Muhabbet Kuşu Yem Tavsiyesi

Hexa Force

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i3-8100 | RX6600XT Speedster Qick 308 8GB | Kingston Fury Beast 2x8GB RAM | 1TB HDD + 120GB SSD | G102 | B930 | DFGT | H2002P | ACER SWIFT 1 | MSI CREATOR Z17
Selamlar,
1 çift, 1 tek muhabbet kuşum var. Çiftler çok sağlıklılar diye sürekli yumurta peşindeler ve Çiko(baba) az yemiyormuş gibi kuluçka döneminde 5 katı yiyor. Annem Quik'in kapalı yemini alıyor(bizimkiler çok seçici sevmezlerse dökerler). Malum günlerde dışarı çıkmak istemiyoruz. Bu gece Hepsiburada'dan aynı gün kargo ile sabah için birkaç ürün alacaktım ve yem aklıma geldi. Yuvadan çıkacak bebekler için ve 3 canavar için yem alayım dedim ama Quik'in yemini Hepsiburada'nın kendi sattıkları arasında bulamadım. Aşağıdaki yemlerden önceliğim 15 lira olan. Bilgili birisi yardım ederse sevinirim.

Bu yem hem 1 kilo hem uygun(Quik 400gr 10₺)

Bu yemde 1 kilo ve fiyatı neredeyse aynı

Ayrıca yavrulardan 1 tanesi bende kalacak ona bu yemi almayı planlıyorum

Bir şey sorabilir miyim? Benimde 1 çift muhabbet kuşum var. 2 aylık iken aldım 1 senedir bendeler. Kusma, bacak atma, kaşıma herşey var ama çiftleşme gerçekleşmiyor. Nasıl çiftleştire bilirim? Birde çiftleştiklerin de dişinin yumurtası olup olmadığını nasıl anlarım? Ona hassas davranmak için. Teşekkürler.
Bu arada benimkilerin yem seçme gibi bir dertleri yok ne koysam önüne yiyorlar. Yavruların ve dişinin iyi gelişmesi için 4,5 günde bir yumurta maması hazırlıyor musunuz?

Bir şey sorabilir miyim? Benimde 1 çift muhabbet kuşum var. 2 aylık iken aldım 1 senedir bendeler. Kusma, bacak atma, kaşıma herşey var ama çiftleşme gerçekleşmiyor. Nasıl çiftleştire bilirim? Birde çiftleştiklerin de dişinin yumurtası olup olmadığını nasıl anlarım? Ona hassas davranmak için. Teşekkürler.
Bu arada benimkilerin yem seçme gibi bir dertleri yok ne koysam önüne yiyorlar. Yavruların ve dişinin iyi gelişmesi için 4,5 günde bir yumurta maması hazırlıyor musunuz?
Baba Çiko anne ise Limon. Çiko papağan büyüklüğüne kadar varacak iri yapılı oyuncu bir kuş. Limon ise cılız çekingen bir kuş. Biz Çikoyu bebekken arkadaşımdan aldık uçmayı bile ben öğrettim. Limon ise çiko 6 aylık olunca yanına aldık aralarında 1 ay fark ile Limon büyük. Birilerini kabul ettiler ama Çiko o ilk gün heyecan ile kız istemeye gidip düğün ne zaman der gibi bacaklar atmaya kuyruk çekmeye başladı Limon ise kızdı tepki verdi. Gel zaman git zaman kavgalar azaldı ve hiç seviyesine geldi. 1 hafta çekti ki Çiko 1 yıl 2 aylıkken yem hazırlamaya başladı onu gördüğüm gibi yuvayı taktım ve 2 tanr yumurta yaptı ve o ikisini kırdı. Boştu diye düşündük ve yuvada ıslaklık yoktu boş olduğunu oradan anladık. Sonra 2 gün ara ile 5ledi ve 1 yavru çıktı. Şimdi 1.5 yaşlarındalar ve yeniden yaptılar. 5 taneden 2si çıktı 1i hiç gelişemedi kardeşi 2 katı oldu ve bir sabah ölü bulduk. Bu hikayeyi düşünerek alışkınlıklarını, bağlarını düşün. Çitleşme için stressiz olmaları lazım. Suyuna vitamin takviyesi al, kalamar taşı tak ve yuvayı takıp bekle. Akşam 8-9 gibi üstlerini ört sessiz sakin olsunlar. Limon çok cılız ve hamile olduğu dönemde hiç belli olmuyor eğer babanın ağzını kapa aç yaptığını sürekli yem yediğini görürsen müjde gelmiştir demektir. Kafese yuva tak ve yuvaya Quik marka talaş koy anneye ısı desteği yapacaktır. Yem mama konusuna gelirsek ben hiç vermedim annem bir iki kere yumurta kabuğu verdi bunlar yemedi ama dozajında olmak şartıyla havuç salatalık ve çok az kıvırcık verebilirsin. Bir süre dişiyi kafeste tutup erkeği dışarı bırak dişi rahat etsin stres yaparlarsa herşey duruyor.

Teşekkür ederim. Dişi hem bizlere hem eve alışık stres yaptığını düşünmüyorum aksine sürekli oyuncağıyla oynayıp bir yerleri kemiriyor. Ayda bir iki kez yumurta ve ve kıvırcık veriyorum bazen de sularına vitamin takviyesi yapıyorum, sağlıklılar. Sürekli erkek kuşum kur yapıyor, dişi umursamıyor. Bazen de dişi kur yapıyor erkek elleşmiyor.

Bir süre dişiyi kafeste tutup erkeği dışarı bırak dişi rahat etsin
Erkek kuşu mu çıkardığım da dişi içerde azıtıyor ve çıkarana kadar rahat durmuyor.

Teşekkür ederim. Dişi hem bizlere hem eve alışık stres yaptığını düşünmüyorum aksine sürekli oyuncağıyla oynayıp bir yerleri kemiriyor. Ayda bir iki kez yumurta ve ve kıvırcık veriyorum bazen de sularına vitamin takviyesi yapıyorum, sağlıklılar. Sürekli erkek kuşum kur yapıyor, dişi umursamıyor. Bazen de dişi kur yapıyor erkek elleşmiyor.

Erkek kuşu mu çıkardığım da dişi içerde azıtıyor ve çıkarana kadar rahat durmuyor.
Rahatlamaları için sesten uzakta, gölge bir yerde tutun. Tabii sabah güneşi için güneş önüne koymayı ihmal etmeyin. Dediğim gibi üstünü örtmek bile önemli, biz hem üşümesinler hem rahatsız olmasınlar diye havalar ısınana kadar örtüp yazın açık bırakıyoruz ayrıca yaz konusu gelmişken yulaf tohumu alıp yeme 1 tık karıştırırsanız yazın serinlemelerini sağlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı