MSI X470 anakarta R9 5950X olur mu?

fatihkasim

Hectopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
proje teknikeri
Merhaba kolay gelsin. MSI X470 Gaming Pro Carbon AC marka modem anakarta sahibim. Ryzen 9 5950X işlemci almayı düşünüyorum. Ama anakart işlemciye yeter mi bilmedim. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi? İşlemciyi OC falan yapabilir miyim? Tüm çekirdekleri iyi bir şekilde besleyebilir miyim? Yoksa X570 chipsetli bir anakarta geçmek zorunda mıyım? MSI yetkili servisine sordum cevap veremezlermiş.

Kullandığın X470 anakart 5950X için yeterli olur. All-Core oc yapmak mantıklı değil 5xxx serisi bir işlemciye onun yerine PBO kullanman gerekiyor. Ama senin yerinde olsam sıfırdan 5950X alacağıma, Anakartı satıp biraz bekleyip Ryzen 7xxx serisi bir işlemci almak olurdu.

AMD işlemcilerinin birçok kombinasyonlarını denedim ve sunu diyebiliriz rahat rahat çalıstırır. Oyun vs gibi şeyler ile toplanmısa sıkıntısız çalıştırır.
Konu iş istasyon gibi kullanacağım demeye gelirse bu alanda da sıkıntı çıkartmaz ama %100 veremeyebilir X470 B450 tarzında anakartlar üzerindeki MOSFET faz sayıları çok yuksek değil bu yuzden işlemci frekansının yuke bindiğindeki stability yakalayamayabilirler.
Bildiğim kadarıyla soylediğin anakart ile %90 stability alırsın diye dusunuyorum. İyi eğlenceler :)

AMD işlemcilerinin birçok kombinasyonlarını denedim ve sunu diyebiliriz rahat rahat çalıstırır. Oyun vs gibi şeyler ile toplanmısa sıkıntısız çalıştırır.
Konu iş istasyon gibi kullanacağım demeye gelirse bu alanda da sıkıntı çıkartmaz ama %100 veremeyebilir X470 B450 tarzında anakartlar üzerindeki MOSFET faz sayıları çok yuksek değil bu yuzden işlemci frekansının yuke bindiğindeki stability yakalayamayabilirler.
Bildiğim kadarıyla soylediğin anakart ile %90 stability alırsın diye dusunuyorum. İyi eğlenceler :)

Teşekkür ederim. Gerçekten merak ettiğim bir işlemci. Ryzen 7 2700X kullanıyordum. 8 çekirdek 16 thread bir işlemciden 16 çekirdek 32 thread bir işlemciye geçmek çok şey fark ettirir diye düşünüyorum. Oyunlarda tek çekirdek farkı genelde çok arttırıyor ama işlemci gerektiren bazı uygulamalarda çok fark ettirecek.

Kullandığın X470 anakart 5950X için yeterli olur. All-Core OC yapmak mantıklı değil 5xxx serisi bir işlemciye onun yerine PBO kullanman gerekiyor. Ama senin yerinde olsam sıfırdan 5950X alacağıma, anakartı satıp biraz bekleyip Ryzen 7xxx serisi bir işlemci almak olurdu.

PBO bu dediğiniz kelimeyi pek bilmiyorum. Biraz açıklayabilir misiniz?

Teşekkür ederim. Gerçekten merak ettiğim bir işlemci. Ryzen 7 2700X kullanıyordum. 8 çekirdek 16 thread bir işlemciden 16 çekirdek 32 thread bir işlemciye geçmek çok şey fark ettirir diye düşünüyorum. Oyunlarda tek çekirdek farkı genelde çok arttırıyor ama işlemci gerektiren bazı uygulamalarda çok fark ettirecek.

PBO bu dediğiniz kelimeyi pek bilmiyorum. Biraz açıklayabilir misiniz?
Çekirdek sayısı farketmiyor ki. Fabrikasyon süreci farklı tamamiyle. 2700X'in TDP'si 105W yani PPT olarak ise 142W. 5950X içinde aynı şey geçerli TDP 105 PPT 142Watt. ( Stok olarak kullanırsan değerler bunlar). Overclock yapsan dahi o VRM'ler bir problem çıkartmaz. 10+2+1 50A VRM kullanılmış.

O yüzden şuan kullandığın işlemci ile arasında hiçbir fark yok. PBO olayını aşağıya link bırakıyorum.

Çekirdek sayısı fark etmiyor ki. Fabrikasyon süreci farklı tamamiyle. 2700X'in TDP'si 105W yani ppt olarak ise 142W. 5950X içinde aynı şey geçerli TDP 105 ppt 142watt. ( stok olarak kullanırsan değerler bunlar). Overclock yapsan dahi o VRM'ler bir problem çıkartmaz. 10+2+1 50a VRM kullanılmış.

O yüzden şu an kullandığın işlemci ile arasında hiçbir fark yok. PBO olayını aşağıya link bırakıyorum.

Teşekkür ederim. Daha önce Ryzen 7 2700X işlemci ile OC yapmaya çalıştığımda işlemci pinimin biri kırık olduğundan diye düşünüyorum anakartın OC moduna bile alsam PC belirli işlemleri yaparken OC'yi kapatarak yeniden başlıyordu. Anakartın BIOS çipini anakartın BIOS'u bozduğundan MSI tamir etmek zorunda kaldı. Bu yüzden yeni işlemci ile deneyeceğim ilk şey tabii ki OC modu açmak olacak.

Arkadaşlar denendi ve test edildi olarak söylüyorum. İşlemci anakarta biraz kalın geldi. 😂 dedi ben bunu çalıştıramam. 2 gün zar zor dayandı sonra vefat etti. Tekrar servise verdim. Geri alıp denediğimde CPU ışığında kalıyor. Ryzen 7 2700X işlemcim ile denediğimde sorun çıkmıyor. Yani şu an eski işlemcim ile kullanabiliyorum ama yeni işlemcim ile kullanamıyorum. Bu arada büyük ihtimalle işlemcimin pinleri üzerine biraz termal macun bulaşmıştı. Pinlere zarar veririm diye korkup çıkarmaya uğraşamadım. O yüzdende olmuş olabilir tabii.

Arkadaşlar tekrardan kolay gelsin. Anakartımın BIOS'u 3. kez patladı. Yani sitede olur diyor ama olmuyormuş 😃 yeni bir anakart aldık artık. Hayırlısı olsun diyelim.

Yeni anakart: ROG STRIX B550-F Gaming (ROG STRIX B550-F GAMING | ROG Strix | Gaming Anakartlar|ROG - Republic of Gamers|ROG Türkiye)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı