Muhabbet kuşum çok durgun

Erennuss

Hectopat
Yer
Antalya/Kepez
Daha fazla  
2 gün önce muhabbet kuşu aldık, yemini koydum ancak yemedi, suyundan da içmedi ve yemini alıp yere koyduğumda yedi. Suyunu ise hala kendisi içmiyor, zorla yakalayıp içiriyorum. Kafeste sürekli aynı yerde aynı şekilde tüylerini kabartıp oturuyor ya da uyuyor, bilmiyorum ama çok hareketsiz. Dışkısında sorun yok. Elime asla gelmiyor, çok korkuyor. Elime aldığımda vücudu o kadar titriyor ki kıyamıyorum, bırakıyorum hemen. Bugün yine aynı şeyi yaptım ve bırakırken hareketsizdi. Ben kafeste bir yere konmasını beklerken ölü gibiydi, sonradan kendine gelip kondu hemen. Kuşun neyi var? Alışma sürecinde ve korkuyor mu? Sizce ne zaman alışır? Onu korkutmak istemiyorum ama elimle içirmesem su içmiyor.

Yeni almışsın eve ilk bir alışması lazım bende de muhabbet kuşu var maşallah 4 yıldır benimle ilk aldığım zamanlarda çok durgunda 1 hafta falan sonra çtmeye başlar yavaş yavaş minik bir çay bardağı altlığına yem koy oradan yesin.

Büyük ihtimal yeni geldiği için korkuyordur aradan 1-2 hafta geçsin düzelir. Bir de 3-5 gün elinize almayın da korkmasın hayırlı olsun bu arada.

Hocam eve alınan kuşların ilk 2 hafta boyunca kafesinden çıkarılmaması gerek. Bu sayede ortama alışıyor. Bende eskiden bi kuş almıştım direk serbest bıraktım kuş kaçtı :(. Ama daha 1 yıl önce kuş aldım bu sefer 2 hafta kafeste kaldı. Ve kaçmadı :)

Geri
Yukarı