Mühendislikte Üniversite Seçimi

smy

Hectopat
Selamlar herkese! 10 gün sonra üniversite sınavı var bir iki gün daha çalıştıktan sonra seri denemelere başlayacağım ama şu an seviyem 85 bin civarı. Biraz aşağı biraz yukarı olabiliyor konu eksiğim olduğu için soruların geldiği yere göre değişiyor.

Şimdi asıl sormak istediğim bilgisayar mühendisliği istiyorum, sayısalım. sıralamam KTÜ'ye yeter inşAllah diye düşünüyorum. Bir aksilik olmazsa peki gitmeli miyim? Yani biliyorum Türkiye'de iyi üniversitelerden mezun değilsen iş bulmak zor o yüzden 4 sene yatmayı düşünmüyorum tabi ki ama kendimi geliştirmemle bir yerlere gelebilir miyim?

Yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum ama burs almam lazım kesinlikle yoksa o maliyeti karşılamak çok zor bunun için de olur olmaz bir şey derseniz sevinirim çünkü bu da üniversite tercihim için önemli. Sonuç olarak mezuna kalmak daha mı mantıklı yoksa KTÜ'ye gitmek mi ? Uzun oldu kusura bakmayın şimdiden sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Seneye kendini cidden geliştirip 10-20 bin arası yapabileceğini düşünüyorsan mezuna kalmak daha mantıklı. Ayrıca şunu söylemeliyim ki deneme çözmek için aşırı geç kalmışsınız. Konu eksiğiniz olsa bile deneme çözmeniz gerekirdi. Onun dışında KTÜ büyük bir üniversite gidilebilir ama bölümün de önemli. Senin aklında hangi mühendislik var?

Bilgisayar mühendisliği olduğuna emin misin? Sıralaması sanki o kadar düşük değildi. Yazılım mühendisliği ile karıştırmış olabilirsin bence.

Bu ülkede en iyi mühendisler düşünceme göre şu üniversitelerden, şu sıralamayla çıkıyor; ODTÜ, Bilkent> Koç, İTÜ, Sabancı> Boğaziçi> TOBB, Özyeğin> YTÜ, Hacettepe, Ege vb. > diğerleri (tabii bir KTÜ ile çok daha düşük akademik başarıya sahip Anadolu'dan bir üniversite bir değil. Siz o üniversiteleri kendiniz kıyaslayabilirsiniz zaten.) Bu liste tamamen ortalamayı düşündüğümde yapılmış bir listedir ve araştırmalarımla sınırlıdır. Sadece bir fikir taslağı. En iyi olmak için bu üniversitelerden birine girmen gibi bir zorunluluk yok. Üniversiteler sadece bir araç. Ve amacına ulaşmandaki en büyük role sahip araçlardan biri. KTÜ'ye giden birisi gerekli çabayı gösterir ve GPA'sını, yabancı dilini iyi düzeyde tutarsa, bir de üstüne yüksek lisans, doktara yaparsa, her yerde önemli bir mühendis olarak nitelendirilir.

Sence gidilir mi?

İstediği sıralama çok yüksek. Giremeyiz ki. 😂
Benim amacım ilk 10K'ya girip Muğla Tıp'a gitmek. 92K benim için aşırı kötü sene başında sınava girsem yine o kadar kötü yapmazdım herhalde. Dolayısıyla gidilebilir olarak da görmüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı