MSI X470 Gaming M7 AC ekran kartı PCIe hızı öğrenme

MSI X470 Gaming M7 AC adlı anakarta sahibim. Ekran kartım (1050 Ti) PCIE_2 slotuna takılı. SSD ise M2_1 slotuna takılı. Anakartımın kullanım kılavuzundan bir görüntü:

q.PNG

Gördüğünüz gibi, yanan LED eğer kızıl ise x16 modunda, beyaz ise x8, x4 veya x1 modunda çalıştığı anlamına geliyor. Bende LED beyaz renginde yanmakta. Bunun üzerine GPU-Z adlı program ile kontrol ettim. Programa göre x16 hızında çalışıyor. Şimdi benim ekran kartım hangi hızda çalışıyor? Anakartın bana dediğine göre x8, x4 veya x1. Programın dediğine göre x16. Normalde çalışması gereken hız x16. Çünkü takılan slot PCIe 3.0 X16 hızında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız işlemci önemli. İşlemcinizi belirtin.

Kullanmadığınızı sormadım, kullandığınızı belirtin.
Yanlış yazmışım.
Kaynakta böyle yazıyor. AMD sitesinde bulamadım.
Kaynak.

Yanlış yazdı galiba.
Teşekkür ederim. PCIe Lane kısmında dediğiniz gibi yazıyor. Fakat bunun ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorum. Tahminen işlemcim SSD ve ekran kartına yeterli desteği sağlayamıyor ve o yüzden daha düşük bir hızda çalışıyor olabilir. Ki, sanırım, 16+4+4 değerlerinde de sorun yok. PCIe 3.0 x4 SSD'nin kullandığı veri yolu. Bu durumda ekran kartının da PCIe 3.0 x16 hızında çalışabilmesi gerek.

Ekran kartınız en üst slotta, yani X16 hızında çalışıyor. Bu arada neden R3 1200’e bu kadar pahalı bir anakart aldınız?
Kitapçığında yazana göre x16 hızında kızıl yanmalı LED. Fakat LED beyaz yanıyor. Anakartın bana söylediği, x16'dan daha düşük bir hızda çalıştığı. Programla (GPU-Z) baktığımdaysa, x16 hızında çalışıyor gözüküyor. Burada bir çelişki var. İkisinden birisi doğru.
İleride işlemciyi değiştireceğim.

Kitapçığında yazana göre x16 hızında kızıl yanmalı LED. Fakat LED beyaz yanıyor. Anakartın bana söylediği, x16'dan daha düşük bir hızda çalıştığı. Programla (GPU-Z) baktığımdaysa, x16 hızında çalışıyor gözüküyor. Burada bir çelişki var. İkisinden birisi doğru.
İleride işlemciyi değiştireceğim.
Anakartın yandığı LED'i pek doğru gelmedi bana. Ekran kartınız anakartınızın en üst slodunda ,se x16 hızında çalışıyordur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı