Müfredatta neden çok boş konular var?

Kardeşim din kültürü dersinde nas suresi falan ezberletiliyor, Anadolu lisesindeyim haftada 6 ders din görüyoruz. Üstelik dersleri anlatan öğretmenler hakiki Müslüman olarak seçiliyor.
9. sınıf müfredatına baktım. Nas suresiyle alakalı bir şey yok. Ana başlıklar
-Bilgi ve İnanç
-Din ve İslam
-İslam ve İbadet
-Gençlik ve Değerler
-Gönül Coğrafyamız
Aralarda sadece bazı uzun surelerden ayet çevirileri var. Oradan anlam çıkartmanız bekleniyor. Ya yalan söylüyorsunuz ya hocanız müfredata uymuyor.

%90 Müslüman yok bu ülkede, ayrıca laik bir ülkede zorla İslam dayatması olamaz.

Ortaokul İngilizce müfredatı kolay, hep 85-90 alıyordum.

Öğrenci gözüyle öyle olabilir ancak öğretmen gözüyle olay kolay veya zor olması değil. Öğretilen konuların gerçek hayattaki uygulanabilirliği.

🤣🤣🤣 İmam hatip lisesi'nde değilsen 6 ders imkansız. Çamur atmak için yalan söyleme bari.

1716730978038.png

İslam bilim tarihi.
Din kültürü.
Seçmeli peygamber hayatı.

9. sınıf müfredatına baktım. Nas suresiyle alakalı bir şey yok. Ana başlıklar.
-Bilgi ve inanç.
-Din ve İslam.
-İslam ve ibadet.
-Gençlik ve değerler.
-Gönül coğrafyamız.
Aralarda sadece bazı uzun surelerden ayet çevirileri var. Oradan anlam çıkartmanız bekleniyor. Ya yalan söylüyorsunuz ya hocanız müfredata uymuyor.

Haklısınız, sureleri ortaokulda 8. sınıfta gördük liseyi kastetmemiştim.

Diğer ikisi seçmeli ders. Siz seçmişsiniz. Ya da çoğunluk.

Biz seçmedik okul bizim adımıza oy verdi, bize imza attırıp kendi istediklerini koydular yani. Oylama kağıdında zorunlu 1 dersin din dersi olması yazıyordu.

Sizin okul halt yemiş. Milli eğitime şikayette bulunabilirsiniz. Normalde oy verilir, çoğunluğa göre yapılır.

Hocam sizinle bu konuda tartışırdım fakat, şimdi yarınki İslam bilim tarihi sınavı için 50 tane sorunun cevabını araştırıp hepsini ezberlemem gerekiyor.

Biz seçmedik okul bizim adımıza oy verdi, bize imza attırıp kendi istediklerini koydular yani. Oylama kağıdında zorunlu 1 dersin din dersi olması yazıyordu.
Zamanında bizim okulda da benzer durum vardı. Milli eğitime şikayet ettik, müdür okulda gönderildi. Eğer dediğiniz gibi bir durum varsa şikayette bulunabilirsiniz. Müfettiş gelip öğrencilerden bilgi toplar ve buna göre gerekli işlemler yapılır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sizinle bu konuda tartışırdım fakat, şimdi yarınki İslam bilim tarihi sınavı için 50 tane sorunun cevabını araştırıp hepsini ezberlemem gerekiyor.
Hocam inanır mısınız benim de yarın Konfüçyanizmdeki tüm temel esasları ve görüşleri ezberlemem lazım. Siz bence en iyisi sınavı son güne bırakmayın.

Geri
Yukarı