Muhabbet kuşu ağzını açıp kapatıyor

kusseverhtc

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

İlkbaharın gelmesiyle son birkaç gündür penceremiz açık duruyor. Bu nedenle kuşlarımı uçurduğumda, henüz tam evcilleşmedikleri için konacakları yüksek bir yer arıyorlar.

Bu sebeple mutlaka ya pencerenin ya da gardrobun üstüne konup orada duruyorlar. Gardrop ve pencerenin üstü çok yukarıda olduğu için hiçbirimizin oraya boyu yetişmiyor.

Kafese koyma zamanı geldiğinde maalesef onları kondukları yerden bir nesne yardımıyla kafese doğru uçurup koymam gerekiyor. Fakat bazen inat edip beni uğraştırdıkları da oluyor.

Bu sırada dişi kuşum Menekşe hepsinden daha fazla korkuyor ve çok kanat çırpıyor. Haliyle kafese koyduğumda epey yorulmuş oluyor. Ağzını hızlıca açıp kapamaya başlıyor.

Bir süre sonra bu durum geçse de bugünlerde kafesten çıkarmadığım halde ağzını açıp kapama davranışını tekrar ettiğini gözlemledim.

Hava sıcaklığı ılık ve hatta ben üstümde hafif bir yelekle dolaşıyorum. Yani sıcaktan veya serinlemek için yapma ihtimali yok. Acaba yavaş yavaş solunum problemi mi başladı?

NOT: Tüm dışkıları normal. İştahsızlık, kabarma, hareketsizlik vb. bir durum yok.

Şu an Baktım Aradamı yapıyor hep mi?

Heyecan, korku gibi durumlarda yapar bunu. Bir de çok sıcakta kalınca, senin durumuna göre normal gözüküyor. Ürkütmeyin, yemini suyunu verin ara ara kontrol edin. Bir hafta etrafı izlesin, üç beş güne normal davranmaya başlar zaten. Arada Yapıyorsa sıkıntı yok esniyordur

Şu an Baktım Aradamı yapıyor hep mi?

Heyecan, korku gibi durumlarda yapar bunu. Bir de çok sıcakta kalınca, senin durumuna göre normal gözüküyor. Ürkütmeyin, yemini suyunu verin ara ara kontrol edin. Bir hafta etrafı izlesin, üç beş güne normal davranmaya başlar zaten. Arada Yapıyorsa sıkıntı yok esniyordur
Bazen yapıyor bazen yapmıyor ama bu aralar sık yapmaya başladı. Sıcak değil hava, üstte de bahsetmiştim. Hiç ürkütmüyorum ve zaten kafes içinde elimden korkmuyor. Esnese bir kere ya da iki kere yapar. Ağzını hızlıca açıp kapadığı için sormak istedim.

Ağzını gıcırtmasının nedeni her şeyin yolunda olduğunu belirtir ama siz yine de daha bilgili birisine sorun.

Yeni konular

Geri
Yukarı