olmazsa, size bir anakart lazım, tüm sistemi işlemci ile birlikte o anakarta taşıyıp denemeniz lazım, işlemci ve anakart dışında sorunlu donanım görünmüyor.

Hocam bu sabah bir yerden anakart ve APU bir işlemci temin ettim. Sistem yeni anakartta çalıştı. APU işlemciyi de kendi anakartıma takınca görüntü alabildim. Sonra tekrardan her şeyi kendi anakartıma takıp son kez deneyeyim dedim ve düzeldi. Şu an sistem görüntü veriyor ve sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum. Çok teşekkür ederim zaman ayırdığınız için. İyi Sosyaller.
Görüntü kablosunu değiştirip deneyin, farklı bir monitörde deneyin, VGA LED sistem görüntü aktaramadığında da yanar, bu LED'in yanması her zaman donanımda arıza var anlamına gelmez.
Şimdi denedim hocam. Monitör farklı bir sistemde görüntü veriyor. Başka bir kablo takınca da hata vermeye devam ediyor.

Sizin sisteminizde her şey çalışıyor, mesela CPU güç soketini çıkarıp sistemi açtığınızda VGA LED yerine CPU LED yanacaktır, sistemi TV de deneyebilirseniz iyi olur bir de yapmadıysanız BIOS sıfırlama yapın.
BIOS sıfırlamayı pili çıkararak ve JBAT pinlerini birbirine değdirerek denemiştim fakat işe yaramamıştı. TV'ye bağlayıp tekrar yazayım.

Hocam sonuç yine aynı. VGA ışığı yanmaya devam ediyor.

Son düzenleme:
CPU soketini denediniz mi? Çıkarıp sistemi açtığınızda CPU LED direkt yanıyor mu?

Bir de bu sorun olmadan önce CPU soğutucusunu hiç söküp taktınız mı?
Yok hocam. En son 9 ay önce macun değişikliği için sökmüştüm. Sorun başlamadan 2 gün önce biraz oyun oynayıp kapatmıştım. 2 gün evde olmadığı için kapalı durumda kaldı. Dün akşam açmak istediğimde de bu hatayı almaya başladım. Dediğinizi de deneyip tekrar döneyim hocam.

CPU soketini denediniz mi? Çıkarıp sistemi açtığınızda CPU LED direkt yanıyor mu?

Bir de bu sorun olmadan önce CPU soğutucusunu hiç söküp taktınız mı?
İşlemciyi çıkarıp çalıştırınca VGA yerine CPU ledi yanmaya başlıyor hocam.

Son düzenleme:
Anakartın işleyişi normal, iş yine görüntü kablosuna geliyor.
Çalıştığından emin olduğum başka bir kablo ile denedim tekrar biraz önce. Hâlâ devam ediyor sorun. D-Port çıkışlı bir monitör veya televizyonum olmadığından sadece hdmi ile deneyebiliyorum şuan hocam.

Ekran kartını işaretlediğim yere takıp deneyin, bakalım bir değişiklik olacak mı?

IMG_20240405_193912.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı