Muhabbet kuşları saat kaçta uyutulmalı?

darkgamer

Hectopat
Kuşlarımı akşam saat kaçta uyutmalıyım? Az uyurlarsa strese giriyorlarmış. Onlara göre uyku düzenimi ayarlamam gerek. Son olarak onlar uyurken üstlerine bir tül tarzı bir şey koymalı mıyım?

Üstlerine tül tarzı bir şey koymalısın. Ben Gece 11'de yatırıyorum, öğlen 12 gibi salona koyuyorum.
3-4 saat salonda kaldıktan sonra 1-2 saatliğine tekrar yatırıyorum. Akşam 7-9 civarı salona tekrar koyup serbest bırakıyorum. 11 gibi kafese giriyorlar sonra sar başa. Uykuları geldiklerinde bağırırlar zaten. Mesela benimkiler salıncağa çıkıp bağırırlar.

Kendimden örnek vereceğim, saat 23:00'de ışıkları kapatıp üzerine bir örtü örtüyorum. Kafesin ön tarafını açık bırakıyorum tabi tamamen kapatmıyorum. Sabah 08:00'da kuş bizi uyutmuyor maalesef ve kafesi çalışma odama bırakıp gidip biraz daha uyuyorum. Muhabbet kuşları 15 saat falan uyuyabiliyorlar ancak bunu gündüz gün içersinde de yapabiliyorlar. Örneğin odada müzik çalarken bile 15 dakika kestirip geliyor. Sen gece boyunca rahatsız etmezsen o kuşa yeterli olur zaten kalan uykusunu gündüz kısa kısa aradan çıkartıyor.

5 yıldır besliyorum, ne zaman isterse girip uyuyor. Hiç dikkat etmedim saatine. Üstüne küçük battaniye gibi bir şey örtmelisiniz.

Genel olarak saat 22.00 gibi kafese girdiğinde kafesinin üstünü örtüp bırakıyorum, sabah 10 gibi açıyorum. Zaten hareketli oluyor o saatlerde, serbest bırakıp takılıyor.

Ayrıca, her gün suyunu tazelemeyi unutmayın, ahşap tünek kullanın, kafesin altını haftada bir temizleyin, ballı kraker vermeyin, haftada bir dal darı veya aspur vebilirsiniz. Yine haftada bir suyuna probiyotik katmayı unutmayın. Gaga taşı ve mineral blokları eksik etmeyin, kuş kumu mutlaka kafesinde bulunmalı, yine haftada bir yıkanmasına yardımcı olun (bardakda veya küçük bir kaba su koyun kendi yıkanmak istediğinde yıkansın), oda sıcaklığını 21 derecenin altına düşürmemeye bakın (19 derece altında bağışıklılığı düşebilir), cereyanda bırakmayın, ani sıcaklık değişikliklerine maruz kalmasın (mesela yeni havalanmış soğuk bir odaya hemen getirmeyin), evin içerisinde dışarıdan gelen güneşte 5 - 10 dakika kalmasını sağlarsanız tüyleri daha parlak ve sağlıklı olacaktır. Tabi kuşu güneşte unutmayın sakin 5 dakika bile kalsa yeterli olacaktır.

Bizde sadece yatarken ve biz dışarı çıktığımız zaman kafesin kapısını kapatıyoruz. Onun dışında sürekli açık ancak buda sorun yaratabilir. Bir keresinde gidip balkon kapısının camına vurup boynunu incitmişti bu yüzden artık camlarda en azından tülü indiriyoruz ki böyle bir kaza tekrar yaşanmasın ölümüne sebep olabilir diye. Biz odasında yokken odaya içi dolu bardak gibi şeylerde bırakmıyoruz. Oynarken v.s içerisine kafa üstü düşüp boğulabilir. Sıcak içecek v.s içerkende yine dikkat ediyoruz yanabilir. Sizde evinideki canlının iyiliğini düşünüyorsunuz ki böyle bir konu açtınız. Bu yüzden tecrübe ve tavsiyelerimi paylaştım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı