Muhabbet kuşu sürekli ağzını açıp kapatıyor

yuddum yağ

Decapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Dişi muhabbet kuşum var sağlıklı bir kuş. Ama son 2-3 gündür ağzını açıp kapıyor. Sıcaklıktan değil kanat açma olayı yok ama endişelendiriyor.

Hocam benim kuşumda da 1 yıldır var. Veterinere falan götürdüm. Adam "sorun olmaz" dedi. Yine kuşçuya da götürdüm "sorun olmaz" dedi. Neden yaptığını bilmiyorum, ilk başta ağzında yem kaldı sanmıştım. Sonra tik oldu sandım, ancak kafası esince yapıyor, esmeyince yapmıyor. Gagasını kaşıyor falan olabilir mi diye düşünmedim değil.

Gece kaldığı ortamda ışık varsa yeteri kadar uyuyamıyor olabiliyorlar. O hareket bizim kuşun yaptığı hareket ise esneme hareketi olabilir

Ek olarak kaldığı ortamda yeterince oksijen alamazlarsa ağızdan nefesi çok alarak dengelemeye çalışıyorlar, bir yerde okumuştum. Bizim kuş da böyle yapınca balkon kapısını falan acıyorum, odayı havalandırıyorum falan, birkaç dakika içinde bırakıyor ağzını sürekli açmayı.

Hocam benim kuşumda da 1 yıldır var. Veterinere falan götürdüm. Adam "sorun olmaz" dedi. Yine kuşçuya da götürdüm "sorun olmaz" dedi. Neden yaptığını bilmiyorum, ilk başta ağzında yem kaldı sanmıştım. Sonra tik oldu sandım, ancak kafası esince yapıyor, esmeyince yapmıyor. Gagasını kaşıyor falan olabilir mi diye düşünmedim değil.
Sizce bir tür tik olabilir mi acaba?

Hocam arkadaşın dediği gagaları birbirine sürtüyor, yem yiyormuş gibi. Sizin dediğiniz insan gibi ağızdan nefes alıp verme hareketi.

Ağzını açıp kapıyor diyor fakat konu sahibi, ağzından durduk yere ses çıkarıyor demiyor. Gaga gıcırdatması da zaten kuşun huzurlu olduğunu gösterir bizlere.

Evet yem yeme gibi ses geliyor ağzından ancak yem yemiyor sadece ağzını açıp kapıyor

Gaga gıcırdatıyor o zaman kuşunuz, huzurlu olduğu zamanlarda böyle sesler çıkarırlar Muhabbet kuşları, en azından öyle biliyorum. Herhangi bir zararı yok kuşa merak etmeyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı