MSI Z370-A PRO anakart 970 Evo M.2 SSD'yi görmüyor

emre özmen

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Öncelikle bilgisayar firması sahibi olduğumu belirteyim.
(Bunu acemi olmadığımı belirtmek adına söylüyorum)

Bilgisayar özellikleri.
i5-9400F işlemci.
MSI Z370-A PRO anakart.
16 GB bellek.
RX580.
Xigmatek 650W 80 Plus kasa.

*Bilgisayarımda halihazırda Samsung 960 SATA 250 GB 2.5" SSD ile çalışmakta. Şu an bu konuyu bu sistem ile açıyorum.

*Bilgisayarda kullanmak üzere Evo 970 250GB M.2 SATA SSD aldım ve M.2 yuvasına montaj yaptığımda, bilgisayarın BIOS giriş ekranının gelmesi 3 4 dakika sürdü ve BIOS'a girdiğimde SSD'yi görmediğini fark ettim. Format atmak için başlattığımda Windows ön yükleme ekranında da diski görmediğini belirteyim.

* M.2 SSD'yi çıkardım normal SSD ile bilgisayar gayet iyi çalışıyor. Daha sonra BIOS Update yaptım tekrar denedim aynı problem.
Dedim ki acaba M.2 soketmi bozuk, PCI-e adaptör aldım.
Adaptöre montajını yaptım ve ister ikinci ekran kartı soketinden PCI-e X4 ya da normal PCI-e'den de bağlasam yukarıda bahsettiğim konu aynen gerçekleşti.

*Tüm bu işlemleri yaparken diğer bağlı olan SSD ve harddiskleri, harici tüm sürücülerin bağlantısını keserek yaptım.

*Şu an bilgisayarım ta tüm sürücüler takılı. 970 Evo'da dahil. Tabiki açılırken ilk açılış siyah ekran da 3 5 dakika kadar kalıyor. Bilgisayar aygıt yöneticisinden baktığımda PCI-e'den bağladığım SSD'yi görebiliyorum fakat Samsung NVMe Express Driver indirip kurmama rağmen ünlem işareti gitmiyor. Ayrıca disk yönetimine disk gelmiyor. Bknz: Nvm. JPG.

* Sonra düşündüm ki acaba anakartmı desteklemiyor bu SSD'yi, sitesine girip baktığımda bu SSD'yi PCI-e gen3 olarak desteklediğini tespit ettim.

*BIOS ayarlarına girip kurcaladım, M.2 optaine kapalı ve BIOS tamamen AHCI modunda.
Nedenini anlamadığım şekilde Windows OS operation alanında şöyle bir ibare var.
Windows 10 WHQL Support: CSM.
Windows 7 Support: Enable.

Bunun CSM olmaması gerektiğine inandığım için CSM yi UEFI'ye çevirdiğimde bilgisayar yeniden başladı ve görüntü gelmedi. Görüntü yok.
Sonra BIOS pili tak çıkar yaptım tekrar görüntü geldi, bu sefer Win 7 Support disable yapıp, Win10 WHQL UEFI yaptım yine aynı.

Ne yaparsam yapayım Windows 10 WHQL Support kesinlikle UEFI olmuyor. Kayıtedip çıktığımda görüntü alamıyorum, BIOS pil tak çıkar yapınca CSM olarak kaldığı yerden devam ediyor.

Sonuç olarak bu bilgisayarıma bu lanet 970 Evo'yu sağlam çalışır şekilde bir türlü kuramadım. Bakmadığım forum, araştırmadığım site, uygulamadığım yöntem kalmadı.
Son çare buraya yazıyor, desteklerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
Desteklerinizi bekliyorum

Dosya Ekleri

• nvm.jpg
    nvm.jpg
    157,5 KB · Görüntüleme: 77
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı