Müzik ve İnsan Seslerinden Anlayanlar

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Didim
Merhaba. Ben müzik ve şarkı söyleme konusunda oldukça hevesliyim ancak hiç ses eğitimi almadım. Arkadaşlarım sesimin kötü olduğunu ve eğitim alsam bile hiç fayda etmeyeceğini söylemişlerdi. Bu doğru mu? :(

İşte sesim bu şekilde:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Büyük ihtimalle arkadaşlarının arasında, bir "kareoke" videosu açıp üstüne söylemeye çalışınca arkadaşların sesini kötü zannetmiş. Basit bir şekilde açıklama yapmak gerekirse şöyle açıklamaya çalışayım: Mesela ortalama bir erkek ile ortalama bir kadın arasında 3-3,5 tam seslik bir fark vardır. Şebnem Ferah'ı baz alalım. Bu mükemmel sanatçının sesi, bana göre aşırı tizdir. Onun E(mi) tonundan söylediği şarkıyı ben, A(la) tonundan söyleyebilirim. Sesi pesleştirmek gerekir. Kareoke şarkıları ise sizin sesinize göre değil, söyleyenin sesine göredir. Bu yüzden siz bu kareoke videolarının üstüne şarkı söyleyince, dışarıdan kötü duyuluyordur. Ya daha tiz ya da daha pes gelebilir bu kareoke videoları... Bunun için şarkının tonunu değiştirmek gerekir. Biz buna müzikte "transpoze" diyoruz. Mesela TV'de izlediğimiz ses yarışmalarında önceden kesinlikle prova alınmak zorunda. Çünkü herkesin sesi farklıdır ve söyleyen kişinin hangi tondan söylediğini bilmek gerekir. Canlı sahne performanslarında ise sahneye atlayan bir kişiyi baz alırsak, ona söylemek istediği şarkıyı biraz mirildanmasini istemeliyiz kaba bir tabirce. Çünkü hangi tondan söyleyeceğini bilemeyiz. Mobilden yazdım umarım faydalı olmuştur.[emoji1]

Büyük ihtimalle arkadaşlarının arasında, bir "kareoke" videosu açıp üstüne söylemeye çalışınca arkadaşların sesini kötü zannetmiş. Basit bir şekilde açıklama yapmak gerekirse şöyle açıklamaya çalışayım: Mesela ortalama bir erkek ile ortalama bir kadın arasında 3-3,5 tam seslik bir fark vardır. Şebnem Ferah'ı baz alalım. Bu mükemmel sanatçının sesi, bana göre aşırı tizdir. Onun E(mi) tonundan söylediği şarkıyı ben, A(la) tonundan söyleyebilirim. Sesi pesleştirmek gerekir. Kareoke şarkıları ise sizin sesinize göre değil, söyleyenin sesine göredir. Bu yüzden siz bu kareoke videolarının üstüne şarkı söyleyince, dışarıdan kötü duyuluyordur. Ya daha tiz ya da daha pes gelebilir bu kareoke videoları... Bunun için şarkının tonunu değiştirmek gerekir. Biz buna müzikte "transpoze" diyoruz. Mesela TV'de izlediğimiz ses yarışmalarında önceden kesinlikle prova alınmak zorunda. Çünkü herkesin sesi farklıdır ve söyleyen kişinin hangi tondan söylediğini bilmek gerekir. Canlı sahne performanslarında ise sahneye atlayan bir kişiyi baz alırsak, ona söylemek istediği şarkıyı biraz mirildanmasini istemeliyiz kaba bir tabirce. Çünkü hangi tondan söyleyeceğini bilemeyiz. Mobilden yazdım umarım faydalı olmuştur.[emoji1]
Yani sesim nasıl kötü mü iyi mi? Bak YouTube'ye Efe Burak Despacito yaz o adamın sesi kadar olmaya çalışıyorum çünkü güzel bir ses örneği.

Kendimi bi' an daha üstün bir Jüpiter ırkından bir yaratık sandım. İnsan sesinden anlayanlar. :D

Meto'yu biraz tanırım. :D

Sesinin aslında sandığın kadar kötü olmadığını söylüyor. :D

Çalışmaya devam.

Dostum, birkaç hafta sonra kendi sesinden bir şey çıkıp çıkmayacağı hakkında kendin bir karar vermen gerekecek.

Bunu yapmalısın.

Ses üzerinde bu denli oynayarak bir yere gelemezsin. Kimse de sesin iyi mi kötü mü yorum yapamaz.
Müzik senin işin değil bana sorarsan, yeteneğin de yok zaten bu işe.

Doğal sesinle zorlarsan ortaya çıkacak şey bu olur bana sorarsan.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İlla müzikle ilgileneceğim enstümanlara yönel derim. Piyano tarzı aletlere yeteneğin var, yapabilirsin.

Son düzenleme:
Ses üzerinde bu denli oynayarak bir yere gelemezsin. Kimse de sesin iyi mi kötü mü yorum yapamaz.
Müzik senin işin değil bana sorarsan, yeteneğin de yok zaten bu işe.

Doğal sesinle zorlarsan ortaya çıkacak şey bu olur bana sorarsan.

İlla müzikle ilgileneceğim enstümanlara yönel derim. Piyano tarzı aletlere yeteneğin var, yapabilirsin.
Hop hop orada dur bakalım... :sıkıldım:Yeteneksiz olduğumu kim söyledi? Müzik kulağım var asıl insanlar senin gaming ile alakan yok ve bence müzik işine devam et dediler bana. :) Bu arada YouTube'ye Efe Burak Despacito yaz o da sesiyle oynuyor? Gerçekten yeteneksiz olsaydım, şuan doğal sesimle doğru notaları söyleyemezdim. Yani siz benim oynanmış sesimi dinlerken aslında ben onu daha çok efekt amaçlı ve ufak tefek detoneleri düzeltmek amacıyla kullanıyorum yani, doğal olarakta bir şarkıyı doğru notalarda söylemeyi rahatlıkla başarabiliyorum. Efekt kullandığım için bu sizi yanıltmasın. Örneğin bir enstrumandan çıkan nota ne olursa olsun, hemen algılayıp aynısını çıkarabiliyorum? Bak sende önyargılı çıktın işte. Ben daha hayatta neredeyse hiç şarkı söylememiş birisiyim ve söylemiş olsam bile, çok az kullandım sesimi. Ses kullandıkça da gelişir ve ses oktavı arttırılabilir. Mesela ben enstruman çalmaya 2011'de başladım ve yıllarca devam ettim ama hiç eğitimini almamama rağmen birşeyler yapacak hale geldim. Ancak şarkı söyleme konusunda harcadığım zaman ve çaba, enstruman çalmayı öğrenmek için harcadığım zaman ve çabanın yanında hiç kalır. Ayrıca bazı eğitimli müzisyenler piano karşısına geçip hem enstruman çalıyor, hemde şarkıyı süper söylüyor. İşte bende onlardan biri olmak istiyorum. İnsan çalışmadan etmeden hiçbirşey yapamaz. Ayrıca şan eğitimi ve şarkı söylerken hangi yöntemler uygulanmalıdır bunuda bilmiyorum. Sesi doğru kullanmazsam, yanlış anlamana sebep olur. Biraz daha geniş düşünmelisin.

Son düzenleme:
Hayır yani anlatmak istediğim şey şu ki :) Madem bu kadar yetenekli olduğuna inanıyorsun neden başkalarından onay alma ihtiyacı duyuyorsun.
Ben bu forumda hiç "Arkadaşlar sizce ben bilgisayardan anlıyor muyum?" diye bir konu açtım mı?
Veya açsam biraz komik olmaz mı? Evet anlıyorsun deseler bana bir şey katar mı? Hayır anlamıyorsun deseler bir şey katar mı? Her iki durumda da benden bir şey çalar. İnsanlardan zorla onay alamazsın.

Ben sana gerçekçi yorumlar yazıyorum. Bu şekilde arkanda çok büyük yapımcılar bile olsa işin zor.
Kaldı ki arkanda büyük bir destek yoktur tahminen. Ne başaracaksan kendi emeğinle başaracaksın.

Kendin çalıp kendin oynayacaksan buraya konu açmanın anlamı yok. Senin çıkardığın albumleri benim gibi insanlar dinleyecek. Bu yüzden benim yorumlarıma karşı geleceksen baştan konu açmamalısın :)

Şarkılarını beğenmeyen insanlara da "Biraz geniş düşünmelisin" diyerek zorla dinletemezsin.
Şarkı işi çok basit, kulağıma hoş gelirse dinlerim, hoş gelmezse dinlemem. Lamı cimi yok bu işin. İyiliğin için söylüyorum, umarım sen de iyi niyetle okursun :)

Hayır yani anlatmak istediğim şey şu ki :) Madem bu kadar yetenekli olduğuna inanıyorsun neden başkalarından onay alma ihtiyacı duyuyorsun.
Ben bu forumda hiç "Arkadaşlar sizce ben bilgisayardan anlıyor muyum?" diye bir konu açtım mı?
Veya açsam biraz komik olmaz mı? Evet anlıyorsun deseler bana bir şey katar mı? Hayır anlamıyorsun deseler bir şey katar mı? Her iki durumda da benden bir şey çalar. İnsanlardan zorla onay alamazsın.

Ben sana gerçekçi yorumlar yazıyorum. Bu şekilde arkanda çok büyük yapımcılar bile olsa işin zor.
Kaldı ki arkanda büyük bir destek yoktur tahminen. Ne başaracaksan kendi emeğinle başaracaksın.

Kendin çalıp kendin oynayacaksan buraya konu açmanın anlamı yok. Senin çıkardığın albumleri benim gibi insanlar dinleyecek. Bu yüzden benim yorumlarıma karşı geleceksen baştan konu açmamalısın :)

Şarkılarını beğenmeyen insanlara da "Biraz geniş düşünmelisin" diyerek zorla dinletemezsin.
Şarkı işi çok basit, kulağıma hoş gelirse dinlerim, hoş gelmezse dinlemem. Lamı cimi yok bu işin.
Benim sesimin türü nedir biliyor musun? Bariton veya Robust tenor (Baritona yakın tenor).

Ses aralığım:
En düşük nota: E2
En yüksek nota: A4-C5 (Biraz zorlayınca ama...)

Ayrıca ses tellerimin olduğu yerde gıcıklık hissi, akıntı ve kuru öksürük sorunum var 1.5 senedir. Yani boğazımın temiz olması gerekir tam etkili şarkı söyleyebilmem için. Ayrıca sesimi zorlamayacak şarkılar seçmem gerekebilir örnek vermem gerekirse, Shape of You gibi. :) Bu arada bilmeni ve anlamanı istediğim bir durumum var kendimle ilgili. Özgüven sorunu yaşıyorum her konuda bu yüzden hani benim deneme amaçlı yaptığım coverları kötülememeniz daha sağlıklı olacaktır.

Şarkı işi çok basit, kulağıma hoş gelirse dinlerim, hoş gelmezse dinlemem. Lamı cimi yok bu işin. İyiliğin için söylüyorum, umarım sen de iyi niyetle okursun :)
Gerçek yeteneksiz insanlara sana örnek verebilirim. Mesela YouTube'de şarkı söyleyemeyen çocuk videoları vardır ya... Onlarla beni karşılaştırırsan, anlarsın. Onlar full detone, ben azıcık.

Arkadaşlarım sesimin kötü olduğunu ve eğitim alsam bile hiç fayda etmeyeceğini söylemişlerdi. Bu doğru mu?
Öz güven sorunu yaşıyorum her konuda bu yüzden hani benim deneme amaçlı yaptığım coverları kötülememeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yukarıdaki soruna evet cevabı verenler kötülüyor seni. Ben sana "Eğitim alırsan farklı olur" diyorum.
Eğitim almazsan hobi olarak kalmaya, arkadaşların arasında çalıp söylemeye devam edersin diyorum.

İstediğin cevabı alamazsın her zaman insanlardan. Yalan konuşsam sana zararım dokunur yalnızca.
Defalarca konuştuk bunu senle biliyorsun :) Bu işte kararlıysan eğitimini almaya başla.

Sen eğer bir ses sanatçısı olmak istiyorsan derhal çok ciddi bir eğitim sürecine girmen gerekiyor.
Ünlü biri olmak, bu işten para kazanmak istiyorsan bu şekilde olmaz diyorum yalnızca.

"Yok, ben hobi olarak yapıyorum bu işi" dersen hiç fena değilsin.

Yukarıdaki soruna evet cevabı verenler kötülüyor seni. Ben sana "Eğitim alırsan farklı olur" diyorum.
Eğitim almazsan hobi olarak kalmaya, arkadaşların arasında çalıp söylemeye devam edersin diyorum.

İstediğin cevabı alamazsın her zaman insanlardan. Yalan konuşsam sana zararım dokunur yalnızca.
Defalarca konuştuk bunu senle biliyorsun :) Bu işte kararlıysan eğitimini almaya başla.
Kesinlikle eğitim almayı tartışmasız ve kesin bir şekilde düşünüyorum. Kendisini tanıyor veya biliyor musunuz bilmiyorum ama Emre Yücelen bir numaralı tercihimdir. Adamı izlerken duygulanır insan. O şan hocası sayesinde hem şarkı söylemeyi, hemde eğer doğuştan gelen müzik kulağını güçlendirmeyi ve sanat kültürünü öğretiyor kendi görüşümce.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı