MSI X570-A Pro Anakarta Ventura Kurulumu

azrailkenan

Kilopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Donanım / Sevkiyatçı
RAM
CORSAIR (2x8GB) 16GB DDR4 3200MHz CL16 DUALKIT
SSD veya HDD modeli
KINGSTON A2000 512GB SSD/ KIOXIA 500GB M.2 SSD
Anakart
MSI X570-A PRO
İşlemci
AMD RYZEN 5 3600
Merhaba arkadaşlar;

1-2 defa konu açtım sanırım ancak bir sonuç alamadım. Bu konuda @Kleyn arkadaşımız sanırım bu işten anlıyor.
@Kleyn arkadaşım yukarıda bulunan sistem için OpenCore EFI paylaşabilir misin? Ve venturanın en son olan USB'ye yazılacak RAW dosyasını nereden bulabilirim bendekiler hep beta versiyonları.
Not: Ventura yı Windows'la aynı SSD'ye değil ayrı bir M.2 veya SATA SSD'ye kuracağım.

En güncel imaj dosyasını buradan bulabilirsiniz. Aynı şekilde EFI klasörüde burada bulunmakta. Config'e eklemeniz gereken bir boot args var o da agdpmod=pikera kodu. Bu koduda ekledikten sonra kuruluma geçmeyi deneyebilirsiniz.

En güncel imaj dosyasını buradan bulabilirsiniz. Aynı şekilde EFI klasörüde burada bulunmakta. Config'e eklemeniz gereken bir boot args var o da agdpmod=pikera kodu. Bu koduda ekledikten sonra kuruluma geçmeyi deneyebilirsiniz.

Config olarak "026-desktop AMD ryzen_threadripper (6 Cekirdek).plist" bunu mu kullanmam gerek?
Ve daha önce birçok farklı imaj ve EFI ile kurulum denedim ancak hiçbirinde kurulum gerçekleştiremedim, tek bir EFI de kurulum oldu ancak onda da M.2 SSD'yi görmedi bende SATA HDD'ye kurulum yaptım ancak Ethernet/ses/ekran kartını tanıtamadım bununla ilgili nasıl bir işlem yapmam lazım.

Not: Şimdi Ventura imajını indirmeye başlıyorum sonucu buradan yazarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Config olarak "026-desktop AMD ryzen_threadripper (6 Cekirdek).plist" bunu mu kullanmam gerek?
Ve daha önce birçok farklı imaj ve EFI ile kurulum denedim ancak hiçbirinde kurulum gerçekleştiremedim, tek bir EFI de kurulum oldu ancak onda da M.2 SSD'yi görmedi bende SATA HDD'ye kurulum yaptım ancak Ethernet/ses/ekran kartını tanıtamadım bununla ilgili nasıl bir işlem yapmam lazım.

Not: Şimdi ventura imajını indirmeye başlıyorum sonucu buradan yazarım.

Evet, Config olarak o Config'i kullanmanız lazım. Eğer herhangi bir hata alırsanız EFI'yi hataya göre düzeltip kurulum yapmayı deneriz. Ekran Kartı/Ses/Ethernet gibi şeylere de çözüm sağlarız.
Bunun için Ethernet ve Ses kartı bilgisini paylaşmanız gerekiyor. AIDA64 ile ya da Aygıt Yöneticisi'nden bakabilirsiniz.

Evet, Config olarak o Config'i kullanmanız lazım. Eğer herhangi bir hata alırsanız EFI'yi hataya göre düzeltip kurulum yapmayı deneriz. Ekran Kartı/Ses/Ethernet gibi şeylere de çözüm sağlarız.
Bunun için Ethernet ve Ses kartı bilgisini paylaşmanız gerekiyor. AIDA64 ile ya da Aygıt Yöneticisi'nden bakabilirsiniz.
AIDA64 ile hangi bilgileri istiyorsunuz onları şimdiden bakıp yazayım ne şekil isterseniz, ve imajın inmesine 20 dakika kaldı ondan sonra USB ye yazdırıp kurulumu deneyeceğim

Ethernet ve Ses kartı bilgisini.
@Kleyn

Kod:
CPU Özellikleri  

CPU Türü    HexaCore AMD Ryzen 5 3600, 4200 MHz (42 x 100)

CPU Takma Adı    Matisse

CPU Sürümü (Stepping)    MTS-B0

Komut Seti    x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, AVX, AVX2, FMA, AES, SHA

Min / Max CPU Çarpanı    36.0x / 79.2x

Engineering Sample    Hayır

L1 Kod Önbellek    32 KB per core

L1 Veri Önbellek    32 KB per core

L2 Önbellek    512 KB per core  (On-Die, ECC, Full-Speed)

L3 Önbellek    32 MB

CPU Teknik Bilgisi  

Paket Türü    1331 Pin uOPGA

Paket Boyutu    40 mm x 40 mm

Transistör    3800 milyon. per CCD

İşlem Teknolojisi    7 nm CMOS, Cu

Çekirdek Büyüklüğü    74 mm2 per CCD

I/O: Transistör    2090 milyon.

I/O: İşlem Teknolojisi    12 nm CMOS, Cu

I/O: Çekirdek Büyüklüğü    125 mm2

Çekirdek Voltajı    0.900 - 1.100 V

Normal Güçü    65 W

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anakart Özellikleri  

Anakart Adı    MSI X570-A Pro (MS-7C37)

Yol Türü    AMD K17.7

Yol Türü    Dual DDR4 SDRAM

Etkin Saat    3200 MHz

CPU Soket/Slot    1 Socket AM4

Genişleme Yuvaları    3 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 2 M.2

RAM Yuvaları    4 DDR4 DIMM

Tümleşik Aygıtlar    Audio, Video, Gigabit LAN

Fiziksel Boyut    ATX

Anakart Ölçüleri    240 mm x 300 mm

Anakart Çipseti    X570

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kuzey Köprüsü    AMD K17.7 IMC

Kodek Adı    Realtek ALC1220P

Kodek Kimliği    10EC1168h / 14629C37h

Güney Köprüsü    AMD Bixby X570

Güney Köprüsü    AMD K17.7 FCH

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sürücü Tanımı    Realtek PCIe GbE Family Controller

PCI-Aygıt    Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sürücü Tanımı    Asmedia 106x SATA Controller

PCI-Aygıt    ASMedia ASM1061 PCI-E x1 SATA-III Controller

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sürücü Tanımı    AMD USB 3.10 eXtensible Host Controller - 1.10 (Microsoft)

PCI-Aygıt    AMD K17.7 - USB 3.1 xHCI Controller

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sürücü Tanımı    AMD Radeon RX 6600

INF Section    ati2mtag_Navi23

PCI-Aygıt    XFX RX 6600 Speedster Video Adapter

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Realtek® ALC1220 Codec
Ethernet ve ses kartım bu şekildedir.

@Kleyn arkadaşım imagi indirip USB ye yazdım dedin config ile boot etmek istediğimde opencore boot menüden venturayo seçip enter a bastığımda 1-2 saniye yazılar akıp bilgisayar reset atıyor IMG_20221217_210740.jpg

Son düzenleme:
@Kleyn

Kod:
CPU Özellikleri

CPU Türü HexaCore AMD Ryzen 5 3600, 4200 MHz (42 x 100)

CPU Takma Adı Matisse.

CPU Sürümü (Stepping) MTS-B0

Komut Seti x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, AVX, AVX2, FMA, AES, SHA.

Min / Max CPU Çarpanı 36.0x / 79.2x

Engineering Sample Hayır.

L1 Kod Önbellek 32 KB per core.

L1 Veri Önbellek 32 KB per core.

L2 Önbellek 512 KB per core (On-Die, ECC, Full-Speed)

L3 Önbellek 32 MB.

CPU Teknik Bilgisi

Paket Türü 1331 Pin uOPGA.

Paket Boyutu 40 mm x 40 mm.

Transistör 3800 milyon. per CCD.

İşlem Teknolojisi 7 nm CMOS, Cu.

Çekirdek Büyüklüğü 74 mm2 per CCD.

I/O: Transistör 2090 milyon.

I/O: İşlem Teknolojisi 12 nm CMOS, Cu.

I/O: Çekirdek Büyüklüğü 125 mm2.

Çekirdek Voltajı 0.900 - 1.100 V

Normal Güçü 65 W

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anakart Özellikleri

Anakart Adı MSI X570-A Pro (MS-7C37)

Yol Türü AMD K17.7

Yol Türü Dual DDR4 SDRAM.

Etkin Saat 3200 MHz.

CPU Soket/Slot 1 Socket AM4.

Genişleme Yuvaları 3 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 2 M.2

RAM Yuvaları 4 DDR4 DIMM.

Tümleşik Aygıtlar Audio, Video, Gigabit LAN.

Fiziksel Boyut ATX.

Anakart Ölçüleri 240 mm x 300 mm.

Anakart Çipseti X570.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kuzey Köprüsü AMD K17.7 IMC.

Kodek Adı Realtek ALC1220P.

Kodek Kimliği 10EC1168h / 14629C37h.

Güney Köprüsü AMD Bixby X570.

Güney Köprüsü AMD K17.7 FCH.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sürücü Tanımı Realtek PCIe GbE Family Controller.

PCI-Aygıt Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter.

Sürücü Tanımı Asmedia 106x SATA Controller.

PCI-Aygıt ASMedia ASM1061 PCI-E x1 SATA-III Controller.

Sürücü Tanımı AMD USB 3.10 eXtensible Host Controller - 1.10 (Microsoft)

PCI-Aygıt AMD K17.7 - USB 3.1 xHCI Controller.

Sürücü Tanımı AMD Radeon RX 6600.

INF Section ati2mtag_Navi23.

PCI-Aygıt XFX RX 6600 Speedster Video Adapter.

Realtek® ALC1220 Codec
Ethernet ve ses kartım bu şekildedir.

@Kleyn arkadaşım imagi indirip USB'ye yazdım dedin Config ile boot etmek istediğimde OpenCore boot menüden venturayo seçip enter a bastığımda 1-2 saniye yazılar akıp bilgisayar reset atıyorEki Görüntüle 1605666

@claus'un attığı EFI çalışmaz ise eve geçtiğimde EFI hazırlayacağım size.

Yeni konular

Geri
Yukarı