Müzik Sektörünün Evrildiği Durum

Ytweny

Hectopat
Selam. Açıkcası beni rahatsız eden bir durum var. Diyeceksiniz ki bunu mu kafaya takıyorsun? Evet, bu tür şeylere kafa yormayı severim. Uzatmadan konuya geçeyim.

Müzik dinlemeyi çok seven bir insan değilim. Fakat müzik piyasasına hakimim denebilir. Son yılların popüler müziklerine bakınca beni cidden rahatsız eden bir durum ile karşılaştım. Eğer konserlere katılmıyor veya canlı performans videoları izlemiyorsanız bu durumu farketmemiş olabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu performansta bana göre çok bariz bir olay var. Sahne şovunun müziğin önüne geçmesi. Sahne şovu doğru uygulandığı zaman benim de sevdiğim, ortaya konan müziğin dinleyici üzerindeki etkisini artıran bir uygulama. Fakat bu örnekte şarkının anlattığı olgudan bağımsız kadınlık cazibesini kullanarak izleyicinin dikkatini çeken bir sahne şovu söz konusu. Amerikan endüstrisi zaten yıllardır bu numaraları kullanıyor fakat bana göre artık bu durum yan sos olmaktan çıkıp ana yemek olmaya doğru gidiyor.

Aynı şey müzik klipleri içinde geçerli. Öncelikle vermek istediğim örnek Bruno Mars’ın 24K Magic klibi. Bu örneği veriyorum çünkü asıl eleştirmek istediğim konuya çok uygun.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Klipte parti verilen bir ortam var. Yine Amerikan endüstrisinin bir numaralı taktiği olarak bolca kadın kullanılmış gibi görünüyor. Fakat ilk başta verdiğim örnekten farklı olarak 24K Magic şarkı olarak zaten böyle bir partiyi anlatıyor. Yani klip pazarlama taktiğinden öte şarkının içeriğine uygun çekilmiş. Fakat aşağıdaki klipte şarkıdan bağımsız olarak ilgi çekilmek için yine kadınlığın pazarlandığını görüyoruz.

Bu durum beni oldukça rahatsız ediyor çünkü talep edilen kaliteli müzik olmayınca üretilen de maalesef olamıyor. Bu arada yanlış anlaşılma olmasın, müzik kliplerinde kadınların dans etmesine karşı değilim; sırf daha çok tıklansın, izlensin diyerek yapılan müziğin geri plana atılıp belirli cinsiyetin belirli yaş grubuna hitap eden sahne şovlarına ve klipler çekilmesine karşıyım. Bu durum yapılan müziğin ömrünün kısalmasına, içinin doldurulmamasına yol açıyor bence. Evet görsellik önemli ve internet çağında olduğumuz için görselliği daha etkin bir biçimde kullanabiliyoruz fakat işitsel bir sanat dalında görselliğin bu denli baskın olmaya başlaması beni rahatsız ediyor. İnsanlar bunu talep ediyor diyenler olabilir fakat bence hala az olsa da görselliğin müziği gölgelemediği Amerikan endüstrisinin ürünü müzikler piyasa çıkıyor.

Adele adamdır Ariana Grande kötü.
1565995890048.png

Adele adamdır Ariana Grande kötü.
Eki Görüntüle 428242

Adele kendi şarkılarını kendi yazıp kendi besteliyor. Toplumun "ergen" kesimi tarafından kabul gören kriterlerin çok altında bir güzelliği var, bu durum bedeninin ergenlere pazarlanmasının önüne engel teşkil ettiği için müziği ile insanların sevgisini kazanıyor ve erişkin kesime hitap ediyor.

Ariana Grande ise "ergenlerin" hoşuna giden bir bedene sahip ve Nickelodeon kültüründen gelme. Şarkılarını kendisi yazmıyor ve baskıcı bir prodüksiyon şirketi tarafından ağır kontratlar sayesinde kontrol ediliyor. Bu durumda sevilmemesi gereken Ariana Grande yerine partner şirketi olmalı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı