Muhabbet kuşu sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler nedir?

458028

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Rusya
Hepinize merhaba arkadaşlar, uzun süredir aklımda hayvan sahiplenmek var. Arkadaşımın önerisiyle muhabbet kuşu almayı düşündüm. Bu konuda bilgi almak istedim. Ortalama ne kadar pahalı muhabbet kuşları? Kafes nasıl olmalı ve ne kadar TL tutar? Eş alınmalı yoksa psikolojisi bozuluyor diyorlar doğru mudur? Öğrenciyim şu an üniversite kapalı olduğu için iş yerinde çalışıyorum, evde sıkılır mı ben olmadığım zamanlarda? Son olarak ortalama aylık masrafı ne kadardır? (bu benim için en önemli soru)
Teşekkürler.

Hepinize merhaba arkadaşlar, uzun süredir aklımda hayvan sahiplenmek var. Arkadaşımın önerisiyle muhabbet kuşu almayı düşündüm. Bu konuda bilgi almak istedim. Ortalama ne kadar pahalı muhabbet kuşları? Kafes nasıl olmalı ve ne kadar TL tutar? Eş alınmalı yoksa psikolojisi bozuluyor diyorlar doğru mudur? Öğrenciyim şu an üniversite kapalı olduğu için iş yerinde çalışıyorum, evde sıkılır mı ben olmadığım zamanlarda? Son olarak ortalama aylık masrafı ne kadardır? (bu benim için en önemli soru)
Teşekkürler.

Tek alacaksan dişi alma erkek al.
Kafes+kuş 150 160 liraya bulursun şu corona döneminde bayağı arttı fiyatlar.
Aylık masrafı pek bir fazla değil taş çatlasa 40 lira olur.
Evde çok yalnız bırakma hayvanı bırakcaksan bile yanına eş al fakat eş alırsan aylık masrafı buna bağlı artacaktır.
Kendinize alıştırmak istiyorsanız kesinlikle yavru alın.

Masrafı yok denecek kadar azdır. Ama biraz zahmetlidir. Ballı yem, dal darısı, marul vb yiyecekler yerler. Bir de normal tuzlu yem tabii ki. Bunların tutacağı ayda 30-50 TL'dir. Muhabbet kuşu seçerken yavru alman çok mantıklı olur ve aynı zamanda erkek olması. Petshop da olan tüm kuşlar korkaktır. İnanın çok zor alışırlar. Sabırlı iseniz onla vakit geçirecek iseniz bence almaya değer. YouTube'da tonlarca eğitim videosu var. Önce kendinize alacağınız erkek yavru kuşu alıştırın. Sonra ise yanına dişi kuş alın. Kendinize alıştırmadan direk çift alırsanız size alışmazlar. İlk aldığınız bir hafta kafesten çıkarmayın ortamı ve sizi tanısın. Daha sonra ise kafes içinde eğitimler verebilirsin ve dışarı çıkarabilirsin. Dışarı çıkaracağın zaman her yerde dışkı görmeye hazır ol.

Başlangıç olarak çift almayın. Bakımı zor oluyor, size karşı da pek samimi olmuyorlar. Tek erkek yavru alırsanız size bağlanır, konuşması çok daha kolay olur.
1 kuşun fiyatı petshoplarda 100, üreticilerde 50-60 civarı. Büyük bir kafes de 100 lira vardır nereden baksan. Kanatlarını açabilmesi ve rahatça dolaşabilmesi açısından büyük kafes tavsiye ederim.

Masrafı yok denecek kadar azdır. Ama biraz zahmetlidir. Ballı yem, dal darısı, marul vb yiyecekler yerler. Bir de normal tuzlu yem tabii ki. Bunların tutacağı ayda 30-50 TL'dir. Muhabbet kuşu seçerken yavru alman çok mantıklı olur ve aynı zamanda erkek olması. Petshop da olan tüm kuşlar korkaktır. İnanın çok zor alışırlar. Sabırlı iseniz onla vakit geçirecek iseniz bence almaya değer. YouTube'da tonlarca eğitim videosu var. Önce kendinize alacağınız erkek yavru kuşu alıştırın. Sonra ise yanına dişi kuş alın. Kendinize alıştırmadan direk çift alırsanız size alışmazlar. İlk aldığınız bir hafta kafesten çıkarmayın ortamı ve sizi tanısın. Daha sonra ise kafes içinde eğitimler verebilirsin ve dışarı çıkarabilirsin. Dışarı çıkaracağın zaman her yerde dışkı görmeye hazır ol.
Hocam erkek eğer evcil olursa dişiyle nasıl çifteleşecekler?

Muhabbet kuşu fiyatları hakkında pek bir fikrim yok. 2 sene önce 40TL'ye amcamın oğlu (Profil fotoğrafımdaki kişidir kendisi.) almıştı. Sonra bize vermişti. Yani bu konular hakkında az çok bilgim var diyebilirim. Kafes fiyatları da 60TL falandı. Eğer ikisi beraber 2 sene önce alınsaydı 100 olurdu. Bu sene büyük ihtimalle 150TL falandır.
Erkekse bir sorunu olmaz. Dişiyse psikolojisi bozulması muhtemeldir. Ki dişi de satmazlar sana. Erkek olduğunu anlaman için gagasındaki pembe veya mavi olan yer bakmalısın.
Kuş yemi ve gaga taşı alsan yeterli. Bir de su içmesi için suluk alman lazım. Ki bunlar da pahalı şeyler değil. Hatta çok ucuzlar. Aylık 20-30TL gibi bir şey ödemelisin.
Eğer çok fazla evde değilsen sıkılması muhtemel bir tane de eş al kuşa.

Geri
Yukarı