Muhabbet Kuşu Yemi ve Suyu

C-Note

Hectopat
Yer
Batman
Daha fazla  
Kendime yeni bir muhabbet kuşu aldım. Önceki kuşum öldüğünden dolayı yeni aldığım muhabbet kuşuna daha dikkatli ve daha sağlıklı bir şekilde bakmak için içtiği su kaldığı ortama bile dikkat ediyorum. Şu an kuşuma idarelik bir yem aldım. Sorum şu muhabbet kuşuma hangi marka yemi vermeliyim? Şu an kendisi 2-3 aylık (tam bilmiyorum) yaşına göre yem seçilmeli mi onu da bilmiyorum. Bir diğer konu ise muhabbet kuşuna suyu kaynattıktan sonra soğutarak verin diyorlar bu mantıklı mı? Eğer bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hazır su kullanıyorsanız direkt ondan kullanan. Yem için de özel zahmete girmeyin. Normal krem renginde olan muhabbet kuşu yemlerinden almanız yeterli.
Vitamin vs. sakın kullanmayın, kursak problemlerine yol açıyor, kuşu ölüme götürüyor.
Vitamini meyvelerden karşılar zaten. Küçük parça salatalık verebilirsiniz, semiz otu verebilirsiniz fazla olmaması şartıyla. Fazla yerse ishal olur, doyumluk değil tadımlık olsun yani.

Su fazla kireçli olmayacak. Normal bir insan bile içemezken kuşa kireçli su vermemelisin. Ayrıca suyu kaynatmana hiç gerek yok, sadece çok soğuk olmamasına özen göster.

Kuşu cereyanda asla ama asla bırakma. Muhabbet kuşları bu konuda en dayanıksız kuşlardan biri.

Meyve ve yeşillik yukarıda da denildiği gibi tadımlık olacak. Diğer türlü fazla sıvı tüketiminden dolayı kuş ishal olur.

Yem alırken paketine dikkat et mutlaka. Eğer yemlerin çoğunluğu pakete yapışmışsa o markadan uzak dur derim. Kaliteli yem hem kokusundan hem de görünüşünden anlaşılır.

Her seferinde de kuru yem koyma yemliğe. Yemlerin içine karıştırabileceğin özel yemler mevcut, böylece hayvanın tüm ihtiyacını karşılamış olursun. Gaga taşını ve kuş kumunu eksik etme.

Bunun yanı sıra üç günde bir yarımşar olmak üzere daldarı verebilirsin. Hiçbir kuş buna hayır diyemez. Alacağın zaman da paraya kıyıp kırmızı daldarı alacaksın, sarısından değil.

Sebebi ise sarı daldarıların çoğu çinden ithal ediliyor ve kalite olarak diğerine göre düşük.

İmkânın varsa yemliği ve suluğu paslanmaz çelikten kullan. Plastik sağlıksız olmakla beraber temizliği de zor.

Tünek olarak da plastik yerine doğal ağaç tercih et. Bu bir ceviz ağacı dalları olabilir mesela.

Belki üzerime vazife değil ama yine de belirtmek isterim; Muhabbet kuşları sürü hayvanlarıdır ve yalnız tutulmamalıdır. Bu sebepten ötürü yanına bir eş veya arkadaş alırsan iyi edersin. Kafesin de yeterince büyük olması önemli. Maalesef birçok insan bu hayvanları küçücük kafeslere tıkıyorlar ve uzunca bir süre ömürleri böyle geçiyor.

Sadece bir tavsiye ;)

Son düzenleme:
Aşağıdaki yemi kullanıyorum ben çokda memnunum.
400304

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı