MSI Z490 Carbon X normal sıvı soğutma ile kullanılır mı?

Hardvane

Hectopat
Daha fazla  
Herkese hayırlı ramazanlar hayırlı forumlar.
Şimdi ben bu anakartı indirimde diye almıştım. Sağlam hava soğutmam var, 50° görmedim öyle söyleyeyim (Cooler Master X6). Biliyorum uyumsuz ama bir kılıfını bulup uydurdum, problemsiz çalışıyor.

Asıl sorun şu ki dün 7 saat falan oynadım, en son mavi ekran verdi ve reset attı. Kaldığı yerden devam.
Sorunum şu: Bu anakartta custom sıvı soğutma ile çalıştırılmak üzere MOSFET'lerin üzerinde soğutucu blok yok. Kendi monoblok özel tasarımı olduğu için koymamışlar. Benim hava soğutmam yetiyor fakat mavi ekran korkuttu. Normal sıvı soğutma kullansam da ısınma problemim olmadığı için bir şey değişeceğini zannetmiyorum. Sorun neyde acaba anlamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran kartı yok, işlemcinin kendi grafik kartını kullanıyorum. Tek oynadığım oyun da "LoL".

Sistem şu şekilde.
-MSI MPG Carbon ek X Wi-Fi
-i5 11400.
-Corsair 3600 MHz CL 18 16 GB RGB RAM.
-Sharkoon 650W SHP650 V2 80+ PSU.

Şunu da eklemek istiyorum.
Bu PSU'da 8 pin işlemci pini var ama bu anakart 12 pinli.
8 pinli çalışır mı? Çalışırsa ne gibi eksisi olur? Ben şu an şu şekilde bir çözüm ürettim: Başka çalışmayan PSU'nun 4 pinli girişi koparıp ek yaparak taktım 12 vlık Molex'e.

Screenshot_2021-04-25-12-32-04-395_com.whatsapp.jpg

SAVE_20210425_123020.jpg

IMG_20210424_114554.jpg

IMG-20210421-WA0008.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim anakartım da 8+4 pinli ben 8 pin ile kullanıyorum daha bir sıkıntı olmadı. Tabi OC falan yapmadım.
Anakartım: X570 Tomahawk.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.

Mavi ekran hatası ile ilgili bir konu açıp yardım alabilirsiniz. Sebebini bulursanız çözümü de ona göre üretebilirsiniz.

Benim anakartım da 8+4 pinli ben 8 pin ile kullanıyorum daha bir sıkıntı olmadı. Tabi OC falan yapmadım.
Anakartım: X570 Tomahawk.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.

Mavi ekran hatası ile ilgili bir konu açıp yardım alabilirsiniz. Sebebini bulursanız çözümü de ona göre üretebilirsiniz.

Teşekkür ederim o halde ben de 4 pini çıkartıyorum 8 pin olarak kullanmaya devam ediyorum.
Daha farklı bir şekilde yardımcı olabilecek üstatlar varsa sevinirim.

Teşekkür ederim o halde ben de 4 pini çıkartıyorum 8 pin olarak kullanmaya devam ediyorum.
Daha farklı bir şekilde yardımcı olabilecek üstatlar varsa sevinirim.

8+4 pin CPU soketli anakart 8 pin ile kullanılabilir mi? şurada konuşulmuş. Genel olarak OC yapılmayacaksa çok sıkıntı olmaz deniyor. Ama sen yine de araştırmaya devam edebilirsin. %100 eminim diyemiyorum ama ben o şekilde kullanıyorum ve bir sıkıntı olmadı. Bu arada güç kaynağım.
hhttps://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/high-power-600w-80-gold-performance-gd-aktif-pfc-guc-kaynagi-hp1-j600gd-f12s.html bu ürün. Belki güç kaynağına bağlı bir durum vardır diye bunun da linkini bırakıyorum (yani benim güç kaynağım 8 pin ile yeterken senin ki yetmez vs. gibi durumları bilemem. )

Yeni konular

Geri
Yukarı