Müzik zevkim nasıl?

"Müzik zevkim nasıl?" başlığına cevap veriyorum;
Vaktinize, geçliğinize yazık. Yarısı çalıntı beat. Bunları üretenlerin tamamı ise müzikten zerre anlamıyor... Müzik kültürü / zevki / altyapısı / eğitimi olmazyan Z kuşağını söğüşleyen üçkağıtçı hepsi.
Tam isabet.

Benlik değil fakat geliştirilebilir.

Teşekkür ederim.

Dostum farklı konulara yazdıklarına dayanarak, kendi müzik zevkin dışında müzikler dinleyeni herkesin zevkini yerli yersiz eleştirmişsin. Ya arkadaşım, sen rock seviyorsun diye X grubunu seviyorsun diye diğer insanların dinlediklerine ne karışıyorsun sen rockta ritimlere dalıp hareketlenirsin ben hip-hop ta kafiyele Flow'lara liriklere anlatılanlara dalıp oradan kendime bir şey bulurum.

Son düzenleme:
Dostum farklı konulara yazdıklarına dayanarak, kendi müzik zevkin dışında müzikler dinleyeni herkesin zevkini yerli yersiz eleştirmişsin. Ya arkadaşım, sen rock seviyorsun diye X grubunu seviyorsun diye diğer insanların dinlediklerine ne karışıyorsun sen rockta ritimlere dalıp hareketlenirsin ben hip-hop ta kafiyele Flow'lara liriklere anlatılanlara dalıp oradan kendime bir şey bulurum.

"Müzik zevkim nasıl?"

Diye sorarsan, elbette insanlar kendi tecrübeleri, zevkleri, müzikal altyapıları doğrultusunda yanıtlayacaklar. "insanların dinlediklerine ne karışıyorsun" Diyemezsin. O zaman sormasaydın.

"Müzik zevkim nasıl?" başlığına cevap veriyorum;
Vaktinize, geçliğinize yazık. Yarısı çalıntı beat. Bunları üretenlerin tamamı ise müzikten zerre anlamıyor... Müzik kültürü / zevki / altyapısı / eğitimi olmazyan Z kuşağını söğüşleyen üçkağıtçı hepsi.

Saian, kayra, Karaçalı, gibi isimler peki? Bu adamlar sadece şarkı yapmıyor, şair gibi söz yazıyorlar resmen. Çalıntı beat demen peki? Herkesin çalıştığı beatmakerlar prodöktörler var eski şarkıların çoğu satın alınan beatler öyle kafasına göre çalmıyor kimse (ha illa diyorsan çalıntı beat var o zaman hangi şarkılarda olduğunuda söylersen ben de bilgilenmiş olurum) asıl laf atmanız gereken bu yeni nesil uzi, reckol, çakal, blok3, deha, gibi Amerika'da yeni yeni populer olmuş bir tarzı Türkiye'de yapmaya çalışmaları ve yapamaları.

Bu müziğimsi şeyleri eleştirdiğimizde her seferinde birbirinin kopyası iki tane sabit cevap alırız.

1- "Edebi sözler var."
2- "Ezilenlerin, haksızlığa uğrayanların tepkisi olarak sokaklarda doğmuştur."

İkisi de gerçek dışıdır. Kendinizi bu müzik ile fazlası ile özümsediğiniz için bir süre sonra gereksiz şekilde yüceltmeye başlıyorsunuz.

Hangi alt yapıların çalıntı olduğunu üretenlere sorun size yanıt verirler. Beatmaker dedikleriniz piyasada satılan paket halindeki başkalarının ürettiği ve çoğunlukla korsan olarak elde edilen sample ve loop ları arka arkaya dizer. Bunu yapmak için müzisyen olmak, armoni bilmek, ya da her hangi bir çaba gerekmez. Dolayısı ile sizler aynı loopları binlerce şarkıda duyarsınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bir enstrüman öğrenmek ömür boyu eğitim, pratik, binlerce saat etüd demektir.
Bir beat yapmak ise, hiç bir müzik bilginiz olmadan ve hiç bir şey üretmeden 5 dakikanızı alır.
(Crtl+C ve Crtl+V yapacak yetkinliğe sahip olmanız yetiyor)

Bu yüzden kısa yoldan şöhret, ün ve para sahibi olmak isteyenler tarafından tercih edilir. Neticede pazar hazır. Ortaya koyduğun şeyin kalitesini anlamayıp dinleyecek milyonlar beklemektedir.

yani, herkesin kendi zevki. ama kötüden kastın ne? onu anlamadım biraz daha açarmısın? Neden kötü?

Tercih ya da zevk dediğimiz şey; birikim / tecrübe /deneyim ile olan yetenektir.
3. dünya ülkelerindeki yaşayış tarzları insanları tercihi / zevki değildir. Siz kurak bir arazide sadece size sunlulan ve popüler kültürün dayattığı şeylerin akıntısına kapılmışsınız.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim.

Dediğim gibi çakal, alizade, bilmem ne C5 gibi isimleri dinlemeyeceksin sonra Türkçe rap kötü dersiniz.

"müzik zevkim nasıl?"

Diye sorarsan, elbette insanlar kendi tecrübeleri, zevkleri, müzikal altyapıları doğrultusunda yanıtlayacaklar. "insanların dinlediklerine ne karışıyorsun" diyemezsin. O zaman sormasaydın.

Bu müziğimsi şeyleri eleştirdiğimizde her seferinde birbirinin kopyası iki tane sabit cevap alırız.

1- "edebi sözler var."
2- "ezilenlerin, haksızlığa uğrayanların tepkisi olarak sokaklarda doğmuştur."

İkisi de gerçek dışıdır. Kendinizi bu müzik ile fazlası ile özümsediğiniz için bir süre sonra gereksiz şekilde yüceltmeye başlıyorsunuz.

Hangi altyapıların çalıntı olduğunu üretenlere sorun size yanıt verirler. Beatmaker dedikleriniz piyasada satılan paket halindeki başkalarının ürettiği ve çoğunlukla korsan olarak elde edilen sample ve loopları arka arkaya dizer. Bunu yapmak için müzisyen olmak, armoni bilmek, ya da herhangi bir çaba gerekmez. Dolayısı ile sizler aynı loopları binlerce şarkıda duyarsınız.

Bir enstrüman öğrenmek ömür boyu eğitim, pratik, binlerce saat etüt demektir.
Bir beat yapmak ise, hiçbir müzik bilginiz olmadan ve hiçbir şey üretmeden 5 dakikanızı alır.
(Crtl+C ve crtl+v yapacak yetkinliğe sahip olmanız yetiyor)

Bu yüzden kısa yoldan şöhret, ün ve para sahibi olmak isteyenler tarafından tercih edilir. Neticede pazar hazır. Ortaya koyduğun şeyin kalitesini anlamayıp dinleyecek milyonlar beklemektedir.

Tercih ya da zevk dediğimiz şey; birikim / tecrübe /deneyim ile olan yetenektir.
3. dünya ülkelerindeki yaşayış tarzları insanları tercihi / zevki değildir. Siz kurak bir arazide sadece size sunlulan ve popüler kültürün dayattığı şeylerin akıntısına kapılmışsınız.

Popüler kültürün dayattığı akıntıya kapılmış olsaydım şu an playlist bile yapmazdım. Nkvt listesi ve trendlerde ne varsa kafelerde publarda ne çalıyorsa onları dinlerdim. Ayrıca yukarıdaki arkadaşa “kimsenin dinlediğine karışamazsın” dememin sebebi direk olarak karışması değil, yani rock tarzını seviyor ve kendi müzik tarzı dışında diğer tarzları dinleyenlere (istisnalar hariç) zevksiz diyor ben öyle anladım en azından. Peki sen neler dinlersin sana göre şu müziktir diyebileceğin bir çalışma var mı? Çok merak ediyorum.

Popüler kültürün dayattığı akıntıya kapılmış olsaydım şu an playlist bile yapmazdım. Nkvt listesi ve trendlerde ne varsa kafelerde publarda ne çalıyorsa onları dinlerdim. Ayrıca yukarıdaki arkadaşa “kimsenin dinlediğine karışamazsın” dememin sebebi direk olarak karışması değil, yani rock tarzını seviyor ve kendi müzik tarzı dışında diğer tarzları dinleyenlere (istisnalar hariç) zevksiz diyor ben öyle anladım en azından. Peki sen neler dinlersin sana göre şu müziktir diyebileceğin bir çalışma var mı? Çok merak ediyorum.
Benim mesleğim bu. Beğendiğim şeyler; eğitimini almış kişilerce doğru şekilde üretilmiş özgün şeylerdir. Belli bir tür / tarz sahibi değilim. Müziğin her alanında bulunmam neticesinde, üretilen şeylerdeki samimiyeti ve müzisyenliğin kalitesini anlayabilecek düzeydeyim.

Müzik eğitimi verilmeyen, müzik kültürü olmayan bir toplumda daha fazlası beklenmez elbette.
Mal ucuz ise talep eden de heves eden de çok olur. Kendinizi geliştirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı