Mühendislik öğrencisi için 2015 MacBook Retina 12 alınır mı?

AlperenŞık

Kilopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlar merhaba, elektrik-elektronik müh. ve bilgisayar müh. İçin laptop almak istiyorum. Hali hazırda üst düzey bir Gaming sistemim mevcut ancak şehir dışında oyun oynamak için değil de daha çok üniversitede minimum ve orta düzey mühendislik programlarında kullanmalık laptop arıyorum. Uzun süre MacBook Air 2015 kullanmış biri olarak birkaç ay önce cihazımı sattım. Stabil çalışması ve uzun süre götürmesinden dolayı çok memnun kalmıştım cihazdan. Şimdi ise 2015 model 12 inç retina almak istiyorum ama mühendislik konusunda şu an için fikrim olmadığından işimi görür mü bilemiyorum. Yardımınıza ihtiyacım var...

Burada sorun cihazın yeteri kadar güçlü olup olmaması değil. Kullanılacak yazılım macOS üzerinde var olup olmaması. Bazı programlar Windows'a özgü olabiliyor ve Paralles, BootCamp vs gibi yöntemler ile kullanılabiliyor. Sanallaştırma işine girilecekse çok çekirdekli işlemci ve RAM önem arz ediyor.

Kullanılacak yazılımlar macOS üzerinde varsa hiç bir güncel MacBook ile sorun yaşamazsınız.

2018 ve sonrası Air'lerin soğutma sistem tasarımı biraz mesai sonuna kalmış gibi duruyor. Cihaz yanmıyor ancak olması gerektiğinden biraz ılık çalışıyor. Birazcık derken birazcık, baya birazcık(!)

2017 Air kullanan birisi olarak eğer şu an gidip MacBook almak istesem 13" Pro alırdım(scissors-switch).

Air modellerde ısınma sorunu var diye biliyorum. Safari dışında açacağınız herhangi bir uygulama ile mangal yapabiliyor.
Biraz abartıyorsunuz hocam. Yanlış anlamayın ancak ben modele uygun olamyan bir çok program kullandım uzun süreli o kadar ısınmadı. Fan sesi vs. hiç gelmiyor zaten cihaz kendi sıcaklığında(normal kullanım) devam ediyor gündelik kullanımda.
Burada sorun cihazın yeteri kadar güçlü olup olmaması değil. Kullanılacak yazılım macOS üzerinde var olup olmaması. Bazı programlar Windows'a özgü olabiliyor ve Paralles, BootCamp vs gibi yöntemler ile kullanılabiliyor. Sanallaştırma işine girilecekse çok çekirdekli işlemci ve RAM önem arz ediyor.

Kullanılacak yazılımlar macOS üzerinde varsa hiç bir güncel MacBook ile sorun yaşamazsınız.

2018 ve sonrası Air'lerin soğutma sistem tasarımı biraz mesai sonuna kalmış gibi duruyor. Cihaz yanmıyor ancak olması gerektiğinden biraz ılık çalışıyor. Birazcık derken birazcık, baya birazcık(!)

2017 Air kullanan birisi olarak eğer şu an gidip MacBook almak istesem 13" Pro alırdım(scissors-switch).
Teşekkürler. Sizce 2015 Macbook Pro 13 almalı mıyım ? Bütçe o kadar çıkamaz çünkü 😅😂.

Geri
Yukarı