Çözüm MT/s nedir?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
33
MT/s de ne oluyor?
3600 MT/s 3600 MHz mi ediyor?
Ben bu RAM'i 3200 MHz diye aldım, neden üzerinde 1600 MHz yazıyor?
CPU-Z bozuk mu? Anakartım hatalı mı okuyor?

Önce terimler...
MT/s (megatransfer per second), SDRAM'lerin saniye başına bilgi transferinin ölçüm birimidir.
MHz (megahertz) ise saniye başına milyon atımı temsil eder ve her bir atımda bilgi iletişimi sağlanır. Saniyede atılan frekans değerine de saat hızı (clock speed) denir.

Peki bunların arasındaki ilişki nedir?
2000'lerin başlarında hayatımıza giren ve günümüzde de hala kullanılan DDR (Double Data Rate) SDRAM'ler, her bir frekans atımında 2 bilgi transferi sağlar. Örneğin, 3200 MHz diye satın aldığınız bir RAM'i ele alalım:

Bu RAM saniyede 3.2 milyar bilgi aktarımı sağlayabiliyormuş, yani saniyede 3200 megatransfer, 3200 MT/s. DDR teknolojisi ile (DDR1, 2, 3, 4 veya 5, hiç fark etmez) her bir frekansta 2 bilgi transferi gerçekleştiği için bu bilgi aktarımı saniyede 1.6 milyar hertz frekans ile sağlanıyor, yani RAM 1600 MHz saat hızına sahip.

ddr.png

Kısaca; bu RAM aslında 3200 MHz değil, 1600 MHz'dir. Yazılımlarınız ve RAM üzerindeki etiket doğru gösteriyor.

Neden böyle diyoruz o zaman? Satıcılar da böyle pazarlıyor.
Sebebi, ilk üretilen SDRAM'ler SDR (Single Data Rate) teknolojisi kullandığından dolayı var olan bir tür alışkanlık olması. SDR teknolojisinde her bir frekansta 1 veri transferi sağlanıyordu, bu da MHz = MT/s demek oluyordu. Böylesi daha kolay olduğu için günümüzde de herkes, RAM dışında yerlerde de gördüğümüz ve genel olarak daha alışık olduğumuz MHz terimini kullanmayı tercih ediyor.

sdr.png

Satıcılar tüketicilerden, tüketiciler de satıcılardan besleniyor ancak bu kullanım doğru değildir; DDR ile bu eşitliğin bozulduğunu, MHz = 2x MT/s haline geldiğini hatırlayalım. Resmi kaynaklar ve donanım kontrol yazılımları da değerleri bu şekilde, olması gerektiği gibi verirler.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. İyi günler, iyi Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok konu açılıyordu bunla ilgili, elinize sağlık.
Teşekkür ederim öncelikle.
Evet, bunu ben de fark ettiğim için konu açma gereği duydum. Umarım kullanıcıların aklındaki soru işaretlerini gidermiş olur.

Bazı yerlerde frekans ile periyot karıştırılmış. Bir de trilyon biraz fazla olmuş gibi. Onun dışında güzel.

Double rate olması da pek büyülü bir şey değil. Başka yerlerde çoğu zaman rising edge ya da falling edge kullanılırken ikisi de kullanılıyor. Sistemi biraz daha karışık yapmış oluyor, o kadar.

Bazı yerlerde frekans ile periyot karıştırılmış.
Doğrudur hocam, bir şey diyemeyeceğim. 😄

Bir de trilyon biraz fazla olmuş gibi.
Mega, milyon demek. 4 işlem.

Başka yerlerde çoğu zaman rising edge ya da falling edge kullanılırken ikisi de kullanılıyor.
Olayı bu zaten. 2 atımın yapacağı işi tek atımda hallediyor, daha düşük bant genişliğinde 2 katı fazla bilgi transferi gerçekleşmiş oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı