YouTube'da Eserlerin Telif Hakkı Olup Olmadığını Anlama

Ben shorts videomda bir müzik kullandım ama müziğin adı ve yapımcısı sağ altta görünmesine rağme telif yedim yardım edermisiniz ne yapmalıyım ?

Ben shorts videomda bir müzik kullandım ama müziğin adı ve yapımcısı sağ altta görünmesine rağme telif yedim yardım edermisiniz ne yapmalıyım ?

Hiç bir şey yapamazsın.
Videoyu sil ve daha büğyük cezalar almamak için bu işi tekrarlama.

Hocam selam. İlk defa youtube video yayınlayacağım. Maddi bir beklentim yok. Sadece video sansürlenmeden yayımlansın yeter. Ancak videoda 7-8 tane müzik var. Hepsi bilindik müzikler. Hepsi telifli tahminimce. Ben bu videoyu olduğu gibi yayınlayabilir miyim? veya ne yapmam gerekli.
(Para kazanma vs hiçbir şey önemli değil. Davalık olmasak yeter :D )

Yayınlayabilirsin. Videonun görüntülenmesinde bir engel çıkmaz.
Bilirkişi olduğum kısımda gerekli bilgileri verdim.

Yukarıdaki arkadaşın videosunun yayınlanmasında engel çıkartmışlar. "Bilir kişi" olarak youtube un kulaklarını çekebilir misin acaba? Sanırım kuralları bilmiyorlar. @Rosseckx

Son düzenleme:
Hiç bir şey yapamazsın.
Videoyu sil ve daha büğyük cezalar almamak için bu işi tekrarlama.

Yukarıdaki arkadaşın videosunun yayınlanmasında engel çıkartmışlar. "Bilir kişi" olarak youtube un kulaklarını çekebilir misin acaba? Sanırım kuralları bilmiyorlar. @Rosseckx
kanka müziği kullanan çok kişi var ama bana telif yazdı

Ne dediğin anlaşılmıyor arkadaşım. Soruma yanıt verebilir misin?
Benim şarkımı kullandın diyelim; ben sana dava açamaz mıyım?
Ne amaçla kullandığın önemli usta. Senin şarkını sanki"kendim yapmışım" gibi kullanırsam elbette açabilirsin, açmalısın da zaten. Ama atıyorum bir oyun videosu çektim, o videoda da senin şarkın çalıyor. Ben de şarkının ismini bizzat açıklamada vermişim. O zaman açabilir misin? Evet açabilirsin, senin ve plak şirketinin insiyatifine kalmış bir durum. Ama şarkı sahipleri dava açmak yerine Content ID gönderiyor. Bu sayede videodan gelir elde ediliyorsa direkt sanatçıya gidiyor.

Ha bu arada senin şarkında herhangi bir telif yoksa, ve başka biri tarafından kullanılıyorsa dava açman zor. Açarsın, ama senin yüklediğin videonun birebir aynısını yüklemişse. Onun dışında şarkıda herhangi bir lisans olmadığı için YouTube'un telif motorları o şarkıyı tespit edemez, ve herhangi bir hak talep edemezsin. Contend ID'de yalan oluyor tabii ki. Ha ama o şarkıyı videosunda kullanan insan genelde seni dinlemeyi sevdiği için, niyeti de kötü olmaz. Hatta benim gibi sırf sanatçıya destek olmak açısından şarkının ismini açıklamada bile verir falan.

2-3 yıl geçmiş, ama ben bu saldırgan tavırlarına bayağı bir ayar oldum açıkçası. Umarım anlatabilmişimdir sayın şarkı sahibi.

Merhaba, ben bir müzik videosuna girdiğim zaman açıklama kısmında şarkı, sanatçı gibi, YouTube'a lisanslayanlar gibi şeyler yazıyor. Bunlar yazıyorsa videoya telif gelir mi? Yoksa o şarkıyı kullanmak için izin almışta öyle mi gözüküyor? Çünkü ben playlistime müzik videosu ekliyorum ama daha sonra siliniyor ve sanatçının resmi YouTube hesabını bulmakta zorlanıyorum bazen.
Bazen rastgele telif atılsa da, evet telif girer. Ama teliften ziyade daha çok Content ID diyebiliriz buna. Kanalını etkilemiyor, herhangi bir hukuki bir süreç de başlamıyor. Sadece videodan para kazanılmasını engelliyor. Ha tabi yine de dava açma hakları var, ama hiçbir plak şirketinde hatta eeen büyük şirketlerde bile (Sony Music) gibi, daha önce dava vakasıyla karşılaşmadım. Content ID atıp geçiyorlar. Millet çatır çutur kullanıyor, bir bok olmuyor yani.

Son düzenleme:
YouTube'da FIFA 22'deki Mac'ları kayıt edip YouTube attım ilk seferinde telif hakkı vardır diye yazıyordu sonra gereken yanlısları bulup öyle yükledim su an da telif hakkı yazmıyor ama acaba telifli olabiilir mi telif hakkı göstermese bile?
Studio'da telif hakkı diyorsa teliflidir. Contend ID'nin videoya işlemesi 1-2 günü buluyor.

Benim MESAM ve noter onaylı şarkımı alıp istediğin gibi kullanabilirsin yani? Youtube da telif belirtilmediği için doğru mu? Ve sana dava açamam?
Ne amaçla kullandığın önemli usta. Senin şarkını sanki"kendim yapmışım" gibi kullanırsam elbette açabilirsin, açmalısın da zaten. Ama atıyorum bir oyun videosu çektim, o videoda da senin şarkın çalıyor. Ben de şarkının ismini bizzat açıklamada vermişim. O zaman açabilir misin? Evet açabilirsin, senin ve plak şirketinin insiyatifine kalmış bir durum. Ama şarkı sahipleri dava açmak yerine Content ID gönderiyor. Bu sayede videodan gelir elde ediliyorsa direkt sanatçıya gidiyor.

Şarkı hakkını MESAM, Noter, MÜYAP lisanslar. Youtube değil. İtilaf durumunda da Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri görevlidir.

Amacının ne olduğu beni ilgilendirmez. Şarkımı izinsiz kullanırsan, sana istediğim zaman telif hakkı davası açabilirim. "Youtube de Conted ID" yi mahkemede Hakime anlatırsın....

Ha bu arada senin şarkında herhangi bir telif yoksa, ve başka biri tarafından kullanılıyorsa dava açman zor.

Başkasının işlediği ihlal senin suçunu meşrulaştırmaz.

2-3 yıl geçmiş, ama ben bu saldırgan tavırlarına bayağı bir ayar oldum açıkçası. Umarım anlatabilmişimdir sayın şarkı sahibi.

Ben de bu cahil tavırlarına bayağı bir saldırgan oldum açıkçası. Umarım anlatabilmişimdir sayın ayar sahibi.

miş, ama ben bu saldırgan tavırlarına bayağı bir

Şarkı hakkını MESAM, Noter, MÜYAP lisanslar. Youtube değil. İtilaf durumunda da Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri görevlidir.

Amacının ne olduğu beni ilgilendirmez. Şarkımı izinsiz kullanırsan, sana istediğim zaman telif hakkı davası açabilirim. "Youtube de Conted ID" yi mahkemede Hakime anlatırsın....

Başkasının işlediği ihlal senin suçunu meşrulaştırmaz.

Ben de bu cahil tavırlarına bayağı bir saldırgan oldum açıkçası. Umarım anlatabilmişimdir sayın ayar sahibi.
Öncelikle 5 dakika boyunca aralıksız güldüm, ardından da nasıl bu kadar agresif ve takıntılı olduğunu sorguladım.

Birincisi burada söz konusu YouTube. Neyden bahsettiğini bilmiyorum. Ha söylediklerinin arkasındaysan seni hukuk üzerine kurulmuş forumlara veya da internet sitelerine alalım, zira burası sana göre bir yer değil.

İkincisi de o bahsi geçen şarkının "YouTube" veya da herhangi bir yerde aktif bir telif hakkı, ya da lisansı yoksa, o şarkıdan herhangi bir hak talebi edemezsin, ya da hukuki işlemlere başvuramazsın. Yine de hukukçu değilim, ama söz konusu yasal işlemlerse bahsi geçen şarkının da yasal bir hakkı olması gerekiyor. Dava açtığın mahkeme demeyecek mi, " kardeşim bu şarkının yasal olarak bağlı olduğu plak şirketi ney" diye. Tutup tutup MESAM, noter ıvır zıvır falan zırvalayıpdurmuşsun. Ha gerçekten şarkının telif hakkı bunların elinde olsun, bunlar yasal plak şirketi mi kardeşim? Neyin noterinden, neyin hakkından bahsediyorsun sen?

Üçüncüsü de sen gerçekten bu olayı abarttın. Alt tarafı bir şarkı. Bu kadar rahatsızsan, ve hak talebi edebilecek tetkin varsa buyur et, sanki babanın katiliymişim gibi ve sanki bu hakkı ben elinden almışım gibi öfke kusupdurmuşsun.

Dördüncüsü ise başkasının işlediği suçlar benim zerre umrumda değil. Ben de meşrulaştırılmaması gereken bir suç işlemiyorum. Yaptığım suç bile değil. Öyle olsaydı YouTube buna izin vermezdi zaten. Ha sen bundan rahatsızsan, şarkını YouTube'a yüklemeye de tenezzül etmemelisin. Hatta sen git CD'ye çıkart albümlerini, vallah daha değerli. En azından bir kişi de olsa gerçekten satın alır, az da olsa hakkını alırsın. Dijital mecralara uğrayınca senin devreler bayağı bir atıyor, bu önerimi o yüzden yaptım yanlış anlama.

Ha bir de, şu aşağılayıcı ve "ben tekim" bazlı davranışlarından da vazgeç. Çünkü senin bu hayatta insanlar veya herhangi bir oluşum tarafından zerre değerin yok. Sanatçı mısın bilmiyorum ama, muhtemelen sanatçısın. 2 şarkı çıkardın diye de umarım dünyaların elinde olduğunu sanmıyorsundur, buna gerçekten canı gönülden inanmak istiyorum. Yoksa bu davranışları bağlayabileceğim alternatif sebepler oldukça kısıtlı.

Anlaşıldı mı dünyalar starı sanatçım?

Öncelikle 5 dakika boyunca aralıksız güldüm, ardından da nasıl bu kadar agresif ve takıntılı olduğunu sorguladım.
Gülmeye devam. Gülünecek haldesin çünkü... İnsanları bilgisiz ve cahilce yönlendirip, belki ceza almalarına sebep olacak içeriklere, paylaşımlara karşı durduğum bir sorumluluk bilinci bu.

Birincisi burada söz konusu YouTube. Neyden bahsettiğini bilmiyorum.
Birincisi, söz konusu "Telif" yukarı bakarsan başlıkta yazanın şu olduğunu görürsün;

"YouTube'da Eserlerin Telif Hakkı Olup Olmadığını Anlama"

"Telif" ise youtube nin verdiği bir hak değildir. Anladın mı sayın "ayar sahibi" ? Youtube ise kendi sitesine özgü lisanslama yapar. Yaptırım gücü sadece kendi platformu ile sınırlıdır.

seni hukuk üzerine kurulmuş forumlara veya da internet sitelerine alalım, zira burası sana göre bir yer deği
Seni sözlük ya da hukuki ve müzik terimlerinin öğretildiği sitelere davet edelim. Önce onları öğren sonra buraya gel.

İkincisi de o bahsi geçen şarkının "YouTube" veya da herhangi bir yerde aktif bir telif hakkı, ya da lisansı yoksa, o şarkıdan herhangi bir hak talebi edemezsin, ya da hukuki işlemlere başvuramazsın. Yine de hukukçu değilim, ama söz konusu yasal işlemlerse bahsi geçen şarkının da yasal bir hakkı olması gerekiyor. Dava açtığın mahkeme demeyecek mi, " kardeşim bu şarkının yasal olarak bağlı olduğu plak şirketi ney" diye. Tutup tutup MESAM, noter ıvır zıvır falan zırvalayıpdurmuşsun. Ha gerçekten şarkının telif hakkı bunların elinde olsun, bunlar yasal plak şirketi mi kardeşim? Neyin noterinden, neyin hakkından bahsediyorsun sen?
O kadar komik ve cahilce bir mesaj ki, yorum dahi yapmayacağım. Hiç bir şey ile ilgili bilgi sahibi olmamanı böyle cesaretli bir şekilde ortaya döktüğün için teşekkür ederim :)

Üçüncüsü de sen gerçekten bu olayı abarttın. Alt tarafı bir şarkı. Bu kadar rahatsızsan, ve hak talebi edebilecek tetkin varsa buyur et, sanki babanın katiliymişim gibi ve sanki bu hakkı ben elinden almışım gibi öfke kusupdurmuşsun.
Durup dururken bana sataşan, alaycı bir şekilde mesajıma saldıran sensin. Üstüne de benim senin ile derdim olduğunu ima etmişsin :) Büyük ihtimal yazdıkların ile ancak bu şekilde dikkat çekebileceğini düşündün.

Ha bir de, şu aşağılayıcı ve "ben tekim" bazlı davranışlarından da vazgeç. Çünkü senin bu hayatta insanlar veya herhangi bir oluşum tarafından zerre değerin yok. Sanatçı mısın bilmiyorum ama, muhtemelen sanatçısın. 2 şarkı çıkardın diye de umarım dünyaların elinde olduğunu sanmıyorsundur, buna gerçekten canı gönülden inanmak istiyorum. Yoksa bu davranışları bağlayabileceğim alternatif sebepler oldukça kısıtlı.
Anlaşıldı mı dünyalar starı sanatçım?
Değerim varmış ki, çevremde çok fazla insan var. Ayrıca da hepsinin de senden daha değerli olduğuna eminim.

Prodüktör ve stüdyo sahibiyim, müzisyenim, 20 yıldır bu sektördeyim, (yani senin yaşın kadar ) mesleğim bu. :)
Tereciye, tere satmaya kalkıyorsun...

Anlaşıldı mı, klavye erbabı kardeşim?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı