MSI X470 Gaming Plus RAM Frekans Yükseltme

sametyazar06

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Çevre Mühendisi
Ryzen sistem topladım kısaca özelliklerini söyleyeyim. 2.5 aydır kullanıyorum.

MSI X470 Gaming Plus Ryzen 2600x ve 4x2=8 GB Gskill Ripjaws V siyah olan RAM takılı hiçbir şekilde 2666 MHz üzeri stabilite yakalayamıyorum, çoğu şeyi denedim işlemci overclock yapabiliyorum. RAM 2666'da kaldığı zaman hiçbir problem çıkmıyor ama 2800-2933-3000-3066-3133-3200 hiçbir değerde stabilite olmuyor, hatayı nerede yapıyorum acaba?

Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'u güncelleyin ve XMP'yi devreye sokun, bu yeterli olacaktır. Daha üst frekansların fark edilir bir getirisi olmaz ve bellek frekansını artırırken gecikme değerlerini düşürmek zorunda kalırsınız.

bios şuan güncel olup a7 kurulu ve xmp ile hiçbir şekilde stabilite 30sn dahi sağlanamamaktadır

RAM modeli nedir tam olarak? Cl değerleri kaç?
XMP profili seçilemiyor mu BİOS ta?
GSKİLL RİPJAWS 4 GB 3200MHZ CL16 DEĞERİNDE 2 ADET VAR ve MSİ X470GAMİNG PLUS ANAKARTA TAKILI, XMP SEÇİLEBİLİYOR, XMP AYARLARINDAN 3200 MHZ SEÇİLDİĞİNDE İLK 10 SANİYEDE PRİME95 DE HATA VERİYOR, 2933MHZ DE İSE 10DAKİKA TESTE KALIYOR SONRASINDA PUBG GİRİNCE OYUNDAN ATMA SORUNU OLUYOR

Çok büyük ihtimal CPU RAM uyumsuzluğu.
RAM voltajını arttırmayı denedin mi? Aynı anakartı kullandım, overclock için gayet uygun.
CPU yu 1.4 volt ile 4.1 de, RAM i 1.4 V ile 3200 de dener misin?
Stock soğutma kullanıyorsan denemeler kısa süreli olsun, sadece sistem açılıyor mu onu test etmek için. Daha sonra hwmonitor hwinfo vs.. kullanarak sıcaklıkları gözeterek test edersin.
Amaç elle ince ayar yapmak. Belli bir noktada stabil çalışabilir.

RAM değiştirirsen corsair vengeance pro al, Samsung Bdie kullanıyor.
2x4 çok ileriye dönük sayılmaz.

İşlemcide over clock ta sorun olmasın amd yı cok bılmıyorum ama intelde ram frekansı artıgı zaman cpunun ıhtıyacı olan Cpu SA ve Cpu IO voltajlarıda artıyor bunları artırmayı deneyebılırsın bıde memory try ıt seceneğini denermısın msı anakartlarda vardı yanlış bilmiyorsam.İlk önce memory try itte frekansları arttır timingleri otomatık duzenlemesı ıcın ve ramının maxımımum frekansına getır kendı elle denedıgın ayardan yanı memory try ıt te 4800mhz yapıp ramını manuel 3200yap gereken voltajı da 1.350 1.400 neyse kendın elle gır sorunun tımınglerde olabılır ben bu sekılde corsaır ramlerımı 4267mhz de hatasız calıstırabılıyorum.Ama bol bol memtest yapman gerekecek.

SORUN RAM LERDEN BİRİNİN ARIZALI OLMA DURUMUYMUŞ TEK TAKTIĞIMDA BİRTANESİ 3200 MHZYE RAHAT ULAŞIP STABİL KALABİLİYOR, DİĞERİ İSE MAVİ EKRAN HATASI VERİYOR

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı