Muhabbet kuşu nasıl alışır?

10 senedir muhabbet kuşu besliyorum, deneyimlerimi size aktarayım. Yavru olarak almanız iyi olmuş ki size alışması kolaylaşır. Alışma sürecinde eve getirdiğiniz ilk 2-3 gün kafesinden çıkarmayın ve yerini değiştirmeyin ki bulunduğu ortamı gözlemlesin.
Kafes dışından parmağınızı uzatmayın ve ani hareketler yapmayın. Sakin ve kısık bir ses ile sürekli onunla konuşun (bu bir süre sonra konuşmasını sağlayacaktır.)
Kafesin içine parmağınızı uzatıp yavaş hareketlerle kuşun ayak kısmına doğru götürüp parmağınıza gelmesini sağlayın. Eğer sürekli kaçıyorsa bir süre kafesin içinde hareketsiz bekleyip parmağınıza alışmasını sağlayın.
Çoğu kişi alıştırmak için aç bırakıp elden yem yedirmeye çalışıyor ama ben hayvanın aç bırakılması taraftarı değilim.
Kafesin içine bir süre oyuncak takmayın, oyuncağa alışırsa sizinle ilgilenmez. Aynı şekilde hiç bir zaman ayna takmayın. Ayna en iyi dostu olursa kafesten bile çıkmama durumu var.
Her insanın bir karakteri olduğu gibi muhabbet kuşlarının da bir karakteri vardır ve siz ne kadar zorlarsanız zorlayın kabul etmediği sürece alıştıramazsınız.
Ayrıca muhabbet kuşlarının ayak fetişi vardır, elinize almak için uğraşmanız lazım ama onlar ayak gördüğü zaman direk ayağınıza gelirler (çok garip).
Pet shop'lar dan dal darı alabilirsiniz. Ak ve ya sarı darı yemden daha küçük taneli olduğu için kırıp yemesi daha kolay olur.
Yine aklıma geldikçe cevaplarım. Tüyü kadar ömrü olur inşallah.

Hocam kuş elime geliyor ama hiç kendini sevdirmiyor. Ayrıca kafeste zar zor elime alıyorum. Dışarıda iken gayet iyi bir şekilde geliyor eğer ürkütmediysem.

Sevdirmek için neler yapabilirim? 2-3 aylık bir kuş. Gagasında hiç siyahlık yok.

Hocam kuş elime geliyor ama hiç kendini sevdirmiyor. Ayrıca kafeste zar zor elime alıyorum. Dışarıda iken gayet iyi bir şekilde geliyor eğer ürkütmediysem.

Sevdirmek için neler yapabilirim? 2-3 aylık bir kuş. Gagasında hiç siyahlık yok.

Sevdirmekle ilgili çözüm olduğunu sanmıyorum 3 kuşum oldu 2 tanesi sürekli sevdirirken şu anki sevmeye çalıştığımda ısırıyor.

O istemedikçe siz onu sevemezsiniz. Muhabbet kuşları yanak ve boğaz kısmına doğru sevilmeyi severler. Eğer sevdirmiyorsa çok zorlamayın daha fazla ürkütmeyin. Arada bir şekilde yoklayın sevdiriyor mu ona göre davranın. Kafesi sahiplendiyse parmağınızı soktuğunuzda ısırmaya çalışır ya da kaçar normaldir. Biraz daha zamanı var. Sabredin.

Sevdirmekle ilgili çözüm olduğunu sanmıyorum 3 kuşum oldu 2 tanesi sürekli sevdirirken şu anki sevmeye çalıştığımda ısırıyor.

Hiç sevdirmeyen, hatta travma yaşayan kuşlar bile sevdiriyor. Bence bir çözüm illa ki vardır.

Kuşu kafesten çıkartmamanı tavsiye ederim. Önce kafesteyken ayaklarının önüne doğru parmağını uzat, karnını gıdı gıdı yap hafiften. Öyle yapa yapa bir zaman sonra eline çıkmaya başlayacak.

Geri
Yukarı