Mühendislik için Pavilion R7 5800H vs. 15-EC2011NT vs. TUF F15 FX506HE-HN011

men0fhonor

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Neler önerebilirsiniz?

Kuzenim bana HP'nin bir laptopunu gönderdi. Fiyatına göre özellikleri çok iyi ama kasa kalitesi nasıl bilmiyorum. Sorun yaşar mı?

Dolaşırken karşıma bir de bu çıktı: HP Pavilion Gaming 15-ec2011nt 434K6EA Dizüstü Bilgisayar (Laptop) Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor.

Ayrıca ben de bunu buldum. Sizce hangisi neden alınmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir Pavilion Gaming kullanıcısı olarak diyeceğim, performans ve soğutma açısından sorun yaşamazsınız ancak kasa kalitesi diğer markalara göre düşük.
Kullanılan plastiğin kalitesini hissedebiliyorsunuz, kullanırken ve taşırken plastik sürekli ses yapabiliyor. Klavyede yazı yazdığınız zaman ekran sürekli sallanıyor. Dikkatli kullanılması gereken bir cihaz.

Bir Pavilion Gaming kullanıcısı olarak diyeceğim, performans ve soğutma açısından sorun yaşamazsınız ancak kasa kalitesi diğer markalara göre düşük.
Kullanılan plastiğin kalitesini hissedebiliyorsunuz, kullanırken ve taşırken plastik sürekli ses yapabiliyor. Klavyede yazı yazdığınız zaman ekran sürekli sallanıyor. Dikkatli kullanılması gereken bir cihaz.
Klavyede ısıyı hissediyor musunuz peki? Laptopunuzun özellikleri nedir ve oyun oynarken/ ağır bir program çalışırken ortalama kaç derecelerde oynuyorsunuz

Tuf gaming serisi kullanan herkes malzeme kalitesinin kötü oluşundan ve ısınmasından şikayetçi. Sanırım Hp de Omen Asus da ise Rog serisinin altında almak sıkıntı.

Klavyede ısıyı hissediyor musunuz peki? Laptopunuzun özellikleri nedir ve oyun oynarken/ ağır bir program çalışırken ortalama kaç derecelerde oynuyorsunuz
Klavye çok ısınmıyor, masada kullanırsanız rahatsız etmez. Ekran sallanması için mağazadaki arkadaş servise yollayıp menteşelerin sıkılabileceğini söyledi fakat müdahale istemediğim için yapmadım. R5 3550H CPU'ya sahip cihaz. Oyun oynamıyorum, deneme amaçlı hafif bir oyun açmıştım ısınma sorunu yaşamadım ancak değerleri hatırlamıyorum.

İş sırasında (sanal makine açık halde) CPU en fazla 65-70 arasında dolanıyor. Çok ağır işlemlerde zaman zaman 75 görüyor. Fan sesi çok yüksek değil, sesli ortamda fark edilmez ancak sessiz ortamda belirgin. 52 dereceye kadar fan açmıyor, fan çalıştıktan sonra 45'e kadar indiriyor sıcaklığı, sonra kapanıyor.

Bunların haricinde ben pilde kullanımda yavaşlık sorunu yaşıyorum. Olması gerekenden daha yavaş. Yani pilde diye düşünüyorum fakat ciddi miktarda bir yavaşlık. Benim cihazıma özgü de olabilir, prizde kullandığımda sorun yok zira.

Eğer kafanıza yatarsa alınabilecek bir cihaz ama ekstra dikkatli kullanmakta fayda var bana kalırsa. Bir de mat yüzeye sahip bendeki, parmak izi bırakıyor sürekli.

TUF Gaming serisi kullanan herkes malzeme kalitesinin kötü oluşundan ve ısınmasından şikayetçi. Sanırım HP de Omen ASUS da ise ROG serisinin altında almak sıkıntı.

Geçen seneki Ryzen 5 işlemcili TUF'lar için söylüyorlarsa doğru dedikleri ancak bu seneki TUF'lar hakkında bir bilgim yok. Malzeme kalitesinin kötü olduğunu söyledikleri TUF'lar bu seneki modeller mi?

Malzeme kalitesi istiyorsanız üst serilere bakmanız daha iyi olacaktır. Şayet giriş seviyesi cihazlar olacaksa da Tuf serisi malzeme kalitesi anlamında gayet iyidir. Eski ısınma sorunlu denilen Tuf serilerinde bile 95 derecede klavyede sıcaklık hissedilmezdi. Yazıların silinmesi, kasa kalitesi vb. herhangi bir sorunu yok. Bu fiyat bandında gayet alınası cihaz.

Malzeme kalitesi istiyorsanız üst serilere bakmanız daha iyi olacaktır. Şayet giriş seviyesi cihazlar olacaksa da Tuf serisi malzeme kalitesi anlamında gayet iyidir. Eski ısınma sorunlu denilen Tuf serilerinde bile 95 derecede klavyede sıcaklık hissedilmezdi. Yazıların silinmesi, kasa kalitesi vb. herhangi bir sorunu yok. Bu fiyat bandında gayet alınası cihaz.
Isınma var mı yok mu bilgim yok fakat arkadaşa malzeme kalitesi konusunda katılıyorum. HP'den daha iyi bir malzeme kalitesi olduğunu düşünüyorum.

Geri
Yukarı