YouTube'da Eserlerin Telif Hakkı Olup Olmadığını Anlama

TV kanalları görüntüleri dışında genellikle dava açılmaz. Özellikle müzik işleri YouTube politikalarıyla hallediliyor. Yani dava muhabbeti abes onu konuşmaya bile gerek yok.

Benim MESAM ve noter onaylı şarkımı alıp istediğin gibi kullanabilirsin yani? Youtube da telif belirtilmediği için doğru mu? Ve sana dava açamam?

Benim MESAM ve noter onaylı şarkımı alıp istediğin gibi kullanabilirsin yani? Youtube da telif belirtilmediği için doğru mu? Ve sana dava açamam?
Olay açamamak değil, açmamak. Benim bahsettiğim başka birinin şarkısını kendin gibi kullanmak vs. değil. Atıyorum arkaplan olarak Tarkan'ın müziğini kullandığınızda Tarkan size dava açmaz zaten YouTube, plak şirketleriyle belli politikalar üzerinde anlaşık şekilde. Keza ben sizi tanımıyorum belki kendinize ait müzikleriniz vardır fakat bunu kimse background olarak kullanmaz. Umarım anlatabilmişimdir.

Ne dediğin anlaşılmıyor arkadaşım. Soruma yanıt verebilir misin?
Benim şarkımı kullandın diyelim; ben sana dava açamaz mıyım?
Efendim avukat olmadığım için işin hukuki kısmını bilmiyorum. Bilirkişi olduğum kısımda gerekli bilgileri verdim. Daha fazla bilgi isterseniz YouTube Telif, Politika sayfalarını araştırabilirsiniz. Bilgim dahilinde size diyorum ki elinizde müziğin hakkı varsa YouTube ile bağlantı kurarak videoyu izinsiz paylaşan kişiye yaptırımda bulunabilirsiniz (Videosundan para kazanmayı yasaklama - para kazancını müzik sahibine bölme - para kazancını müzik sahibine verme - videoyu silme vb.) Dava süreciyle kimse uğraşmaz. YouTube yeterince kolaylığı sağlıyor zaten.

Bilirkişi olduğum kısımda gerekli bilgileri verdim.
Dava hukukunda Bilir kişiler, meslek erbabı niteliğinde olan insanlardır. Sİzin bilir kişi niteliğiniz nereden geliyor?

elinizde müziğin hakkı varsa YouTube ile bağlantı kurarak videoyu izinsiz paylaşan kişiye yaptırımda bulunabilirsiniz. Dava süreciyle kimse uğraşmaz. YouTube yeterince kolaylığı sağlıyor.
Youtube en fazla sizin kazancınıza ( o platformda) bloke koyabilir ve şarkınızı yasaklayabilir.
Eğer size dava açarsam; ( mal varlığınıza bloke konabilir) sabıkanız olur, hapis yatabilirsiniz ve kazandığınız paranın kat-kat faizini alabilirim..

Dava hukukunda Bilir kişiler, meslek erbabı niteliğinde olan insanlardır. Sİzin bilir kişi niteliğiniz nereden geliyor?

Youtube en fazla sizin kazancınıza bloke koyabilir ve şarkınızı yasaklayabilir.
Eğer size dava açarsam hapis yatabilirsiniz ve kazandığınız paranın kat kat faizini alırım.
Size yardımcı olmaya çalıştığımı sanıyordum ama amacınız galiba iğneleme yapmakmış. Daha okuduğunuzu anlayamıyorsunuz bir şeyler söylemeye çalışıyorsunuz. Hukuki kısımda bilgimin olmadığını söyledim ve bilirkişi olduğumu yine YouTube üzerinden olduğunu söyledim. Anlamanız için aşağıya alıntılıyorum. Daha iyi anlamanız için kalın yazı da kullanıyorum.

Efendim avukat olmadığım için işin hukuki kısmını bilmiyorum. Bilirkişi olduğum kısımda gerekli bilgileri verdim.
Bilirkişi olduğum kısmı da anlatayım. Dediğim gibi YouTube üzerinden bir sürü proje yürüttüm, kanal sattım ve hala birkaç kanal üzerinden gelir elde etmekteyim. 2014'tten beri manüel kanal doğrulatma bile olmadığını dönemden beri bu mecrada pasif gelir için çabalayan birisiyim. 2018'den beri iyi gelir elde ettim ve ediyorum.

Şimdi size 3 yorumdur anlatmaya çalıştığım şeyi anlatayım. Bundan sonra yanıt vermeyeceğim. Hukuki kısımda haklarınız varsa zaten üstünsünüz. Asıl size anlatamadığım şey şu. Sizin yaptığınız 3-5 milyon izlenmiş müziği zaten kimse kullanmaz. Hele ki bir sürü no copyright kanalları varken sizin haklarınızın olduğu müzikleri kim bulup kullansın? YouTube telifli tonlarca müziklerle dolu. Kimse dava açmakla uğraşacak değil. YouTube zaten politikasıyla müzik kategorisine yeterli avantajı sağlıyor.

Youtube en fazla sizin kazancınıza bloke koyabilir ve şarkınızı yasaklayabilir.
Demişsiniz. Eksik bilgi veriyorsunuz. YouTube sizin gelirinizi müzik sahibiyle ve video üreticisiyle bölebilir, videoyu kaldırabilir, videoyu belli ülkelerde telifli yaparken bazı ülkelerde telifsiz yapabilir. Videonuzu belli bölgelere yasaklayabilir, belli ülkelere açık tutabilir.

Başka bir bilirkişiliğim de buradan geliyor. Ben de bir müzik kanalı sahibiydim (sattım.) 1 milyon izlenmiş videosu da var. O müziğin hakları sahibinde muhtemelen vardı çünkü tanınmış bir sanatçıydı ve ben o videodan iyi gelir sağladım. Her internete yüklediğimiz şeyden dava yeseydik çoğumuz icra kağıtlarına boğulurduk.

Siz müziğinizi kullanana dava açabilirsiniz tabii. YouTube ile 1-2 günde gerekli yaptırımı yapmak varken davayla uğraşırsınız.

Sizin yaptığınız 3-5 milyon izlenmiş müziği zaten kimse kullanmaz. Hele ki bir sürü no copyright kanalları varken sizin haklarınızın olduğu müzikleri kim bulup kullansın?

Kimse dava açmakla uğraşacak değil.

Fiyata / niteliğe / izlemeye bakılmaz.
Sadece 150tl lik gitar kılıfı için bana avukat ordusu ile dava açan firma var. Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz. Hafife alınacak şeyler değil bunlar. "Bilirkişi" !

Fiyata / niteliğe / izlemeye bakılmaz.
Sadece 150tl lik gitar kılıfı için bana avukat ordusu ile dava açan firma var. Dimyat`a pirince giderken evdeki bulgurdan olursunuz. Hafife alınacak şeyler değil bunlar. "Bilirkişi" !
Hocam internet böyle işlemiyor emin olun. En azından YouTube için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ben burada yapılabilecekleri değil yapılanı söylüyorum.

TV kanalları görüntüleri dışında genellikle dava açılmaz. Özellikle müzik işleri YouTube politikalarıyla hallediliyor. Yani dava muhabbeti abes onu konuşmaya bile gerek yok.

Yazdığım şeye güncelleme getireyim. 2 yıl olmuş. Bu süreçte bir sürü kanal büyüttüm, sattım, yürütüyorum. Bazen açıklama kısmında müzik hakkında bilgi yazarken telifli olmayabiliyorken yazmıyorken de telifli olabiliyor. Bunu bilmenin en iyi yolu 10-20 saniyelik şekilde müziği çıkarıp liste dışı ya da gizli şekilde YouTube'a yükleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca fazlasıyla fake telif gelebiliyor. İnternette telifi uygulayanı araştırıp sonuç bulamazsanız itiraz edin telif kalkacaktır.

8D müzik kanalım vardı yaklaşık 1M izlenen videosu da bulunuyordu (sattım.) Müzik kanalları genelde partnership ile yürür. Ama başka bir kategori kanalıysanız ve bg müziği olsun diye sorguluyorsanız üst paragrafta yazdığım yöntemi kullanabilirsiniz. Ayrıca (telifli olmayabilecek) o müziğin yorumlarında kanalım için kullanabilir miyim gibi yorumlar görebilirsiniz.

Merhaba, ben bir müzik videosuna girdiğim zaman açıklama kısmında şarkı, sanatçı gibi, YouTube'a lisanslayanlar gibi şeyler yazıyor. Bunlar yazıyorsa videoya telif gelir mi? Yoksa o şarkıyı kullanmak için izin almışta öyle mi gözüküyor? Çünkü ben playlistime müzik videosu ekliyorum ama daha sonra siliniyor ve sanatçının resmi YouTube hesabını bulmakta zorlanıyorum bazen.

Geri
Yukarı