Müfredatta neden çok boş konular var?

Okulun sana sormadan direkt din kültürü ve ahlak bilgisi dersini dayatması.
Avrupa'da da durum böyle. Çok küçük yaştan ailenin mensup olduğu dinle alakalı eğitimler başlar. ''Kimse ya biraz çocuk büyüsün sonra dini öğretelim'' demez. Küçüklükten başlar. Çocuk buluğ çağına erdikten sonra düşünür, sorgular ve kendi seçimini yapar. Ortada bir dayatma yok. Aileler örnek verelim müslüman, çocuğunun da müslüman olmasını ister tabii ki.

Kendi ağızınla ailesi izin vermez demişsin. Sence bu ailenin cahilliği mi yoksa okulun zorla dini öğretim dayatması mı?

İkisi birden. 10 yaşındaki çocuğa din değil, ahlak eğitimi vermen gerekir. Biri doğduğu anda din kısmına "Müslüman" yazılmamalıdır.

Anlatılmıyor, 10. Sınıf Felsefe'de geçiyor o kadar. Ayrıca din kültürü ve ahlak bilgisi ise tüm dinler ve inançlar anlatılmak zorunda, Arap tarihi dinlemek zorunda değilim.
Avrupa'da da durum böyle. Çok küçük yaştan ailenin mensup olduğu dinle alakalı eğitimler başlar. ''Kimse ya biraz çocuk büyüsün sonra dini öğretelim'' demez. Küçüklükten başlar. Çocuk buluğ çağına erdikten sonra düşünür, sorgular ve kendi seçimini yapar. Ortada bir dayatma yok. Aileler örnek verelim müslüman, çocuğunun da müslüman olmasını ister tabii ki.
Burası Avrupa değil, Türkiye Cumhuriyeti.

Çok doğru bizde de Dinler Tarihi dersi var. Yahudilikten hristiyanlığa, musevilikten hundizme, konfüçyanizmden Budizme hepsini görüyoruz. Onları da bize dayatıyorlar o zaman @Quadrox

Anlatılmıyor, 10. Sınıf Felsefe'de geçiyor o kadar. Ayrıca din kültürü ve ahlak bilgisi ise tüm dinler ve inançlar anlatılmak zorunda, Arap tarihi dinlemek zorunda değilim.

Burası Avrupa değil, Türkiye Cumhuriyeti.
Kardeşim ben şaka yapıyordum. Yok sen cidden okula gitmemişsin. 11. Sınıf din kültürü müfredatına bak.

Çok doğru bizde de Dinler Tarihi dersi var. Yahudilikten hristiyanlığa, musevilikten hundizme, konfüçyanizmden Budizme hepsini görüyoruz. Onları da bize dayatıyorlar o zaman @Quadrox
Çok basit, ya din kültürü diye bir ders olmayacak ya da tüm dinler anlatılacak.
Kardeşim ben şaka yapıyordum. Yok sen cidden okula gitmemişsin. 11. Sınıf din kültürü müfredatına bak.
10 sene Arap tarihi anlatıp 11. Sınıf olunca diğer inançları anlatmaları komik.

Çok basit, ya din kültürü diye bir ders olmayacak ya da tüm dinler anlatılacak.

10 sene Arap tarihi anlatıp 11. Sınıf olunca diğer inançları anlatmaları komik.
Din kültürü dersinin neresinde Arap tarihi geçiyor Polat. 🤣. Sadece Peygamberimiz (sav) döneminde yaşanan 2 - 3 savaş bulunuyor. Onlarda iştişarenin vb. önemini anlatmak için.

Dinler tarihi dersi bizde yok, zorunlu ders değil gerçi bizde seçmeli olarak da yok. 11. sınıf müfredatında bazı dinlere 2 sayfa, bazılarına 1 sayfa yer vermişler. İslam'ı 10 yıldır anlatıyorlar 😀 yahudilik ile hristiyanlığa da her birine 13 14 sayfa vermişler.

Yeni konular

Geri
Yukarı