Müzik yapma programı önerisi

Berkay Gür

Kilopat
Makaleler
30
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar. Bu aralar vaktim çok boş. Bende zamanımı bir şeyler ile harcamak istiyorum. Kararımı verdim ve müzik yapmaya başlamak istiyorum. Kaliteli bir müzik programları önerebilirmisiniz?
Dubstep, bass gibi müziklerle daha çok ilgilenirim.
Teşekkürler.

Neyle başladığından çok ne yapmak istediğinle alakalı bir soru aslında. Dupstep gibi tarzlar düşünüyorsan evet FL Studio ideal olabilir. Fakat genel anlamda "müzik yapmak" terimini aranje, edit, mix ve mastering olarak değerlendirirsek bunlar için Ableton, Cubase, ProTools ve Logic Pro gibi programları öneririm.

Mühim olan, ne kullandığın değil, nereden ve nasıl başladığın. Bu işin %40'ı yetenek (aranje için) %30'u kulak (mix için) geriye kalan %30'u da tecrübedir (edit, mix ve mastering için) :)

Ben FL Studio kullanıyorum. Cubase, ProTools bana biraz daha vokal ve enstrüman kaydı için gibi geliyor. FL Studio ile nota yazmak daha kolay. Tabi bunun için en azından bir Midi klavye lazım. Ama istersen mouse ile tek tek de yazabilirsin. Dubstep, Bass tarzı için VST veya Plugin denilen program içindeki yazılımları bilmen lazım. Mesela Nexus gibi. Youtube da tutorial videolarını izleyerek bunları kolayca öğrenebilirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı