MSI Z490 Tomahawk PWM değerleri görünmüyor

socrat

Kilopat
Merhaba arkadaşlar,
Ben MSI Z-490 Tomahawk anakart ve MSI MAG 101r kasa kullanıyorum. Kasama Aerocool Duo Pro 12 fan seti (3 adet) taktım. Kasanın kendi iki adet fanını ise kasanın üst tarafına taktım.
Benim sorunum şu;
BIOS üzerinden fan kontrol ayarlarına girdiğimde kasanın kendi fanlarının RPM değerlerini görebiliyorum ve varsayılan DC olan fan ayarlarını PWM ve Smart kontrol olarak değiştirdim. Ama Aerocool fanların RPM değerleri görünmüyor ancak PWM ve Smart kontrol ayarlarını aktif hale getirebiliyorum. Bu fanların PWM destekli olduğu söyleniyor. RPM değerlerinin görünmemesi PWM destekli olmadığı anlamına mı gelir? Bu fanların yaptığım ayarlara göre çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim acaba?

Dosya Ekleri

• 85088781-5E54-4E0F-9CB1-618396DC6A4A.jpeg
    85088781-5E54-4E0F-9CB1-618396DC6A4A.jpeg
    85,6 KB · Görüntüleme: 33
DC modda çalıştırmayı denedin mi? Fanlar kaç pinli?

Merhaba,
Kontrolcüden anakarta bağladığım fan kablosu 4 pinli. Tüm fan bağlantılarını yaptıktan sonra fan sesi kulağıma yüksek gelince BIOS'a girip DC olarak ayarlı fan ayarlarını PWM olarak değiştirdim. DC olarak ayarlı iken de RPM değerleri görünmüyordu.
Paylaştığım videodan anladığım kadarı ile RPM değerleri görünmese de anakartınızın girişi uygun ise PWM desteğinin olduğunu söylüyor galiba.
Benim anakartımın SYS fan girişlerinin PWM desteği var değil mi? Aerocool duo pro 12

Geri
Yukarı