MSÜ sınavından taban puan altında puan alan tercih yapabilir mi?

Merhaba, buradan anladığım MSÜ sınav sonucuna bakmadan tercih yapabiliyoruz, sonrasında YKS'ye girip, MSÜ'nün belirlediği baraj puanını alırsak 2. aşamaya çağrılıyoruz değil mi?
Arkadasın dedigine göre öyle msü baraj puanı 2024 bellimi acıklandımı acaba birde maü astsubaylık taban puan daha düsük onun ucinde eyt puan önemli sanırım

Attığınız görsel YKS'de yapması gereken puan, MSÜ sınavının baraj puanı farklı. MSÜ sınavında istediği bölümün puanını geçse bile YKS'de geçemedikten sonra giremez, MSÜ'de herhangi bir bölümün baraj puanını geçemezse hiç giremez YKS puanına bakılmaksızın. Anladığım kadarıyla siz MSÜ sınavı ile direkt MSÜ'ye giriş yapabileceğinizi düşünüyorsunuz ama öyle değil. MSÜ'ye girebilmek için MSÜ sınavı, YKS, spor testleri gibi bir sürü aşama var. Herhangi birinden bile gereken şartları sağlayamazsa oğlunuz MSÜ'ye giremez. Mesela abim de subaylık istiyordu. Spor, YKS, MSÜ sınavında gereken her şeyi yapmıştı ama sağlık testinde çocukken yaşadığı bir hastalık için verilen ilaç yüzünden kullanmaması rağmen sicilinde gözüktüğü için geçemedi. Olay sınavlarda da bitmiyor yani. Ben sizin yerinizde olsaydım gereken tüm sağlık testlerini boş zamanda yaptırtırdım ki bir sıkıntı varsa boşa hevesi kırılmasın o kadar çalışıp bir sürü şeyi geçtikten sonra, tabii sonra yine yaptırması gerekiyor mu bilmiyorum.
Merhaba, MSÜ sınavının baraj puanı farklı demişsiniz, şu mu demek oluyor, MSÜ barajı ayrı, YKS de alması gerekn baraj farklı? Açıklayabilir misiniz?

Merhaba, MSÜ sınavının baraj puanı farklı demişsiniz, şu mu demek oluyor, MSÜ barajı ayrı, YKS de alması gerekn baraj farklı? Açıklayabilir misiniz?
MSÜ taban puanı dediğimiz olay şu:
Harp okullarıan çağırılacak öğrenci sayısı x 10 = aday adayı sayısı.
Tercih yapıp elemelere hak kazanan son öğrencinin MSÜ puanı :MSÜ taban puanı.
Harp Okuluna girmeye hak kazanan son öğrencinin YKS puanı: MSÜ YKS taban puanı.

Arkadasın dedigine göre öyle msü baraj puanı 2024 bellimi acıklandımı acaba birde maü astsubaylık taban puan daha düsük onun ucinde eyt puan önemli sanırım
2024 Baraj puanları henüz açıklanmadı, öncelikle çocuklar tercih yapacaklar, sanırım tercihlerden sonra baraj puanı ortaya çıkıp, açıklanacak. Başvurulara göre bir baraj oluşturacaklar gibi anlıyorum. Astsubaylık için bilgim yok maalesef.
MSÜ taban puanı dediğimiz olay şu:
Harp okullarıan çağırılacak öğrenci sayısı x 10 = aday adayı sayısı.
Tercih yapıp elemelere hak kazanan son öğrencinin MSÜ puanı :MSÜ taban puanı.
Harp Okuluna girmeye hak kazanan son öğrencinin YKS puanı: MSÜ YKS taban puanı.
Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ama pek birşey anlayamadım yazdıklarınızdan, rakamlarla yada daha açık nasıl anlatabilirsiniz? Aslında şunu sorabilirim, tercih yapıp elemelere hak nasıl kazanılıyor? MSÜ nün alacağı kontenjan sayısı mı oluyor bu?

Merhaba, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim ama pek birşey anlayamadım yazdıklarınızdan, rakamlarla yada daha açık nasıl anlatabilirsiniz? Aslında şunu sorabilirim, tercih yapıp elemelere hak nasıl kazanılıyor? MSÜ nün alacağı kontenjan sayısı mı oluyor bu?
Bu sene MSÜ sınavına 730 bin kişi katıldı. Bunun taş çatlasın 50 bin tanesi MSÜ'yü tercih yapacak. Örneğin KHO bu sene 1000 öğrenci alacak. Bu da 10 bin kişi elemelere çağırılacak demek. Tercih yapıp elemelere giden son kişinin yani KHO için 10 bininci kişinin puanı MSÜ taban puanı.

Bu 10 bin kişinin %90'ı ya tercih yapıp elemelere hak kazandığı için gitmeyecek; fizik sınavında mülakatlarda, sağlık incelemesinde veya güvenlik soruşturmasında elenecek veya hepsinden geçtiği halde ADP'si düşük olduğu için intibak eğitimine katılamayacak. Sonuç olarak her şeyi geçmeyi başaran son öğrencinin YKS puanı da YKS taban puanı.

Bu sene MSÜ sınavına 730 bin kişi katıldı. Bunun taş çatlasın 50 bin tanesi MSÜ'yü tercih yapacak. Örneğin KHO bu sene 1000 öğrenci alacak. Bu da 10 bin kişi elemelere çağırılacak demek. Tercih yapıp elemelere giden son kişinin yani KHO için 10 bininci kişinin puanı MSÜ taban puanı.

Bu 10 bin kişinin %90'ı ya tercih yapıp elemelere hak kazandığı için gitmeyecek; fizik sınavında mülakatlarda, sağlık incelemesinde veya güvenlik soruşturmasında elenecek veya hepsinden geçtiği halde ADP'si düşük olduğu için intibak eğitimine katılamayacak. Sonuç olarak her şeyi geçmeyi başaran son öğrencinin YKS puanı da YKS taban puanı.
detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Bu durumda puan da önemli ama sanırım şans ve kaderde etkili. Oğlumun puanı çok parlak değil (Sözel 317, EA 296, Sayısal 271) , Dua edip, az başvuru yapılmasını beklemekten başka birşey yok sanırım.

detaylı açıklamanız için çok teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz. Bu durumda puan da önemli ama sanırım şans ve kaderde etkili. Oğlumun puanı çok parlak değil (Sözel 317, EA 296, Sayısal 271) , Dua edip, az başvuru yapılmasını beklemekten başka birşey yok sanırım.
Harp Okullarının gelmesi çok zor yine de tercih versin fakat isterse Astsubay Okulları'na da tercih verebilir...

Geri
Yukarı