Muhabbet kuşu alacağım

Nejat İşler

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar muhabbet kuşu alacağım. Benim istediğim evcil ele avuca gelen konuşacak olan cins muhabbet kuşunu arıyorum ne tavsiye edersiniz cins olarak? Bir de kolay eğitilebilir olmasını istiyorum hangi tür tavsiye edersiniz? Görüşlerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar muhabbet kuşu alacağım. Benim istediğim evcil ele avuca gelen konuşacak olan cins muhabbet kuşunu arıyorum ne tavsiye edersiniz cins olarak? Bir de kolay eğitilebilir olmasını istiyorum hangi tür tavsiye edersiniz? Görüşlerinizi bekliyorum.

Bende tepeli erkek muhabbet kuşu var cana yakın aldıktan 3 gün sonra parmağa gelmeye başladı.
Kolay alıştırabilirsin.

Şu ırk konuşur, şu ırk konuşmaz diye bir şey yok. Eğitimi düzgün verirseniz hepsi konuşur. Sadece Jumbo olarak adlandırdığımız İngiliz ve Hollanda karışımı muhabbet kuşları var. Normal muhabbetlere göre çok daha iri olurlar. Ayrıca konuşmaya daha eğilimlidir. Fiyatı da doğal olarak bir hayli fazla. Alacaksanız yavru bir Jumbo alın. Veya 3 aylıktan küçük, hangi ırk olduğu fark etmeksizin ve erkek bir muhabbet kuşu alın.

Şu ırk konuşur, şu ırk konuşmaz diye bir şey yok. Eğitimi düzgün verirseniz hepsi konuşur. Sadece Jumbo olarak adlandırdığımız İngiliz ve Hollanda karışımı muhabbet kuşları var. Normal muhabbetlere göre çok daha iri olurlar. Ayrıca konuşmaya daha eğilimlidir. Fiyatı da doğal olarak bir hayli fazla. Alacaksanız yavru bir Jumbo alın. Veya 3 aylıktan küçük, hangi ırk olduğu fark etmeksizin ve erkek bir muhabbet kuşu alın.
Anladım. Şimdi şöyle bir sorun var. Muhabbet kuşları ısırıyor diye biliyorum. Bu ısırma olayı dişi veya erkeğe göre değişiklik mi gösteriyor yoksa her iki cinsiyette de ısırma oluyor mu?

Anladım. Şimdi şöyle bir sorun var. Muhabbet kuşları ısırıyor diye biliyorum. Bu ısırma olayı dişi veya erkeğe göre değişiklik mi gösteriyor yoksa her iki cinsiyette de ısırma oluyor mu?

Dişiler daha çok ısırır. Sürekli kafes boyasını kemirmeye de istekli olurlar. Dişiler daha oyuncu, daha cana yakındır ama biraz sert oynarlar.

Evet, gösterir. Dişiler daha çok ısırmaya yatkın. Özellikle kızgınlık dönemlerinde daha çok ısırır. Erkekler dişilere nazaran daha az ısırır.

Hayır, ısırma olayı hiçbirşeyi ifade etmez. O kuşa iyi davrandığınıza bakar, ben perşembe günü yavru bir dişi muhabbet kuşu aldım. Yemlerini vesayire koyarken ısırıyordu, çünkü bana daha alışmamışdı. Her kuş aynı olabilir, o kuşun seçimi. İyi bakarsanız, iyi olur size güvenir. Ama o güveni kırmaksa dakikalar alabilir. Perşembe günü aldığım kuşu kendi yanıma koydum, bende hiç ötmüyorum o da. Parmağımı yaklaştırıyorum mesela artık ısırmıyor, çünkü yavaştan güvenmeye başlıyor..

Herşey sabır ister.

4 yıldır muhabbet kuşu besliyorum, kuşum için şunları söyleyebilirim, 4 aylık iken her eğitimi verdim. Şu an elimi kaldırıyorum geliyor, parmağımı getiriyorum üstünde yürüyor, elimle yemek veriyorum, konuşturuyorum, bazen parmağım ile oynuyor. Size önerim lutino türünden almanız bu türden olduğunu nasıl anlarsınız? Sarı renkli olmalı ayrıca dişi almayın dişilerde eğitim biraz daha asi oluyor, erkek olsun. Ve kesinlikle yavru iken alın. Dişiyi eğitmekden daha zordur yetişkin bir muhabbet kuşunu eğitmek. Ve son olarak kuşu bir insan gibi görün zaten aranızda duygusal bir bağ oluştukdan sonrası çok kolay.

Yeni konular

Geri
Yukarı