Çözüldü MSI Z590 Gaming Edge Wifi PCIE Pwr1 girişi gerekli mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

WhoWalksAlone

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Herkese selam!

Yakın zamanda kendime bir bilgisayar toplamak için kolları sıvayıp kesenin ağzını biraz biraz açmaya başladım. Bu akşam PSU'lara bakarken Corsair CX750 PSU'suna denk geldim. Fiyatı uygun gelince almayı düşündüm. Modüler olması ve 750W olması benim açımdan çok iyiydi. Almayı düşündüğüm anakartın (MSI Z590 Gaming Edge Wifi) kılavuzuna MSI'ın resmi sitesinden göz attım. 16 pinlik klasik bir CPU girişine, ATX'e ve anlamlandıramadığım 4 pinlik PCIE Pwr1 girişine sahip olduğunu gördüm. Bu durumda bulmuş olduğum PSU bana yeterli gelmiyordu. Açıkçası PCIE pwr1 girişinin ne işe yaradığını da anlayamadım. Bu konularda da biraz cahil olduğum için sizlere sormak istedim.

Benim bildiğim kadarıyla almış olduğum ekran kartına (Gigabyte RTX 3070 Aorus Master) PSU'dan çıkan 16 pini takacağım ve PSU üzerinde kalan 16 pini ise anakartın CPU (11700K alacağım işlemci olarak) yuvasına takacağım. Sonrasında PSU'dan çıkan anakart girişini yani 24 pini anakarta taktığım anda sataları vs. saymazsak tüm işlem tamam olmalıydı. Ancak anakartın kılavuzunda ekstra olarak 4 pin de PCIE Pwr1 diye bir yere takıyor ve ben PSU'mda böyle bir alana sahip olmadığım buna uygun bir PSU bulabilmek için çok daha fazla girişi olan ve neredeyse bu PSU'nun iki katı fiyatlara sahip PSU'lardan birini almak durumunda kalıyorum.

Sizlere sormak istediğim şeyler şunlar dostlarım:

• Bu PSU ve anakartım uyum sağlar mı?
  • PCIE Pwr1'den kastı nedir kılavuzun?
  • Anakartın üzerinde bulunan PCIE Pwr1 girişinin işlevi nedir? Neye güç veriyor?

Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirlerse bizi çok sevinirim. İlgili anakartın kılavuzunun linkini de aşağıya bırakıyorum.

MSI Z590 Gaming Edge Wifi Kılavuz (6. Sayfa)

Son olarak, aynı durum MSI Z590 Gaming Carbon Wifi'da da var. Eğer Gaming Edge Wifi stoğu bulamazsam Gaming Carbon Wifi almayı düşünüyorum. Her iki durumda da bunu öğrenmeye ihtiyaç duyuyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum yanıtlarınız için.
4 pin yazmışım, 8 pin arkadaşlar. Kılavuza bakanlar zaten anlayacaklardır fakat yine de düzeltmek istedim. Düzenleme seçeneği olmadığı için mecburen alıntı yapıyorum.
Herkese selam!

Yakın zamanda kendime bir bilgisayar toplamak için kolları sıvayıp kesenin ağzını biraz biraz açmaya başladım. Bu akşam PSU'lara bakarken Corsair CX750 PSU'suna denk geldim. Fiyatı uygun gelince almayı düşündüm. Modüler olması ve 750W olması benim açımdan çok iyiydi. Almayı düşündüğüm anakartın (MSI Z590 Gaming Edge Wifi) kılavuzuna MSI'ın resmi sitesinden göz attım. 16 pinlik klasik bir CPU girişine, ATX'e ve anlamlandıramadığım 4 pinlik PCIE Pwr1 girişine sahip olduğunu gördüm. Bu durumda bulmuş olduğum PSU bana yeterli gelmiyordu. Açıkçası PCIE pwr1 girişinin ne işe yaradığını da anlayamadım. Bu konularda da biraz cahil olduğum için sizlere sormak istedim.

Benim bildiğim kadarıyla almış olduğum ekran kartına (Gigabyte RTX 3070 Aorus Master) PSU'dan çıkan 16 pini takacağım ve PSU üzerinde kalan 16 pini ise anakartın CPU (11700K alacağım işlemci olarak) yuvasına takacağım. Sonrasında PSU'dan çıkan anakart girişini yani 24 pini anakarta taktığım anda sataları vs. saymazsak tüm işlem tamam olmalıydı. Ancak anakartın kılavuzunda ekstra olarak 4 pin de PCIE Pwr1 diye bir yere takıyor ve ben PSU'mda böyle bir alana sahip olmadığım buna uygun bir PSU bulabilmek için çok daha fazla girişi olan ve neredeyse bu PSU'nun iki katı fiyatlara sahip PSU'lardan birini almak durumunda kalıyorum.

Sizlere sormak istediğim şeyler şunlar dostlarım:

• Bu PSU ve anakartım uyum sağlar mı?
  • PCIE Pwr1'den kastı nedir kılavuzun?
  • Anakartın üzerinde bulunan PCIE Pwr1 girişinin işlevi nedir? Neye güç veriyor?

Bu konularda bilgisi olan arkadaşlar aydınlatabilirlerse bizi çok sevinirim. İlgili anakartın kılavuzunun linkini de aşağıya bırakıyorum.

MSI Z590 Gaming Edge Wifi Kılavuz (6. Sayfa)

Son olarak, aynı durum MSI Z590 Gaming Carbon Wifi'da da var. Eğer Gaming Edge Wifi stoğu bulamazsam Gaming Carbon Wifi almayı düşünüyorum. Her iki durumda da bunu öğrenmeye ihtiyaç duyuyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum yanıtlarınız için.
4 pin yazmışım, 8 pin arkadaşlar. Kılavuza bakanlar zaten anlayacaklardır fakat yine de düzeltmek istedim. Düzenleme seçeneği olmadığı için mecburen alıntı yapıyorum.

Normal şartlar altında Technopat'ta sorduğum ya da sorulduğunu gördüğüm soruların yanıtları en geç 3-5 saatte yanıtlanıyor. Yalnızca çok spesifik ya da çok çok az kişinin bilgisinin olduğu konularda cevapların geciktiğini gördüm şimdiye kadar. Bu nedenle sizlerin belki bilgisi vardır diye etiketlemek istedim. Eğer yanıt vererek bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Şimdiden teşekkür ediyorum. :)
Düzenleme:

Arkadaşlar konuyla ilgili hala araştırma yapmaya devam ediyorum ancak bir sonuca ulaşamadım. Ya gözümden kaçıyor ya da gerçekten bilgi bulamıyorum konuyla ilgili. Bilen kimse yok mu?
Yapmış olduğum uzun soluklu araştırmalar sonucunda gerekli bir giriş olmadığını tespit ettim. Yalnızca ek güç beslemesine ihtiyaç duyan ekran kartları için oradan güç alınabildiği bilgisine ulaşabildim. Dün akşam itibariyle MSI Z590 Gaming Carbon Wi-Fi anakartımı almış bulunmaktayım. Ekstra girişi bulunmayan bir PSU'da aldım. Sonuçlarla ilgili tekrar farklı bir durum olursa konu üzerinde güncelleme yapıyor olurum ancak olacağını sanmıyorum. Bu mesaj cevap olarak kabul edilebilir ve konu kapatılabilir olarak düşünmekteyim.

Son düzenleme:
Çözüm
O 6 pinlik giriş zorunlu değil ancak PCIe Gen 4 ile artan güç tüketimi için PCIe portlarına ek güç sağlıyor. Size tavsiyem takmanızdır.

6+2 pinlik PCIe Power yani ekran kartı güç bağlantısının 6 pinini takabilirsiniz.
Merhaba.

8+8'den kastın eğer anakart üzerindeki CPU girişleri ise hepsini takman gerekli.

Dürüst olmak gerekirse tam olarak anlayamadım sorunu. PSU modelini ve ekran kartını yazabilirsen yardımcı olmaya çalışayım.
Bu ikinci 8 pin giriş gerekli mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20210515_152847.jpg
    IMG_20210515_152847.jpg
    69,5 KB · Görüntüleme: 24

Yeni konular

Geri
Yukarı