MSI X470 GAMING Plus vs MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi

erchank

Hectopat
Merhabalar,

Yeni bir sistem toplamak üzereyim. Yaklaşık iki haftadır bir araştırma içerisindeyim ve bugün ana kartı satın alacağım. Kablolu bağlantı kuramayacağım için Wi-Fi olan model ana kartlara bakıyorum.

Birinci seçenek: Msi x470 Gaming Plus 800 TL.
İkinci seçenek: Msi x570 Gaming Edge Wifi 1400 TL.

Bu iki seçeneğin arasında kaldım. X470 modelde Wi-Fi yok ve ayriyeten bir Wi-Fi kart almam gerekli. İyi bir Wi-Fi kart ortalama 400, 450 TL fiyat aralığında.
X470 modele Wi-Fi kartta eklediğimde fiyat ortalama 1200 1250 TL civarına denk geliyor.

Bu koşullarda bu kartlardan hangisini tavsiye edersiniz? (Bunlar haricinde başka kartta tavsiye edebilirsiniz.)

Not: Kullanmak istediğim işlemci Ryzen 5 3600 ve bütün sistem için monitör dahil bütçem 8000 TL.

x570 Gaming Edge'deki VRM'ler o kadar kötü ki 1400 TL değil, 400 TL etmez. Zaten MSI da bu durumu kabul edip muadil ürün çıkardı Gaming Edge ve Gaming PRO Carbon leş gibi VRM'lere sahip olup bu durum ortaya çıkınca, x570 Meg Unify adında yeni çıkardıkları kart ve dahili WiFi'a sahip bir model. İlla X570 almak istiyorsanız biraz daha bütçe artırıp Gigabyte X570 AORUS Elite alın derim ama Ryzen 3600 için bu kartlar çok gereksiz. WiFi sonradan da takılabilir.

Son düzenleme:
X570 Gaming Edge'deki VRM'ler o kadar kötü ki 1400 TL değil, 400 TL etmez. İlla X570 almak istiyorsanız biraz daha bütçe artırıp Gigabyte X570 AORUS Elite alın derim ama Ryzen 3600 için bu kartlar çok gereksiz. WiFi sonradan da takılabilir.

İlla x570 olacak değil. x570 piyasanın şuan 300 TL altı fiyatla satılıyor. Aynı şekilde x470 de 400 TL civarında piyasanın altında fiyata sahip. Diyorsanız ki x470, x570 den daha iyi bir karttır, o zaman x470 i alabilirim. Linkini paylaşmış olduğum x470 gaming plus model kart ise b450 kartlar ile aynı fiyata satılıyor. Almışken iyisini almak istiyorum. Çünkü ileriye yönelik bileşen güncellemesi yapabilirim.

VRM ve kalite olarak alabileceğin en iyi modellerden biri de MSI X470 Gaming Pro'dur.

2 adet M.2 girişinden birine Wi-Fi modülü alınabilir.
Öncelikle teşekkür ederim ilginiz için. VRM konusunda bir bilgim yok ama yabancı kaynaklarda x470 gaming plus ile x470 gaming pro nun VRM'lerinin aynı olduğundan, arada ki farkın sadece görüntüsü olduğunu belirtmişler. Fiyatlandırma olarak da aralarında 320 TL fark var. Çok yoğun bir kullanımım olmayacak bilgisayarla. Akşamları bir kaç saat oyun oynamak sadece amacım. Bu 320 TL fark ile wifi modülünü temin edebilirim çünkü.

X470 Gaming Plus'ı Vatan üzerinden alırken BIOS güncellemesi yapmalarını söyleyin yoksa 3000 serisini desteklemiyebilir.

VRM olarak benzerler ancak ses kartı ve M.2 yuva sayısı olarak fark var.
Lütfen yanlış anlamayın beni biraz araştırmacı bir ruhum var 😊. Msi in sitesinde iki kartında teknik özelliklerini kontrol ettiğimde ses kartları aynı ve m2 slotu ikisinde de iki adet var. Bunlar haricinde aralarında ki fark gördüğüm kadarı ile üzerinde ki soğutma blokları ve arkada ki usb slotlarının üstünde ki kapak galiba. Belirttiğim gibi pek bir bilgim yok sadece gördüklerimi iletiyorum size.

@erchank B450 Gaming Plus ile karıştırmışım :)
Kusura bakmayın lütfen.

Evet USB portu ve onları koruyan kapakta da farklar var.
800TL diyince benim kafa B450 Gaming Plus'a gitti :)

800TL'ye onu alabilirsiniz aradaki farka Intel ya da Broadcom gibi markaların kaliteli bir Wi-Fi yongası alabilirsiniz.

Yalnız aldığınız zaman dikkat edin BIOS'u güncel olsun ki Ryzen 3600 işlemciyi direkt tanısın.

@erchank B450 Gaming Plus ile karıştırmışım :)
Kusura bakmayın lütfen.

Evet USB portu ve onları koruyan kapakta da farklar var.
800TL diyince benim kafa B450 Gaming Plus'a gitti :)

800TL'ye onu alabilirsiniz aradaki farka Intel ya da Broadcom gibi markaların kaliteli bir Wi-Fi yongası alabilirsiniz.

Yalnız aldığınız zaman dikkat edin BIOS'u güncel olsun ki Ryzen 3600 işlemciyi direkt tanısın.
Estağfurullah ne demek bu kadar ilgilendiniz sorunumla teşekkür ederim ilginiz için. Bios güncelleme konusunu belirteceğim alacağım şubeye yardımcı olurlar diye umut ediyorum 😊

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı